Renovatie Leidse Schouwburg begonnen Kasper van Ommen Arent 's-Gravesande redde één der historische trappen In september zal wederom de landelijke Open Monumentendag georganiseerd worden. In navolging van deze dag organiseert de Vereniging Open Monumenten elke maand een activiteit rondom een monument met als centrale thema 'Muziek'. Terwijl in verschillende steden in Nederland een muzikaal monument belicht wordt, wordt in Leiden aan de renovatie van de Stadsschouwburg aan de Oude Vest begonnen, waarbij enkele dubieuze wijzigingen aan het interieur zullen worden aange bracht. 36 Heemschut juni 1997 De stadsschouwburg kent als oudste schouw burg van Nederland een lange geschiedenis. Het gebouw heeft sinds de 18de eeuw vele veranderingen ondergaan. Zo verbouwde stadarchitect Schaap de Schouwburg in 1865. Het huidige interieur ademt nog steeds de gezellige 19de-eeuwse sfeer zoals die door Schaap ontworpen en bedoeld is. De meest recente en meest ingrijpende wijzigingen stammen uit de periode 1973-1976. Door architect Onno Greiner werden vele wijzigingen aan het interieur en in mindere mate aan het exterieur aangebracht. Met deze restauratie werd de schouwburg aangepast aan de eisen en voorwaarden van onze tijd. Greiner was gedu rende deze fase bereid om constant overleg te plegen met verschillende instanties die elk een eigen visie op de renovatie hadden. In dit overleg werd bijvoorbeeld besloten om een grote kroonluchter die Greiner geprojecteerd had in de grote zaal niet te plaatsen omdat door middel van historisch onderzoek werd aange toond dat er nooit een dergelijke kroonluchter in de schouwburgzaal gehangen heeft. Greiner bracht de kroonluchter daarom terug tot een ornament van meer bescheiden proporties. Dergelijk overleg lijkt nu bijna niet meer mogelijk. Nu de schouwburg op het punt staat een nieuwe eeuw binnen te treden is het niet meer dan begrijpelijk dat de directie het gebouw een nieuw en vooral functioneel imago wil geven. Een gebouw als bijvoorbeeld de Schouwburg dient van tijd tot tijd onderwor pen te worden aan een onderzoek naar de func tioneren van de verschillende processen die zich binnen de muren afspelen. De schouwburg heeft te maken met een wisselende stroom bezoekers, verschillende toneelgezelschappen en evenementen. Ook veranderen de eisen met betrekking tot arbeid, beveiliging, e.d. zich voortdurend. Op één niveau De plannen voor de aanstaande renovatie werden uitbesteed aan het architectenbureau Kausen te Amsterdam. Het definitief ontwerp is recentelijk door het bureau ingediend en besproken in de Gemeenteraad van Leiden. In het plan worden enkele veranderingen aange bracht die het gebouw zeker ten goede zullen komen. Zo wordt er bijvoorbeeld voorgesteld om de ingangsvloer gedeeltelijk te verlagen zodat de verschillende ruimtes als garderobes, foyers etc. op één niveau komen te liggen. Hierdoor kan ook de buitentrap aan de straat verlaagd worden en wordt daardoor nagenoeg weer even hoog als in hét oorspronkelijke plan van architect Schaap uit 1865. Ook het 'uitron- den' van de bult aan de zaal op de eerste etage is een goede vondst, de goudkleurige stoelen in de zaal zullen vervangen worden door roodge kleurde. Ook hiermee wordt teruggekeerd naar de oorspronkelijke situatie van Schaap. Bijzonder ongelukkig en deels onbegrijpelijk is dat er in het plan ook wijzigingen worden voor gesteld die het interieur zeer veel schade zullen aanbrengen. De kritiek spitst zich daarbij vooral toe op het voorstel van de architect om de traparm van de rechtertrap naar de eerste etage te verwijderen. Met deze ingreep wordt beoogd om meer ruimte te winnen voor de plaats van de kassa. In de toelichting van het plan staat terloops vermeld dat de bedoelde trap uit 1930 zou stammen, zonder deze date ring verder te onderbouwen. Bij bestudering van de plannen van Schaap uit 1865 blijkt echter overduidelijk dat er toen wel degelijk twee trappen aanwezig waren. De ingangen voor het publiek werden toen nog gescheiden door een wand. Bij iedere ingang stond een suppoost. De verandering die in de jaren '30 uitgevoerd werd voorzag in de sloop van de scheidingswand. De twee afgescheiden toegan gen werden tot één gemaakt en de rechtertrap kon door een kleine verandering voortaan door

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 38