Waterland: ontdempen 'in' Assen Erfgoed van Overijssel Huys Hengelo Nieuwe Reeks Monumenten in Nederland Aan de hand van recent onderzoek wordt ingegaan op de verschillende functies die het kasteel en zijn opvol ger, het landhuis, vanaf de vroege middeleeuwen hebben vervuld. Functie blijkt bepalendvoor vorm; van verdedigingsbouwwerk tot een statusverhogend en gerieflijk onder komen. Het boek telt 6 hoofdstukken waarin de middeleeuwen en de verschillende eeuwen achtereenvol gens behandeld worden. De nestor van de Nederlandse kastelenkunde, de inmiddels 85-jarige J.G.N. Renaud, heeft het slothoofdstuk 'De belangstel ling voor het middeleeuwse kasteel', voor zijn rekening genomen. Het boek bevat noten, diverse registers en een uitgebreide bibliografie. Het is en indrukwekkende uitgave geworden met een schat aan gegevens. Een boek dat je niet even leest maar dat iedere kastelenliefhebber in bezit moet hebben. De lage prijs zal in ieder geval geen belemmering zijn. Utrecht, Matrijs, 1996. 280p. ISBN90.5345.0831 Prijsf49,95 In de CRM-reeks, uitgaven in samen werking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, verscheen deel 6 met als titelNederland Waterland; een nieuw leven voor gedempte grachten, vaarten, havens en beken 'door Marie- Louise de Vries. In het boek worden zestien voorbeelden beschreven van ontgraven van in het verleden gedempte waterwegen. De dempings hausse vooral in de jaren '60 en '70 ten gevolge van stankoverlast en ten behoeve van wegen en parkeergele genheid is aan het plaats maken voor het tegenovergestelde: het ongedaan maken van dempingen uit het verle den ter verbetering van de leefomge ving, waarbij water een belangrijke rol speelt. Aan de hand van voorbeelden - vaak is er sprake van particulier initiatief en de lokale betrokkenheid is groot - worden de plannen beschre ven. Helaas is het kostenaspect veelal de reden van uitstel van besluitvor ming. Bekende plannen zijn het Rokin in Amsterdam en de Weerd- en Catharijnesingel in Utrecht. Voorbeelden waar water terugkeerde zijn Boertange, Medemblik en de Trekvliet in Leiden. In 16 hoofdstukken worden de motie ven beschreven die aan de demping en de 'ontdemping' van de voorbeelden ten grondslag liggen en wat de reactie van bevolking en politiek is. Het is een boeiende en leerzame handleiding geworden, waar menig gemeente en particulier mee gebaat kan zijn. Den Haag, Sdu, 1996. il2p. ISBN9012 08371.0. Prijsf39,50 Eind december verscheen in de Waanders stedenreeks in nauwe samenwerking met de gemeente: 'Assen; architectuur en stedenbouw 1850-1940' door Ir J.T. Batfes en drsf.B.T. Kruiger. Pas na 1800 was er in Assen in feite sprake van een stede lijke ontwikkeling, toen de stad zich in een hoog tempo ontwikkelde. De Drentse elite vestigde zich in de stad en zette nadrukkelijk een stempel op de ontwikkeling van de stad en omge ving. Assen werd dan ook de 'Stad der paleizen' genoemd. Al in 1974 werden grote delen van de binnenstad als beschermd stadsgezicht aangewezen. De inventarisatie die plaats vond tussen 1987-1995 leverde verrassend veel objecten op, namelijk 400 en nog 4 gebieden met bijzondere waarden. Het Drents Plateau diende als proef project voor de selectie waarbij in 1992 bijna 100 objecten werden voor gedragen voor bescherming, alsmede het voorstel het beschermd stadsge zicht aanzienlijk uit te breiden. Inmiddels zijn 126 panden wettelijk beschermd (het waren er 34). Assen staat een nadrukkelijk gebiedsgerichte benadering van de monumentenzorg voor. In het eerste deel van het boek wordt deze bijzondere stedelijke ontwikkeling geschetst. In het tweede deel worden als vanouds per categorie bijzondere voorbeelden van architec tuur beschreven. Zwolle, Waanders, 1996. 