Leidse Stadsgehoorzaal gerestaureerd Woerden Kempenland KASPER VAN OMMEN Op de zeer succesvolle Open Monumentendag vorig jaar was in Leiden de Stadsgehoorzaal één van de drukst bezochte bouwwerken. En niet zonder reden. Na een intensieve en uitgebreide renovatie, die ruim. zeven miljoen gulden heeft gekost, opende de Stadsgehoorzaal haar deuren officieel op 12 oktober. De Open Monumentendag was een welkome voorbezichtiging voor veel bezoekers. Meierink ir Stenvert, bureau voor bouw- historie en regionale geschiedenis v.o.f. Deel 1 is eind vorig jaar verschenen: Monumenten in Nederland; Utrecht' werd samengesteld door Chris Kolman Ben Olde MeierinkRonald Stenvert en Margreeth Tholens. Na een aantal inlei dende hoofdstukken over historie, stijl en verschijningsvormen, materiaal en constructie en verschillende regio's wordt het grootste deel van het boek ingenomen door de beschrijving, in alfabetische volgorde, van de histori sche kernen (dus niet volgens de huidige gemeentelijke indeling). Tot slot bevat het boek een verkla rende woordenlijst, diverse registers en een beknopte literatuurlijst. In het voorwoord eindigt directeur Asselbergs van de Rijksdienst met de mooie zinsnede: 'Kennis doet begrij pen, waarna koesteren en beheren als vanzelf volgen'. Daar draagt dit boek met de vele afbeeldingen en de korte bondige teksten zeker een steen aan bij. Dit jaar verschijnen de uitgaven over de provincies Brabant en Overijssel. Zwolle, Waanders, 1996. 352 p ISBN 90.400.9757.7 Prijsf95- Bij uitgeverij Matrijs verscheen vorig jaar '125jaar Woerden, 1871-1996; een gemeenschap in beweging' door Andréen Cok de Bruin. Het werd uitgegeven ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de VSB Bank Woerden N.V. Het is de periode waarin Nederland, sociaal, economisch en politiek in een stroomversnelling raakte. De van oudsher gevestigde klei- en kaashan del nam aanvankelijk niet zo'n vlucht. Maar geleidelijk veranderde de infrastructuur en kwam Woerden in ontwikkeling. De kleiverwerkende industrie en de zuivelverwerking werd echter steeds groter en Woerden werd weldra een centrum met dienstverle nende bedrijven en groeide met name na de Tweede Wereldoorlog uit tot een aanzienlijk stad in het centrum van het Groene Hart. De geschiedenis van de Woerdense samenleving wordt in een achttal specifieke hoofdstukken beschreven en is rijk geïllustreerd. Utrecht, Matrijs, 1996272 p. ISBN 90.5345.097.1 Prijs f49,95 De technische adviseur van Heem schut Noord-Brabant Herman Strijbos heeft zijn liefde voor de middeleeuwse bouwkunst, in het bijzonder de kerkenbouw, vastgelegd in het boek 'Kerken van heren en boeren; bouwhisto rische verkenningen naar de middel eeuwse kerken in het kwartier Kempen- land' Een uitgave van Stichting Brabants Heem, met medewerking van de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening. In de loop van de jaren publiceerde Strijbos regel matig over gotische dorpskerken in diverse heemkundige tijdschriften. De beschrijvingen waren opgezet aan de hand van bouwhistorische verkennin gen, waaruit bleek dat menig kerk Ouder was dan men vermoedde. De term 'heren en boeren' werd gekozen omdat blijkt dat de plaatselijke heren enorm veel invloed op de bouw hebben gehad en dat de boeren inten sief bij de bouw (bakken van stenen, vervoer, grondwerkzaamheden) betrokken waren. In dit boek worden deze verkenningen in een ruimer onderzoeksgebied - Kempenland - geplaatst. Strijbos spreekt nadrukke lijk van verkenningen, omdat na uitge breider historisch onderzoek nog vele gegevens zullen volgen. Hij hoopt dan ook dat deze studie aanzet tot nader bouwhistorisch en archiefonderzoek. Het boek bevat twee delen; het eerste deel geeft algemene informatie als ligging, bouwactiviteiten, materiaal gebruik, bouwvormen enz. Het tweede deel bevat de beschrijvingen van 47 middeleeuwse kerken. In het boek ook een verklarende woorden lijst, noten, foto's, tekeningen en plattegronden. Bijdragen tot de studie van het Brabants heem; no 37. 's-Hertogenbosch, 1995. 148p ISBN90.70197.31.6. Prijsf39,95. Het is verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen bij de Stichting Brabants heem, Postbus 1203, 5200 BG 's-Hertogenbosch. De in 1891 gebouwde Stadsgehoorzaal is een ontwerp van de toenmalige stadsarchitectD.E.C. Knuttel(1857- 1926), die sinds 1885 als opvolger vanf.W. Schaap (1813-1887) aan de gemeente Leiden verbonden was. Zoals Knuttel het ambt van Schaap overnam, zo nam de nieuwe stadsge hoorzaal van Knuttel het over van de oude stadsgehoorzaal van Schaap. Dit laatste gebouw stamde uit 1871 en was al na 17 jaar in een dusdanig brandge vaarlijke en onbruikbare toestand dat het niemand verwonderde dat de zaal op 4 augustus 1889, op een gedeelte van de voorgevel na, geheel afbrandde. Aan Knuttel kwam de taak toe een nieuw en ruimer gebouw te ontwer pen. Voor inspiratie reisde Knuttel naar het toonaangevende buurland Duitsland. Daar bezocht hij samen met D. van der Horst, directeur van de Leidse gasfabriek, o.a. het Gewand- haus te Leipzig, de Saalbau en de Opera te Frankfurt en de Philharmonie in Berlijn. De inspiratie die Knuttel in het buitenland opdeed en uitwerkte in een plan leek aanvan kelijk te ambitieus voor het provin ciale Leiden. Met name enkele raads leden oordeelden dat het gebouw teveel allure uitstraalde. Ook werd de locatie aan de Breestraat te klein bevonden voor het nieuwe gebouw. Een enkeling gaf er de voorkeur aan het historische Gravensteen of de Waalse kerk af te laten breken voor de nieuwe gehoorzaal. Toch werd het herbouwplan dat op 24 april 1890 bij de gemeente werd ingediend door een meerderheid van de raad goedgekeurd en al op de volgende dag werd begonnen met de uitvoering van het plan. Het ontwerp van Knuttel bestond uit een grote concertzaal op de begane grond met een vestibule en garderobe aan de zijde van de Breestraat. Om de grote zaal heen werd een omloop of corridor aangebracht die tevens toe gang gaf tot de verschillende dienst ruimten en de stemkamer. Op de eerste verdieping werden ondermeer de foyer en de kleine concertzaal ondergebracht. Aan de zijde van de Aalmarkt kwam de artiesten- en personeelsingang, die in het oog gehouden werd door de conciërge vanuit zijn bovengelegen dienst woning.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 40