Oranjesingel met herenhuizen van de architect G. Buskens (circa 1896). en de St. Stevenskerk. In de loop van de 13 de eeuw werd de stedelijke bebouwing uitgebreid met het plateau in het zuiden. Oorspronkelijke landwegen als de Burchtstraat en de Broerstraat gaven nu toegang tot het centrum. De parochiekerk op het voorterrein van de burcht, gewijd aan St. Steven, was al verplaatst naar het meest westelijk gelegen plateau van de heuvelrug, de Hundisburg. In 1473 werd Nijmegen belegerd door Karei de Stoute, waarbij de omwalling ernstige averij opliep. Deze werd vervangen door een nieuwe walmuur, waarvan in het Kronenburgerpark nog resten te zien zijn. Ook de Kronen burgertoren dateert uit die tijd. De 15de eeuw vormde het hoogtepunt in de bloeiperiode van de Hanzestad Nijmegen. Vestingstatus als belemmering In 1591 wordt Nijmegen definitief Staats Reductie van Nijmegen). De wisselende heerschappij in de stad en de oorlogshandelingen hadden ernstige gevolgen voor de economi sche positie van Nijmegen als door voerhaven. In de 17de eeuw was de sociaal-economische positie van de stad wankel. Op stedenbouwkundig gebied verandert er weinig meer. Daarentegen kregen de verbetering en uitbreiding van de vestingwerken in verschillende fasen nog ruime aandacht Menno van Coehoom 1700). De Valkhofburcht wordt in 1796 per opbod verkocht om dienst te doen als tufsteengroeve. Alleen de twee kapel len bleven door tussenkomst van J. In de Betouw gespaard. Door de vestingstatus zijn enkele moderne ontwikkelingen aanvankelijk aan Nijmegen voorbijgegaan. De stad miste de eerste industrialisatie, omdat daar binnen de vesting nauwelijks plaats voor was en er buiten de vesting werken om strategische reden niet in steen gebouwd mocht worden. Ook werd Nijmegen veel later dan concur rent Arnhem aangesloten op het landelijk spoorwegnet. Tenslotte leverden de sterk vervuilde stadsgracht en de grote dichtheid van de bebou wing ernstige problemen op voor de Kruising Broerstraat en Burchtstraat met rechts het gebouw van V D.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 6