Ontsierende illegale reclame BON JON Jaap Kamerling Liefhebbers van stads- en landschapsschoon maken zich kwaad over de foeilelijke illegale sluikreclame langs de Nederlandse wegen binnen en buiten de bebouwde kom. Enorme billboards ontsieren het landschapsschoon steeds vaker. Overheidsbeleid ten aanzien van deze ongebreidelde wildgroei ontbreekt bijna altijd. Creativiteit en kwaliteit zijn bepalend voor onze collectie. De loden, bronzen en (hardjstenen ornamenten uit Nederlandse en Engelse ateliers staan opgesteld in de ca. 1 ha grote landelijke en bosrijke tuin van Ton van Rijsbergen. tuinornamenten 16 Heemschut augustus 1997 Steenfabriek Biezeveld levert: IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. Heemschut roept zijn actieve kader op het vigerende beleid rond deze illegale praktijken per provincie te onderzoeken en beleids maatregelen aan te bevelen. Het afschaffen tien jaar geleden van de provinciale landschapsverordeningen is de hoofdoorzaak van de wildgroei. De provincie Zeeland laat sinds kort zien, dat de leemte in de regelgeving heel goed is te vullen. De provincie reageerde daarmee op de Heemschut NOG Persprijs, die vorig jaar is toegekend voor een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant over illegale billboards langs de snelwegen door het Zeeuwse landschap. In dit artikel constateert Harmen van der Werf, dat de provincies weinig actie ondernemen tegen deze vorm van wetsovertreding met als zwak excuus, dat ze over te weinig geld en mankracht beschikken om goed te kunnen controleren. Zeeland nam al maatregelen Zeeland heeft zich dit duidelijke signaal aangetrokken en besloot een eind te maken aan de landschapsvervuiling door het wijzigen van de Provinciale Milieuverordening. Met uitzondering van bedrijventerreinen dienen alle reclameborden buiten de bebouwde kom te verdwijnen. Ook reclame op mobiele karretjes en oude auto's is in Zeeland niet langer mogelijk. Trouwens de Raad van State sprak al in 1991 uit, dat ook voor borden op wielen een bouwvergunningsplicht bestaat. Bord- of grondeigenaren zullen van GS van Zeeland een brief met uitleg over het nieuwe beleid ontvangen. Bij weigering na een halfjaar volgt dwang of verwijdering door de provincie voor rekening van de eigenaar. Bebouwde kommen vallen helaas buiten de nieuwe beleidsregeling, evenals bedrijven terreinen. De Model Algemene Plaatselijke Verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten biedt echter een handreiking voor plaatselijk beleid. En de ministers De Boer en Jorritsma hebben ook te kennen gegeven, dat naar hun mening te veel borden het Nederlandse landschap ontsieren. Als de andere provincies het Zeeuwse voorbeeld volgen kan voorkomen worden, dat in ons land hetzelfde landschap schendende beeld ontstaat, dat in sommige omringende en in veel Asian Tiger-landen schering en inslag is. Wildenborchseweg 13 (verbindingsweg Vorden-Lochem) 7251 KB Vorden Telefoon 0575-556763 Open: Dinsdag t/m Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur Fabriek van handvormstenen en verglaasde plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g. 077-4742920

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 18