augustus 1997 Heemschut 15 verdwenen en nog slechts op sommige plaatsen als zeer smalle verkavelingsstroken herkenbaar. De mooie maar onpraktische hoogstamboom- gaarden worden, als de boer al doorgaat met het telen van fruit, omgeplant met laagstam soorten. Her en der worden de kleinste kavel- sloten gedempt. De openliggende ruimten tussen de grote, monumentale boerderijen slibben langzaam dicht met allerlei nieuwbouw. Bij de bouw van nieuwe schuren naast bestaande oude hoeven zijn het niet alleen de uitvoering en materiaalkeuze die niet deugen, met name is ook vaak de richting ten opzichte van hoofdgebouw en achterliggend landschap niet goed. Zo kon het gebeuren dat de in feite fraai uit het landschap oprijzende Brandwijkse donk door een lange, dwarsgeplaatste schuur volledig aan het oog onttrokken wordt. Het dreigt mis te gaan met de Waard en de Vijfheerenlanden. Dat wordt op het provincie huis zo gevoeld, maar ook de inwoners van de streek zelf zien dat het zo niet kan doorgaan. Het plan in wording Het provinciebestuur van Zuid-Holland koos wijselijk voor een benadering van onderop. Wat heeft het voor zin met mooie plannen van bovenaf te komen als de eigen inwoners het idee hebben dat die niet goed zijn, of dat hun opvattingen er geen enkele rol in spelen? Om de kwaliteiten, bedreigingen en kansen van de gebieden te onderzoeken werd een begelei dingscommissie en stuurgroep uit vertegen woordigers van inwoners, verenigingen en belangenorganisaties, politiek en bestuur samengesteld. Voor de vakkennis en doelma tige inrichting van het overleg werd het land schapsarchitecten-bureau Bosch en Slabbers uit Den Haag aangetrokken. Een gelukkige greep. Uit een gesprek dat drie Economisch onontbeerlijk maar op die plekDe Coöperatieve Zuivelfabriek nabij Bleskensgraaf: te hoog, te groot, te wit en hoeveel verkeer roept zo'n fabriek op? leden van Heemschut Zuid-Holland met ir.Steven Slabbers hadden, blijkt dat bij dit bureau behalve kennis ook daadwerkelijk betrokkenheid en bezorgdheid om wat mis dreigt te gaan aanwezig zijn. Een van de hoofdresultaten van het onderhoud was dat Heemschut zeker bij de tweede fase, de eigenlijke vormgeving en invulling van het landschapsplan, betrokken kan worden. Belangrijk lijkt allereerst het tot stand brengen van een verdergaande samenwerking tussen de vele gemeenten waar het 't vestigingsbeleid van bedrijven en het welstandstoezicht betreft. Heemschut en Steven Slabbers zitten hier duidelijk op een lijn: zoeken naar een concen tratie-mogelijkheid van bedrijven op een, weinig waardevolle, plek en een echte welstandscommissie waarin meerdere vormen van deskundigheid voorhanden zijn. De toet sing van allerlei bouwplannen gebeurt nu door één iemand voor dit hele, uitgestrekte gebied. Dat kan eenvoudig niet, daar is de problema tiek veel te ingewikkeld voor en de hoeveelheid werk veel te groot. Een persoon vertilt zich daar gewoon aan, hoe goed de bedoelingen verder ook mogen zijn. Bewoners zeer betrokken Voorts zal de commissie Zuid-Holland via de historische verenigingen in het gebied nauw voeling houden met hetgeen onder de bevol king zelf leeft. Opvallend is trouwens de grote betrokkenheid van die inwoners zelf. Honderden reacties kwamen binnen op aankondigingen in de pers en de twee streek- conferenties werden zeer goed bezocht. Het moet met deze positieve basis-ingrediën ten mogelijk zijn in overleg en samenwerking tot een werkbaar en uitvoerbaar landschapsplan te komen. Het zal al met al nog wel ruim een jaar gaan duren voordat, na de vaststelling, met de uitvoering begonnen kan worden. Een nog slechts korte periode, gegeven de duizenden jaren oude ontstaansgeschiedenis, maar een die wel door Heemschut zal worden benut om het cultuurhistorische aspect binnen het plan de plaats te geven die het rechtens toekomt. Bij het schrijven van dit artikel werd dankbaar gebruik gemaakt van de door Bureau Bosch en Slabbers en de provincie Zuid-Holland ter beschikking gestelde informatie. Schapen, wilgen, weiland, weidsheid: het landschap van de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden in optima forma. Leo van derMeule is PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 17