De Drentsche Aa. door dit bijzondere gebied met z'n beekjes, groenlanden, houtwalletjes en hier en daar nog heideveld op de hoger gelegen gronden. Onderweg is het kleine dorpskerkje van Anloo zeker uw aandacht waard. Het gebouw stamt deels al uit de 11de eeuw en is daarmee één van de alleroudste gebouwen die Drenthe rijk is. Ook ziet u enkele van de jongste Drentse monumenten, zoals de hoeve De Schipborg van Berlage en het cubistisch-expressionistische Noorder Sanatorium van architect Egbert Reitsma. De bus rijdt naar Zuidlaren waar de lunch wordt gebruikt en waar de gelegenheid bestaat een wandeling door dit bijzondere dorp te maken dat maar liefst tien brinken telt. U zult zien dat Zuidlaren van oudsher een van de meest welvarende Drentse dorpen was. Dat heeft het dorp met name te danken aan zijn gunstige ligging langs de oude handelsroute over de Hondsrug van Groningen naar Coevorden. Eeuwenlang was dit de enige goede verbinding van de stad Groningen met de rest van het land. Na Zuidlaren gaat de tocht via het Hondsrugdorp Noordlaren naar Eelde waar u een bezoek brengt aan De Buitenplaats, het jongste Nederlandse museum voor figuratieve kunst. Elders in dit nummer vindt u een artikel over het ontstaan van dit bijzondere stukje nieuwbouw van architectenbureau Alberts en Van Huut - bekend van onder andere het ING- hoofdkantoor in Amsterdam en het Gasunie- gebouw in Groningen - naast het 17de- eeuwse Nijsinghhuis. Indertijd heeft Heemschut in deze ontstaansgeschiedenis ook nog een rol gespeeld. Wie aan deze excursie meedoet, treft het, want deze zomer wordt in De Buitenplaats een over zichtstentoonstelling gehouden van het werk van Matthijs Röling. Ook Röling's wandschil deringen in het Nijsinghhuis zijn dan te bezich tigen. EXCURSIE C - HONDSRUG EN ORVELTE Deze excursie brengt u naar het Drenthe zoals iedereen dat kent. Of denkt te kennen: het Drenthe van de bossen, de heidevelden en de dorpen waarbij het kerktorentje bijna verscholen gaat in hoog opgaand groen. Tijdens deze excursie verlaten we echter regelmatig de platgetreden paden om u te laten kennismaken met de hier en daar nog vrijwel onbedorven kleinschaligheid van het oude Drentse landschap. Onderweg krijgt u overigens ook heel goed te zien waar we ons als Heemschut Drenthe de afgelopen jaren veel zorgen over maken: de nieuwbouwwijkjes bij de dorpen zoals die op de eeuwenoude esgronden uit de grond worden gestampt. Veel te vaak blijkt dat de nieuwbak ken eigenaars zo weinig respect voor deze kost bare omgeving tonen dat ze allerlei modieuze lichte kleuren en materialen toepassen die de bestaande situatie behoorlijk geweld aandoen. Elders in dit nummer vindt u een bijdrage over het oude Drentse esdorp en de gevaren van de 'verschimmeling' op de Drentse essen. Museumdorp De bus brengt u na een rondje Hondsrug langs rijke, oude Hondsrugdorpen als Gieten, Gasselte en Borger en langs tal van kleinere esdorpjes naar het museumdorp Orvelte. Aan het eind van de jaren '60 is men in Orvelte begonnen de oude bebouwing systematisch te conserveren en aan te vullen met gebouwen die elders in Drenthe voor de Vooruitgang het veld moesten ruimen. Zo ontstond een uniek muse umdorp waar ieder pand zijn eigen geschiede nis heeft. Los hoes Aan de Flintenweg in Orvelte moet u beslist het kolossale boerenbedrijf gaan bekijken dat de (waarschijnlijk) oudste boerderij van Drenthe is en tevens een van de allernieuwste monumen- Voorbeeld van wat groter Drents esdorp: Dwingeloo. 4 Heemschut juni 1997'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 6