Bouwactiviteiten altijd op welstand beoordelen Jaarvergadering leden Bond Heemschut HEEMSCHUT ACTIEF Monumenten 'breed' bekijken J.K. Referendum IJburg Rectificatie Boerderij Gijbelandse dijk jlHÏJ 4 Heemschut maakt zich grote zorgen over het plan van de regering om bouw activiteiten in niet-beschermde dorps- en stadsgezichten vergunningsvrij te maken. Daarmee vervalt de mogelijk heid voor de gemeente om die activi teiten te beoordelen op welstand en strijdigheid met geldende bestemmings plannen. Zij kan daardoor echter minder invloed uitoefenen op de kwaliteit van de gebouwde omgeving. De regering wil met dit plan de regeldruk voor de burger verlichten. De Bond heeft aan de bel getrokken in een brief aan de Vaste Kamercommissie voor Volkshuisvesting n.a.v. de evaluatienota herziening Woningwet. Voor beschermde dorps- en stadsgezichten blijft de vergunnings plicht overigens wel bestaan. Heemschut meent echter, dat ook in niet-beschermde stads- en dorps gezichten bouwactiviteiten een ernstig ontsierende en daardoor verloederende uitwerking op hun omgeving kunnen hebben als het welstandsaspect niet meer mee telt. De Bond wijst in dit verband op het ook door deze regering beleden geloof in een goed ruimtelijk kwaliteitsbeleid, zoals blijkt uit de beleidsnota 'Monu menten breed bekeken'. In die nota streeft de regering naar verbreding van en samenhang in de monumentenzorg. Bovendien stelt staatssecretaris Nuis in zijn nota 'Pantser of ruggegraat', dat de cultuurhistorisch waardevolle omgeving zich niet mag isoleren van de samenleving. Het gebouwde erfgoed moet zich juist heel nadrukke lijk en zelfverzekerd doen gelden in de ruimtelijke omgeving om daar kwaliteit te kunnen bevorderen, aldus de staatssecretaris. Het erfgoed moet tonen, dat het 'ruggegraat' bezit. Welnu, vindt Heemschut, dan mogen ook niet officieel beschermde dorps- en stadsgezichten niet zomaar vogelvrij worden verklaard. In de jaren '70 zijn er in Nederland zo'n 300 beschermde stads- en dorpsgezichten aangewezen. Bij een herziening in 1980 is er echter weer een aantal van die lijst afgevoerd omdat ze niet aan alle criteria voldeden. Soms laten nederzettingen wel een opvallend gave structuur zien maar bestaat er enige twijfel over de cultuur historische kwaliteit. Voor Heemschut staat echter voorop, dat ook bouwacti viteiten in die vaak nog gave dorps- en stadskernen op welstand moeten worden beoordeeld. Op basis van de inventari satie van jonge bouwkunst zal het aantal beschermde gezichten overigens hoe dan ook worden uitgebreid, zodat eind deze eeuw Nederland een kleine 500 beschermde stads- en dorpsgezichten zal kennen. Amsterdam- De Bond Heemschut heeft enkele jaren geleden reeds bezwaar aangetekend tegen de bouw van een nieuwe woonwijk IJburg in Amsterdam in het IJmeer. De secretaris van het Bestuur van Heemschut doet hierbij een oproep aan Amsterdammers aan het referen dum deel te nemen en tegen de komst van IJburg te stemmen. Graafstroom - Op verzoek van de eigenaar brengen wij de volgende correcties aan op het bericht over het verpieteren van een boerderij aan de Gijbelandse dijk te Graafstroom in het tijdschrift van december 1996. Allereerst is er geen enkele sprake van een erfeniskwestie, de boerderij is vrij en volledig onbezwaard eigen dom van de huidige eigenaar. Tevens benadrukt de eigenaar dat van forse nalatigheden op ambtelijk niveau geen sprake is. Met name de gemeente Graafstroom heeft zich steeds beijverd het belang van de boerderij uit oogpunt van goede monumentenzorg alsmede dat van de eigenaar zo goed mogelijk te behartigen. De ontstane moeilijke situatie voor eigenaar en monument lijkt veeleer veroorzaakt door de sterk doorge voerde bezuinigingen in de monu mentenzorg begin jaren '80 en '90. Bezuinigingen waarop de monumen tenzorg, de particuliere en die van de overheid, zo snel geen adequaat antwoord had en die, zoals bekend, meer slachtoffers hebben gemaakt. Aanvullend kunnen wij vermelden dat op 21 januari een breed overleg tussen alle betrokken partijen heeft plaatsgevonden. Over de uitslag daarvan in het volgende nummer Leo van derMeule Heemschut Zuid-Holland. Op zaterdag 31 mei houdt de Bond Heemschut zijn jaarlijkse ledenverga dering om 10.30 uur (vanaf 10.00 uur koffie) in het kantoor van Stadsherstel Amsterdam in de Amstelkerk aan het Amstelveld. Toegang gratis. Aansluitend om 12.30 uur is ervoor leden en introduce's een boottocht met lunch door de Amsterdamse grachten o.l.v. de directeur van Stads herstel, de heer mr. W. Eggenkamp. De boot doet ook een interessant restau ratie-project van Stadsherstel aan. Rond 15.30 uur eindigt de boottocht bij het Centraal Station. U kunt intekenen voor de boottocht incl. lunch door f35,- per persoon te storten op postgirorekening 124326 onder vermelding 'boottocht Jaarvergadering'. Er is plaats voor 80 personen. Wie 't eerst komt, die 't eerst maalt. E S.Sfl SHWftti

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 4