7) ^r"\ NJ april 1997 Heemschut 37 Molenaarswoning van de molen van Bels. Draaien voor de wasmachine Het principe van elke molen is gelijk. Dankzij de ronddraaiende beweging van een waterrad of van wieken kunnen allerlei werktuigen aangedreven worden: molenstenen, blaasbalgen, zagen, cichoreitrommels etc. Bernhard Frans' kleinzoon, Gerrit, had dit goed begrepen. De beweging van het waterrad gebruikte hij voor een slijpsteen, een cirkelzaag, een gierpomp, een jakobsladder, een dorsmachine en zelfs voor de wasmachine van zijn vrouw. Hij was niet alleen handig met zijn handen maar blijk baar ook rap van tong. Hij vertelde eens aan een journalist dat hij zelfs de wieg van zijn kinderen door de molen liet schommelen. Dit verhaal is natuurlijk te aardig om niet te geloven en sindsdien wordt deze als grap bedoelde opmerking in bijna elke publicatie over de molen van Frans als waarheid vermeld. De laatste jaren dat Gerrit op de molen woonde, werd het voor hem steeds moeilijker om het geheel te onderhouden. De molen maalde al enkele jaren niet meer, de kammen waren versleten, en hij was zelf niet in staat om een restauratie te bekostigen. Uiteindelijk bood ook hier de Stichting Het Overijssels Landschap uitkomst: zij kocht de molen in 1961 en restaureerde haar. Sinds de laatste restauratie, in 1991, draait de molenweer regelmatig. De achterkleinzoon van Bernard, Theo, is een van de vrijwillige molenaars die er voor zorgen dat het publiek weer kan genieten van deze eeuwenoude techniek. In de molen is een tentoonstelling ingericht over de molen en over het landschap van de Mosbeek. Laaglandbeek Het dal van de Mosbeek is zeker een van de fraaiste voorbeelden van een laaglandbeek. Het zuivere bronwater staat borg voor een grote ecologische waarde. De beek heeft een behoor lijk verval en dus een grote stroomsnelheid: ideaal dus voor een watermolen. Watermolens hebben echter een negatieve invloed op de De diep ingesneden Mosbeek, dichtbij de molen van Frans. "4

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 39