Ook het 'kleine' Groene Hart in het nauw Jan-Derk Gerritsen Als het om landschap ging, wist Ruisdael wel waar hij moest schil deren. Zelfs in het nog onbedreigde Groene Hart had hij in 1670 niets te zoeken. Laat staan, dat hij vandaag op dat idee zou komen, bedreigd als het al is door bebouwing, snelwegen en straks ook nog een Hoge Snelheids Lijn. Zijn 'Gezicht op Alkmaar', in beeld gebracht tussen 1670 en 1675, laat zien wat er in het zogenaamde 'kleine' Groene Hart landschappelijk te genieten viel en eigenlijk nog valt, daar tussen Bergen, Egmond en Schoorl. Maar ook daar liggen bedreigingen op de loer. 12 Heemschut augustus 1997 Landinrichting Een werkgroep opgericht door de heer CL. Barten uit Egmond vreest, dat de groot scheepse landinrichtingsplannen, die nu worden uitgebroed, dit gebied ingrijpend zullen wijzigen en dat de verregaande scheiding van functies en de aanleg van nieuwe natuurgebieden de 'dood steek' zullen betekenen voor dit eeuwenoude cultuurlandschap. Het ontbreken van een histo risch geografisch-onderzoek maakt dat vermoe den niet ondenkbaar. Vier jaar geleden heeft de Dienst Landelijk Gebied in Haarlem al aange drongen op een dergelijk onderzoek maar bij de Landinrichting bleek daarvoor geen budget te worden uitgetrokken. Speerpuntgebied In het Natuurbeleidsplan wordt dit open Noord-Hollandse landschap achter de duinen met zijn dijken, vaarten, wegen, molens en eeuwenoude verkavelingspatronen aangemerkt als een van de meest waardevolle cultuurland schappen. Het kreeg als een van de tien in ons land het predikaat speerpuntgebied. Geen wonder dan ook, dat de afdeling Historische Geografie van het Staringcentrum in Wageningen het 'zonder meer een misser' vindt, dat voor dit landinrichtingsproject geen gedegen historisch-geografisch onderzoek heeft plaatsgevonden. In ongeveer dezelfde bewoordingen laat zich ook prof. dr. G.J. Borger, voorzitter van de Beekmanstichting uit. Welis waar zegt hij, dat een landschap in ontwikkeling niet altijd een verslechtering hoeft te betekenen maar dat daarbij wel een voorwaarde is, dat de betreffende waarden bekend zijn en op even wichtige wijze in de planvorming betrokken worden. Daarom bepleit hij een Cultuur historische Effectrapportage (CER) bestaande uiteen inventarisatie van cultuurhistorische Duinrel in de duinen van Bergen. Op de achtergrond de binnenduinrand. Foto Henk Iellema/Rita Souwerbren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 14