Ghijsels: architect in Indonesië (1910-1929) 9 'fi Een sprankelende reputatie in restauratie Natuurleien Leipannen j Torenwerk 9 Lood-, zink- en koperwerk y A Eenvoud is de kortste weg naar schoonheid ANNE-MARIE TEN CATE In 1977, bij het opruimen van de zolders in zijn grootouderlijke huis, trof in Watse Heringa het archief van zijn grootvader, 'Opa Snor'' aan. Hij nam de dozen mee naar huis om ze jaren later, nieuwsgierig naar leven en werk van zijn voorganger, te openen. Tijdens een reis naar Indonesië bleek dat veel van Ghijsels werk nog aanwezig was. Het werd tijd het archief te ordenen en te beschrijven, hetgeen resulteerde in een rijk geïllustreerde monografiedie Heringa in eigen beheer uitgaf, uiteraard met behulp van sponsors. AIA Batavia, R.K. Kerk H. Jozef (1923), aan het AIA- bureau gegund na een prijsvraag. specialistisch vakmanschap verstand van grote lijnen, gevoel voor details klantvriendelijke mensen Gespecialiseerd in restauratie- J en renovatiewerk y Alles onder garantie f Tel. 0545-292217 t Nijverheiclsweg 3 - Neede Fax 0545-292219 'jj Bij dit monnikenwerk werd Heringa bijgestaan door Martien de Vletter, die in het kader van een afstudeerproject aan de Universiteit van Amsterdam, een onderwerp voor een stage overzee zocht. Inmiddels werkzaam aan een nieuw project in Indonesië, 'vindt' zij nog steeds ontwerpen van Ghijsels en belt Heringa dan enthousiast op om dat te melden. Ir. Frans J.L. Ghijsels werd geboren op Java (Tulung Agung). Over zijn jeugd is weinig bekend. Pas op 21 jarige leef tijd werd hij ingeschreven aan de Polytechnische Hogeschool in Delft -vanaf 1905 de Technische Hoge school Delft - waar hij o.l.v. de profes soren Klinkhamer en Morréstudeerde. In 1909 voltooide Ghijsels de oplei ding tot civiel-ingenieur en trad in dienst bij het Bureau van Gerrit van Arkel in Amsterdam, waar hij niet lang zou blijven. Het aardige is dat behalve het archief ook een uitgebreide correspondentie (voornamelijk brieven aan zijn vrouw Beis) van de hand van Ghijsels bewaard is, zodat zijn Indische jaren nauwkeu rig te beschrijven zijn. Begin 1910 solliciteerde Ghijsels naar een functie bij Gemeente Werken in Batavia.Twee jaar later trad hij in dienst hij het Bureau Openbare Werken. Spoedig daarna zou hij een eigen architectenbureau beginnen. Vanaf 1916 werkte hij samen met architect F. Stoli, en ir. H. Von Essen onder de naam AIA (Algemeen Ingenieurs Architecten Bureau). Het bureau, dat weldra zou uitbreiden, sleepte grote opdrachten in de wacht en genoot veel aanzien. Opdrachten o.a. van de KPM (Koninklijke Pakketvaart Maatschappij), Schakel Schrale bv Jan van Goyenkade 7 1075 HN Amsterdam Tel. 020 5745274 Fax 020 6645162 36 1 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 36