KORTE BERICHTEN/HEEMSCHUT ACTIEF Drenthe Stadslandschap Assen Groningen Subsidie voor Weiwerd Overijssel Uitbreiding Nijenhuis wordt doorgezet Noord-Holland Binnenstad Amsterdam beschermd Stelling van Amsterdam op Werelderfgoedlijst Zuid-Holland Woudenberg en Van der Sluys samen Assen - Het achtste Keuningcongres, op 9 december j.1. gehouden te Assen, had als thema Het Stadslandschap Assen. De 'Koningsas' Groningen- Assen kwam ook ter sprake. Hoe zal de toekomstige ontwikkeling zijn van dit gebied? Enkele van de sprekers, die het gevaar zien van steeds verder gaande verstedelijking en industriali sering in dit gebied, ten nadele van bos en natuur, kwamen met het idee van de 'nieuwe landgoederen'. In plaats van het bouwen van losstaande luxe behuizingen, elk huis op zijn eigen forse perceel, zou je de huizen in een compacte vorm kunnen samenvoegen, waardoor je een groot stuk groen overhoudt: wonen in een bos. Zo zouden privaatrechtelijk hele stukken natuur veilig gesteld kunnen worden voor ongewenste ontwikkelingen. Bovendien verwacht men interesse van kapitaalkrachtige kopers. Weiwerd - Het ANWB/Zimmerman- fonds heeft een subsidie van 2500 gulden toegekend aan Stichting Behoud Weiwerd, voor het plaatsen van informatieborden over de geschie denis en bijzondere structuur van het wierdedorp. Deze subsidietoekenning wordt door Stichting Behoud Weiwerd gezien als een bewijs van de cultuur historische waarde van het - bijna verdwenen - Groningse dorpje. Tijdens de laatste excursie van Heemschut Overijssel in Oldenzaal overhandigde ir. J.M. Veldhuis, voorzitter van de commissie dit paneel van ANWB en Heemschut aan wethouder mevr. Bruggeman. Op dit paneel aan het Michgoriushuis staat de historie van het huis beschreven Wijhe-De bouwvergunning voor de museale uitbreiding van kasteel Nijenhuis is aangevraagd bij de gemeente Wijhe, het bomenbestand is onderzocht, er komt een klein archeologisch onderzoek, kortom de plannen die de provincie Overijssel en de Hannema de Stuers Fundatie met kasteel het Nijenhuis hebben worden doorgezet. Dat werd bekendgemaakt tijdens een persconferentie afgelopen week in het Nijenhuis. Uit archeologische verkenning is inmiddels gebleken dat op een kleine plek puin- of funderingsresten aanwe zig zijn. 'Daarom is een opgravinkje noodzakelijk zodat meer duidelijkheid gekregen kan worden', aldus provin ciaal archeoloog A. Verlinde. Bij de ingediende bouwvergunning is daar om als voorwaarde opgenomen dat voorafgaande aan de bouw een opgra ving zal plaatsvinden. Door de provincie Overijssel en de Hannema de Stuers Fundatie werd de firma Copijn Boomchirurgen uit Utrecht benaderd voor een onder zoek naar het bomenbestand. Of en wanneer gestart kan worden met de uitbreiding hangt af van het advies van de monumentencommissie Wijhe aan B en W. Desgevraagd stel de Gedeputeerde J. Kristen dat het van de aard en inhoud van de bezwaar schriften zal afhangen: 'Maar wij heb ben er het volste vertrouwen in dat de plannen worden goedgekeurd. Vooral omdat we tot nu toe heel zorgvuldig te werk zijn gegaan', aldus de gedepu teerde, die verder vertelde dat op dit moment de laatste hand gelegd wordt aan het plan voor interne verbouwing van het Nijenhuis. Uitbreiding en verbouwing van het museum is volgens provincie en museumbestuur noodzakelijk omdat de collectie oude en moderne kunst door plaatsgebrek slechts ten dele kan worden getoond. Daarom is voorzien in een uitbreiding van maximaal 600 vierkante meter en een handdepöt. Dat overigens niet iedereen even blij is met de plannen rond het Nijenhuis blijkt wel uit een bord aan het eind van de oprijlaan met daarop de veel zeggende tekst 'Uitbreiding Het Nijenhuis geen kunst'. Ook Heemschut blijft tegenstander van uit- en inbreiding volgens het zogenaamde paviljoenplan. 'Wij vin den nog steeds het boerderijplan een betere optie', stelt voorzitter ir. J.M. Veldhuis. 'De veranderingen die het huidige concept met zich meebrengt zijn veel te ingrijpend. Het boerderij plan tast het geheel veel minder aan'. Richard Kers, Heemschut Overijssel De Amsterdamse binnenstad wordt beschermd stadsgezicht. De gemeenteraad heeft ermee inge stemd bijna het gehele gebied binnen de Singelgracht deze beschermde sta tus te geven. De verwachting is, dat staatssecretaris Nuis deze aanwijzing zal overnemen. Al in 1989 vroeg de toenmalige minister van Cultuur Amsterdam dit gebied als beschermd stadsgezicht aan te wijzen. Het voornaamste struikel blok was destijds, dat in een beschermd stadsgezicht niet langer het systeem van de puntentelling zou worden gehanteerd om de hoogte van de huur vast te stellen. Daardoor zouden de huren erg kunnen gaan stijgen. Overeengekomen is nu, dat dit alleen geldt voor rijks- en gemeentelijke monumenten. Amsterdam- De Stelling van Amsterdam is nu officieel op de Werelderfgoedlijst geplaatst. Directeur-generaal Mayor van de Unesco heeft de oorkonde uitgereikt aan staatssecretaris Nuis. Mevrouw drs.I.Günther, voorzitter van de Stichting tot behoud van de Stelling van Amsterdam en tevens bestuurslid van Heemschut is erg ingenomen. Over de reden van de erkenning zei ze in de Stellingkoerier: 'Belangrijk is de bouwkundige staat van het monument en het feit, dat het systeem nog helemaal intact is. Dat is uniek in de wereld.' Ameide- De restauratiebedrijven Koninklijke Woudenberg te Ameide en Van der Sluys Van Dijk in Dordrecht worden volledig samenge voegd. Krachtenbundeling en kosten besparing zijn de motieven geweest om de bedrijven te integreren. Met ingang van 1 februari is het kantoor van Van der Sluijs in Dordrecht gesloten en zijn de medewerkers van dit bedrijf voortaan bereikbaar op de telefoon- en faxnummers van Woudenberg in Ameide. De Bond Heemschut feliciteert beide bedrijven van harte met hun fusie. 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 43