Nijmegen sterk draagvlak voor monumentenzorg JAAP KAMERLING Nijmegen is energiek bezig zijn monumentenbestand op te knappen. Per jaar tussen de 60 en 70 panden of onderdelen daarvan, met name in de redelijk gave 19 de eeuwse uitleg met zijn fraaie stedenbouwkundige opzet en sierlijke architectuur, die gebouwd werd na de sloop van de oude stadswallen eind vorige eeuw. De Prins Hendrikkazerne, Foto Thea van den Heuvel. Dat vernemen we van Mare Theeuwes, ambtenaar van de Sectie Monumenten van de gemeente. Theeuwes vertelt met voldoening, dat de ruim honderd grote rijksmonumen ten merendeels al zijn gerestaureerd. Daar is in de Wederopbouwperiode na de oorlog mee begonnen. De achterstand zit hem meer in de woon huismonumenten en de jonge monu menten, die sinds 1988 prijken op de gemeentelijke monumentenlijst en zich vooral in de 19de eeuwse uitleg bevinden. Die achterstand wordt nu in flink tempo ingelopen. Zoals bekend werd in de laatste wereldoorlog een groot deel van de oude binnenstad verwoest. De oude Benedenstad, die grotendeels gespaard is gebleven, werd in 1980 tot beschermd stadsgezicht verklaard en de restanten van de oude bouw zijn intussen gerestaureerd. De stukken daartussen in werden gerehabiliteerd door nieuwbouw te plegen maar dan wel binnen de oude rooilijnen en verkave lingen. Voor deze nieuwbouw stelde het Rijk in het kader van de stadsver nieuwing veel geld beschikbaar vooral omdat hier vooral sociale woning bouw zou verrijzen. Over uiterlijk en kwaliteit van deze nieuwbouw verschillen architectuurminnaars van mening maar in elk geval kloppen schaal en maat redelijk met de nog oorspronkelijke bebouwing van de Benedenstad. Stadsvernieuwingsfonds Ook de vele monumenten in de oude Lange Hezelstraat worden succes sievelijk aangepakt. De grote uitdaging zit hem nu echter in de 19de eeuwse schil op en buiten de voormalige stadswallen. Het opknappen daarvan wordt gefinan cierd uit het Stadsvernieuwingsfonds. Destijds nam, vertelt Theeuwes, wethouder Hompe van Monumentenzorg terecht de stelling in, dat stadsvernieuwing en monu mentenzorg twee loten aan dezelfde stam zijn. Maar dat fonds droogt in het jaar 2005 op. .Hoe moet het daarna? Theeuwes: 'Door een nog meer gerichte aanpak en door het stellen van prioriteiten. Vast staat in elk geval, dat ook na 2005 er binnen de gemeen teraad een groot draagvlak bestaat voor het op peil houden van monu mentenzorg en stadsvernieuwing.' Beschermd stadsbeeld Hij raakt enthousiast als hij het over de 19de eeuwse schil heeft. 'In 1990 is dit.gebied tot beschermd stadsbeeld verklaard. Deze schil heeft een heel gaaf stedenbouwkundig en architec tonisch samenhangend karakter. Alle gevels van de panden daar zijn nu geïnventariseerd voor wat betreft de beeldbepalende elementen. Bij de geselecteerde panden is van al deze elementen- balkonnetjes, hekken, torentjes etc. - aangegeven welke in aanmerking komen voor gesubsidieerde restauratie. De particuliere bewoners voelen zich erg betrokken bij hun woning. Elke steiger in de buurt stimuleert buren om ook hun pand op te knappen. De waarde van de woningen in de buurt neemt dan ook aanzienlijk toe. Nijmegen beschikt ook over een eigen monumentenverordening, een monu mentencommissie en een eigen lijst van bijna 500 monumenten. De monumentencommissie is niet

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 8