112 p. ISBN90.400.9812.3 Prijs f 35- Het Jaarboek Overijssel wordt sinds kort in een gewijzigde vorm uitgege ven en een nieuwe serie Erfgoed van Overijssel' is gestart. Deel 1 heeft als titel: Sporen van jacht, visserij en land bouw'. Inmiddels is deel 2 verschenen: Historie van huis en haard' door Jan ten Hove met foto's van Joos Lensink. Zij nemen de lezer mee langs de sporen van bewoning in de provincie uit het begin van onze jaartelling en voeren ons door de eeuwen heen langs verschillende vormen van huisvesting: stadshuizen, bedrijfswoningen, buitenplaatsen en de huisvesting van 'de kleine man'. Van restanten van een prehistorische boerderij nabij Losser tot en met de vroege experimentele woningbouw van de Kashbah (Piet Blom) in Hengelo uit begin jaren zeventig. Het is vooral een verhalend boek, waarin veel uit overleveringen is geput waardoor men, behalve van de histori sche bouwwijzen, ook een goede indruk krijgt hoe men woonde. Het Jaarboek komt tot stand in nauwe samenwerking met het Genootschap het Oversticht. Zwolle, Waanders, 1996. 128 p ISBN90.400.9875.1. Prijsf39,95. Naar aanleiding van archeologische opgravingen en vondsten op de voor malige fabrieksterreinen van Heemaf in Hengelo - waarop in de nabije toekomst de woonwijk Thiemsland moet verschijnen - heeft de historische vereniging 'Óald Hengel' een publika- tie uitgegeven. Historie en opgraving van het huys Hengelo en zijn voorgangers' werd samengesteld door dr. H. Reynders, 'dr. A. Verlinden, drs. Z. Kolks en J. Kottman Een groep amateur archeologen onder leiding van het Provinciaal Commissielid Reijnders van Heemschut en gesteund door de ROB heeft tussen 1 mei en 7 juli 1995 intensief onderzoek verricht naar Hof en Huys Hengelo op het sterk veront reinigde fabrieksterrein. De vroegste vondsten dateren van ver voor onze jaartelling. Verschillende bouwperioden met exacte dateringen bleken vanaf onge veer de 14de eeuw mogelijk. Het grondpatroon van de havezathe - een vroeg renaissance gebouw - moet tot aan de afbraak in 1821 grotendeels bewaard zijn gebleven, hoewel er regelmatig verbouwd werd. Naar aanleiding van gevonden bouwfrag- menten en vooral funderingen, aange vuld met vele foto's, wordt de ontwik keling geschetst. Waarschijnlijk moeten we ons een edelmanshuis voorstellen, vergelijkbaar met het nabij gelegen Twickel. Behalve het verslag van de opgraving en de bouw- fragmenten wordt de geschiedenis van Huys Hengelo en zijn bewoners verteld. Een uitgave van Stichting Oald Hengel en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het boekje is te verkrij gen bij de Oudheidkamer. Hengelo, 1996.120p. ISBN90.73850.10X. Prijs f 19,50 Uitgeverij Waanders is in samenwer king met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een nieuwe reeks gestart'Monumenten in Nederland' Per provincie wordt een overzicht gegeven van alle cultuurhistorisch waardevolle monumenten en structu ren, aangevuld met foto's, plattegron den en wat dies meer zij. Het is de bedoeling dat er twee van deze boek werken per jaar verschijnen. Men wil het de opvolger van het Kunstreisboek noemen. Het verschil is echter het formaat en de aanwezigheid van de vele afbeeldingen. Kon je met het Kunstreisboek in de hand nog op stap gaan, deze lijvige uitgave is meer bedoeld als een naslagwerk. Persoon lijk spijt het mij dan ook nog steeds, dat de praktische en handzame uitgave van het Kunstreisboek per provincie gestaakt is. Het heeft m.i. naast deze indrukwekkende serie absoluut nog recht van bestaan. Het manuscript voor het Kunstreisboek, deel Utrecht uit 1987, door Margreeth Tholens ligt zelfs ten grondslag aan dit eerste deel. Behalve de 'oude' rijksmonumenten worden in de serie uiteraard de resultaten van het Monumenten Inventarisatie en Selectie Project meegenomen. De delen worden geschreven door Kolman, Olde 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 39