'Het mooiste eiland van de wereld' SERVICE Provinciale excursie Zuid-Holland Kadercursus gemeentelijke monumentenzorg NCM Heemschut-agenda Aanbieding voor Heemschut-lezers Mosterdpotten Lezingen in Groningen Monumentendagen VOM Excursie Groninger Kerken Aldus de reactie van de voorzitter van Heemschut Zuid-Holland mr. D. W. Beels toen hem het voorstel bereikte Goeree Overflakkee hoofddoel van onze excursie te laten zijn. We hebben de route verkend en kunnen het hem nazeggen. U kunt het zaterdag 3 mei zelf constateren. We starten rond tien uur 's morgens in Schiedam bij het NS station. Vandaar met de bus naar Maassluis, met de veerpont (als de waterstand niet te hoog is) naar Rozenburg, Voorne Putten, waarna vestingplaats Den Briel wordt bezocht. Aankomst even voor elf uur. Hier wordt u ontvangen met koffie en krijgt u een rondleiding door dit aan historie zo rijke stadje. U kunt er ook voor kiezen de Grote of St. Catharina- kerk te bezichtigen, die met haar toren van verre het stadsbeeld domineert. Rond twaalf uur wordt koers gezet naar Goedereede. Hier gebruiken we de lunch in restaurant 'De Gouden Leeuw' aan de haven van dit schilderachtig kleinood. Tijdens de lunch houdt de heer R. Louis, oprichter Stichting Stad Goedereede, een korte inleiding over de geschiedenis van Goedereede. Hij maakt u attent op schijnbaar verscholen zaken die u op uw wande ling na de lunch kunt tegenkomen. Om kwart voor drie gaat het dan richting Middelharnis over een cultuurhistorisch interessante route die onderweg wordt toegelicht door een gids van de VW. In Middelharnis krijgt u ruim de tijd het stadje te voet te verkennen en de schoonheid van stadhuis en kerk op u te laten inwerken. Tegen vieren gaan we dan voor een korte busrit naar het tweelingdorp Sommelsdijk waar u het ook bouw historisch interessante streekmuseum kunt bezichtigen en waar we de dag afsluiten met een aperitief, waarna terugtocht naar Schiedam. Exacte treintijden en vertrektijd bus in de volgende Heemschut. Kosten deel name p.p. incl. vermelde consumpties 70,- te voldoen op gironummer. 124326 van Bond Heemschut, Amsterdam onder vermelding van excursie Zuid-Holland. Aanmelden/ gireren vóór 15 april wie t'eerst komt, wie t'eerst maalt. Het NCM biedt in het voorjaar een tweetal kadercursussen gemeentelijke monumentenzorg aan: in Amsterdam voor de provincie Noord-Holland (de dinsdagavonden 25 maart en 1, 8, 15 en 22 april) en in Groningen voor de provincies Groningen, Friesland en Drenthe (de woensdagavonden 29, 16 en 28 april). Tijdens beide cursussen zal worden ingegaan op de Monumentenwet, de monumentencommissie, een aantal actualiteiten (MSP, steunpunten), financiën (o.a. de nieuwe BRRM'97) en ontwikkelingen en op het raakvlak van de monumentenzorg en de ruimtelijke ordening. Nadrukkelijk zal de rol van het particulier initiatief aan bod komen. In Amsterdam zal daarnaast een avond worden gewijd aan de cultuurhistori sche waardenkaart van de provincie (wat komt er op de kaart, voor wie is de kaart bedoeld, e.d.). De laatste avond zal gaan over de Stelling van Amsterdam. In Groningen zal een avond worden gewijd aan de ruimtelijke ontwikkelin gen van de noordelijke provincies, de mogelijke bedreigingen van het cultuurlandschap, de vraag hoe nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen op een goede manier in te passen en de rol van het particulier initiatief in deze. Voor meer informatie: NCM, 020-6277706 (Paul Vesters). 1 maartom 10.30 uur Regio-bijeenkomst Bond Heemschut in Zwolle, (voor leden Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel). Om 10.30 uur in hotel Wientjes, Stationsstraat 7, Zwolle. 8 m,aart om 10.30 uur Regio-bijeenkomst Bond Heemschut in Den Bosch, (voor leden Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) in Hotel Centraal, Burg. Loeffplein 98 Den Bosch. 3 mei Heemschut Zuid-Holland organiseert een excursie naar het 'mooiste eiland van Nederlann' Goeree Overflakkee. Zie pag. bovenin pagina. 30 mei Nationale Monumentenstudiedag in Amsterdam, georg. door het Nationaal Contact Monumenten. Thema: 'De rol van het particulier initiatief in de monumentenzorg' 31 mei om 10.30 uur Jaarvergadering Bond Heemschut in Amsterdam. Zie pag 4. Het kwaliteitsblad Noorderbreedte over landschap, cultuurhistorie, natuur en milieu van Groningen, Friesland en Drenthe viert haar 20ste verjaardag en trakteert. De eerste 250 Heemschut-lezers die zich aanmel den, ontvangen alle nummers van Noorderbreedte van 1997 gratis! Per jaar verschijnen 6 reguliere nummers van Noorderbreedte en enkele thema nummers. De markante vierkante bladen zijn altijd goed gedocumen teerd, ze bevatten veel foto's en kaarten. Laat u deze mogelijkheid om een jaar lang kennis te maken met dit mooie blad niet voorbijgaan. U kunt zich aanmelden door een kaartje te schrijven naar Noorderbreedte, Damsterkade 5, 9711 SE Groningen, onder vermelding van 'Heemschut'. Het Groninger cultuurhistorisch tijd schrift 'Stad Lande', nummer 4 van 1996, besteedt aandacht aan een aantal opmerkelijke objecten in het depot van het Groninger Museum: zijl- of mosterdpotten uit de 17de en 18de eeuw. Het betreft hier bronzen beslag van sluisdeuren, dat voorzien is van opschriften, tel. 050-312 73 47. Stichting Kunst in Zicht te Groningen organiseert de komende periode een aantal interessante lezingen, met als onderwerpen: de stationshal van Groningen(12 maart), de Haagse School in Drenthe(8 april) en Hofjes in Groningen(20 april). Een wande ling naar de Groninger hofjes vindt plaats op 27 april, tel. 050-31 41 638. De Vereniging Open Monumenten organiseert Monumentendagen op 22 en 23 maart in Groningen en op 19 en 20 april in Alkmaar. In Groningen staat het monumentale NS Station centraal. Daarnaast zijn de korenbeurs en de watertoren te bezichtigen. Er is ook een stadswan deling langs monumenten. In Alkmaar worden de Grote Kerk, de Doopsgezinde Vermaning en het Archeologisch Museum bezocht. Op de Begraafplaats van Zocher zijn spe ciale rondleidingen. Informatie: tel. 020-4701170. Op zaterdag 26 april wordt een lente- tocht georganiseerd naar de Wester- lcwartierse kerken van Fransum, Niehove, Noordhorn en Aduard. Kosten: f37,50 per persoon. Van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 juni leunt u mee naar Duitsland. De zout- stad Lüneburg wordt dan bezocht met al haar bekoorlijkheden. Geeft u zich op tijd op! Stichting Oude Groninger Kerken, A-weg 5c, 9718 CS Groningen, tel. 050-3123 569. 42

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 42