Boek over 'trotseerloodjes' 'Meestertekens op het dak' Onlangs was er in het Sociaal Cultureel Centrum Zand in Maarssen (Utr) een expositie te zien met de titel 'Lood en leien op het dak'. Deze tentoonstelling, ingericht door leden van de landelijke Vereniging Ambacht Gereedschap, stond geheel in het teken van de ambachten leidekker en loodgieter. BOEKEN ANNE-MARIE TEN CATE Archeologie Utrecht 1000 jaar kastelen Paul Steijn met zijn trotseerloodjes. Foto Jan de Roode Er vielen historische en moderne gereedschappen van deze ambachten te zien, zoals allerlei soorten rooi- en kapijzers, leidekkershamers, loodklop- pers en trotseerloodjes. Met name aan het fenomeen trotseerloodje werd uitvoerig aandacht besteed. Trotseer loodjes zijn kleine loden schildjes, van zo'n 8x6 cm., waarop de naam of initialen van de dakdekker, het stads wapen, ornamenten en het jaartal van de dakdekking zijn aangebracht. Al zo'n vierhonderd jaar worden trot seerloodjes op de loodbekleding van leien daken gesoldeerd om de spijkers en spijkergaten in de samenstellende loodslabben af te dekken en inwateren tegen te gaan, waardoor het onderlig gende dakbeschot tegen rot wordt beschermd. Op de exposite werden een kleine honderd trotseerloodjes getoond, die werden verzameld door leden van Ambacht Gereedschap en anderen. Een van de belangrijkste verzamelaars en beschrijvers van trotseerloodjes is de heer Paul Steijn, die zo'n dertig jaar geleden begon met het bezoeken van de meeste restauratieobjecten in Nederland om van de slopers de trot seerloodjes te bemachtigen. In samen werking met de bouwkundig-hoofd opzichter L. Gerdessen, publiceerde hij een uitvoerige studie over dit kleine monumentje onder te titel 'Meestertekens op het dak'. Zijn hobby - hij heeft zo'n 900 loodjes verzameld en beschreven - is zeker van belang voor het bouwhistorisch onderzoek van monumentale gebou wen in Nederland. Jan W. de Roode, Utrecht 'Meestertekens op het dak', door P.P. Steijn, ISBN 90-802381-1-2. Het boek is moeilijk te verkrijgen. Lezers kunnen, als zij de naam van Heemschut vermelden, het boek kopen door f 19,7 5 over te maken op girorekening 547152 van P.P.Steijn, Bosch en Duin (incl. verzendkosten). Vereniging Ambacht Gereedschap, Secr. Acacialaan 18, 2351 CC Leiderdorp, tel. (070)5410708. De heer Steijn geeft voor geïnteres seerde groepen ook lezingen over dit onderwerp. Tel. 030-6920319. De provincie Utrecht heeft de Provinciale Archeologische Kroniekin een nieuw jasje gestoken. Onder de titel Archeologische Kroniek Provincie Utrecht' wordt vanaf 1987 (het eerste deel beslaat de periode 1988-1989) door nauw bij de opgraving betrokken personen op een levendige manier verslag gedaan. Bovendien worden de opgravingen en haar resultaten in een bredere context geplaatst en de even tuele gevolgen van de ontdekking aangegeven. De groeiende interesse voor archeologische opgravingen maakte een toegankelijker en aantrek kelijker wijze van publiceren wense lijk. De kroniek is alfabetisch per gemeente en bevat afbeeldingen, tekeningen, kaarten, verklarende woordenlijst en literatuuropgaven. Een uitgave van de Provincie Utrecht in samenwerking met de Stichting Publikaties OudUtrecht (SPOU), 1968. 96p. ISBN90.5479.029.6. Via plaatselijke historische verenigingen kan men de kroniek en de volgende delen tegen een gereduceerde prijs aanschaffen. Informeer eerst bij uw eigen Vereniging of anders bij de Redactie van de Kroniek te vinden bij de Federatie Stichts Cultureel Erfgoed, Mariaplaats 23, 3511 LK Utrecht. 030-2343880. De winkelprijs bedraagt f 12,50 Ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum van de Nederlandse Kastelen stichting (NKS) verscheen bij uitgeverij Matrijs het boekwerk:1000jaar kaste len in Nederland; functie en vorm door de eeuwen heen'-, onder redactie van H.L. JanssenJ.M.M. Kylstra-Wielinga en B. Olde Meierink. Sinds de verschij ning in 1954 van De schoonheid van ons land; kastelen en adellijke huizenvan E.H. terKuile is er geen naslagwerk meer uitgebracht over de bouw van Nederlandse kastelen. Het kasteelon- derzoek heeft zich na die datum echter sterk ontwikkeld. Een nieuw naslag werk was noodzakelijk. Het verschijn sel kasteel wordt in dit boek vanuit een ander gezichtspunt benaderd, dan de recentelijk verschenen publikaties (bijv. over Twente, Utrecht, Limburg), waarin het kasteel, bewo ners en omgeving beschreven worden. In 1000 jaar wordt het kasteel door de eeuwen heen beschreven, hoe het veranderde en wat daarvan de oorza ken zijn; een meer theoretische bena dering, toegelicht met vele voorbeel den. De groeiende interesse van het vak bouwhistorie zal er in de toekomst toe leiden dat er nog heel wat gege vens aan het licht komen en dat menig onderzoeksresultaat bijgesteld zal moeten worden. 38

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 38