1 zoals in sommige andere steden geïn tegreerd met de welstandscommissie maar beide houden wel sterk rekening met elkaar. 'Monumenten vragen nu eenmaal om een aparte afweging. Maar natuurlijk stemmen de commissies hun werk op elkaar af en de welstandscommissie beseft heel goed, dat bijvoorbeeld de 19de eeuwse uideg een beschermd stadsbeeld is en dat nieuwbouw daar goed moet passen in dat beeld.' Beschermde kerken Nijmegen is rijk aan bepaalde categorieën monumenten als kloos ters, kerken en kazernes. Hoe staat het bijvoorbeeld met de kerken? 'Er staan er 11 op de Rijksmonumenten lijst. Op de gemeentelijke lijst, die in nauwe samenwerking met monumen tenorganisaties als Numaga, Heemschut en het Cuypers Genootschap is samen gesteld, stonden er aanvankelijk zes maar dat aantal is uitgebreid met de Maria Geboortekerk, de St.Jozefkerk, onderdelen van de St.Stephanuskerk en de St.Antonius/St.Annakerk. De laatste kerk is inmiddels gerestaureerd. De Maria Geboorte staat in de steigers. De restauratie van de St.Jozef is bijna klaar en voor die van de St.Stephanus is geld gereserveerd.' De gemeente vond al deze kerken erg belangrijk voor het stadsbeeld en stelde 3 miljoen beschikbaar voor restauratie ervan, uitgesmeerd over zes jaar. Theewes wijst met name op het prachtige Toorop-raam in de St.Jozef, dat binnenkort zal worden terugge plaatst. De St.Stephanus is gebouwd door P. Cuypersjr. en bevat fraaie mozaïeken en glas-in-loodramen van Joan Collettede grootvader van uw medewerker. 'Door de verwoesting van een aantal grote neogotische kerkgebouwen in de binnenstad is de problematiek van y* De St.Annastraat. Foto Gem. Nijmegen. leegstaande en -komende kerken in en rond het centrum pas redelijk laat aan de orde gekomen. Dat viel gelukkig samen met de in de jaren '80 op gang gekomen waardering voor de neostij len. Het zoeken naar nieuwe passende functies is vooral een probleem bij katholieke kerken. Dat neemt niet weg, dat voor dé protestantse Opstandingskerk, die het kerkbestuur wil verkopen, nog geen nieuwe bestemming is gevonden, zodat deze moderne kerk met sloop wordt bedreigd. De monumentencommssie vond de kerk niet bijzonder genoeg om hem voor de gemeentelijke monumenten lijst te kandideren. Kazernes Hoe zit het met de kazernes in Nijmegen, bijvoorbeeld die indruk- DeVereeniging. Dia Gem. Nijmegen. wekkende Prins Hendrik-kazerne met zijn 'zorgvuldige schakering van op elkaar inspelende bouwmassa's'? Theewes: 'Die kazerne, een oude KNIL-kazerne, is grootscheeps gerenoveerd en de toren is gerestau reerd. Over de Krayenhoffkazerne heeft de monumentencommissie geadviseerd deze te beschermen. Een van de mogelijkheden voor herbestemming is het inbouwen van appartementen.' Restauraties Noemt u nog eens enkele (recente) restauraties? 'Het prachtige gebouw de Vereeniging, dat onder andere met Europees geld is gerestaureerd en twee molens de St.Annamolen en de Witte Molen. Beide molens zijn nog in bedrijf en leveren meel aan de bakker. En dan het pand aan Ridderstraat 1-3, waarin appartementen zijn gekomen. Er is daar uitgebreid bouwhistorisch onderzoek gedaan en ook de stadsar- cheoloog heeft er gegraven. De oude bouwsporen zijn voor zover mogelijk zichtbaar gemaakt in de gevel en onder glazen platen. Dan zijn er de kerken, die ik al noemde- men is nog bezig met de Maria Geboorte en de St.Jozef- en verder zijn er de vele woonhuizen, die in restauratie zijn.' Nijmegen heeft geen Stadsherstel als restaurerende instelling? 'Er is wel een Stichting Stadsherstel en die heeft in het verleden enkele panden in de Benedenstad gerestaureerd maar deze stichting is niet zo actief als bijvoorbeeld Stadsherstel in Amsterdam of het Wijnhuisfonds in Zutphen. Misschien komt het hier nog wel eens van.' Bij het Valkhof zag ik dat daar een nieuw museum in aanbouw is? 'Dat wordt het nieuwe museum voor 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 9