augustus 1997 Heemschut 13 Sloten zijn oude wadgeulen uit de Middeleeuwen. Op de achtergrond Bergen. Foto Henk jellema. elementen en patronen, een waardering daar van in regionale en landelijke context, een beschrijving van de effecten van de landinrich tingsplannen op de beschreven historische waarden en een aanbeveling voor het behoud en de versterking van die waarden binnen de landinrichting. Agrarisch industrieterrein Wie de plannen van de landinrichting onder ogen krijgt, houdt niet de indruk over, dat de geschiedenis hier wat te vertellen had. Geomorfologisch is deze kuststrook en het aangrenzende binnengebied niet voor niets een speerpunt: reliëfrijke heuvels met tussenlig gende kleine vlakten en laagten naast sloten- rijke grote open kavels. Zoals zo vaak in Noord-Holland: door de wind gevormd en door de mens in gebruik genomen voor weinig horizon vervuilende, voornamelijk agrarische bezigheden. Kom daar vandaag eens om. De werkgroep heeft er een hard hoofd in. De leden vrezen: natuurbouwplannen en aanleg van bossen, die de karakteristieke openheid van het landschap aantasten. Een van de leden herin nert zich, dat je vijftig jaar geleden nog van Aagtdorp met een verrekijker klok kon kijken op de toren van Warmenhuizen. Daar staat nu van alles tussen. In de jaren '70 konden de molens nog met vlaggen en 's avonds met licht seinen maaltekens aan elkaar doorgeven. Ook daar is het nodige tussen gekomen. En hier en daar zo'n unieke stolpboerderij brak de horizon niet, sierde hem daarentegen. Dat wist ook Ruisdael nog en wij nog maar enkele decennia geleden. Nu baren de smakeloze bollenschuren de werkgroepleden zoveel zorgen, dat ze al spreken van 'een agrarisch industrieterrein'. En het 'Gezicht op Alkmaaris allang meer geen schilderij waard. Het is eerder een schrikbeeld - overigens ook voor de landinrichting zelf- dat de kaasstad het oog alweer op een nieuw stuk polder heeft laten vallen voor nieuwbouw- plannen. Uitgerekend in de Egmondermeer, waar je nog een niet versnipperd, groot gebied vindt met oude verkavelingsstructuren. De slingerweggetjes herinneren er nog aan de oude oevers. Natuurbouw Als een panacee voor vele kwalen wordt bij een herinrichting vaak de natuurbouw van stal gehaald. Dat is nog de grootste angst van de werkgroep. De achteruitgang van de natuur is vaak meer te wijten aan de vermeende verrij king van de grond door de mens dan aan natuurlijke oorzaken. Van de bollenteelt weten we allang, dat 'wie kruiden liefheeft blijve zo ver mogelijk van de bollen vandaan'. Wat dat betreft is het te hopen, dat de plannen van de provincie Noord-Holland om zoveel mogelijk bollentelers uit dit gebied te verplaatsen naar het akkerbouwgebied in Anna-Paulowna tot een succes zullen leiden. Zo is ook de achteruit gang van de natuurlijke rijkdom van grasland gebieden niet te wijten aan te zware grond maar aan zware bemesting. Voor de werkgroep is het verwijderen van de teeltlaag ter verschraling van de grond dan ook betiteld als 'het over schilderen van de Nachtwacht met acrylverf. Wat een geluk, dat Ruisdael zijn 'Gezicht op Alkmaar' in olieverf vereeuwigde. Intussen is aan een landschapsarchitectenbu reau in Wageningen de opdracht verleend binnen zes weken een beperkt historisch- geografisch literatuuronderzoek te doen over het gebied. De werkgroep meent, dat zo'n onderzoek te beperkt van opzet is. Bovendien mag binnen zo'n korte termijn geen bevredi gend resultaat worden verwacht, juist omdat zo weinig bekend is van de middeleeuwse ontgin ningsgeschiedenis van het geestdorpenland- schap. En tenslotte strookt het niet met het streekplan, dat 'behoud van openheid en archeologisch behoud van cultuurhistorische elementen' als voorwaarde stelt. Jan-Derk Gerritsen is PR-medeiverker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 15