Belang erfgoed onderschat 'V •r Heemschut reageert op voorontwerp streekplan Zeeland GERARD BAIJENS De Provinciale Commissie Zeeland van Heemschut is van mening dat in het voorontwerp streekplan voor deze provincie onvoldoende wordt ingegaan op het belang van het behoud van het cultureel erfgoed. Weliswaar wordt hierover op enkele plaatsen in het kort iets gezegd, maar de samenhang met het gewenste inte grale beleid komt onvoldoende uit de verf. Als de centrale doelstelling van dit streekplan serieus wordt genomen, dan mag het behoud van onze cultuur monumenten gevoeglijk tot een van de kernpunten van beleid worden gemaakt meent Heemschut Zeeland in een reactie op het ontwerp-streek- plan. Er ontstaat dan ook meer samen hang met de onlangs verschenen notitie over het Zeeuwse architectuur beleid. In het ontwerp-streekplan wordt bij het ontwikkelingspespectief opge merkt dat de natuurlijke rijkdommen van rust, ruimte en natuur moeten worden versterkt, mede als basis voor de toeristisch-recreatieve aantrekke- lijkheid. Heemschut meent dat welis waar de ruimte en de natuur voor een belangrijk deel cultuurhistorisch zijn bepaald, maar er is duidelijk meer. Juist de combinatie van rust, ruimte, natuur en het grote aantal al of niet geregistreerde gebouwde monumen ten binnen de aantrekkelijke Zeeuwse schaal vormen deze basis. Wanneer cultuurhistorie wordt gezien als een nieuwe potentie (wat het zeer zeker is), dan dient deze potentie niet alleen te worden benut, maar verdient ze ook versterkt te worden. Voor het behoud en versterking van de Zeeuwse kwali teit is alleen de bescherming van gere gistreerde (Rijks)monumenten vols trekt onvoldoende. Heemschut Zeeland meent, dat het gebouwde erfgoed, waarbinnen een kwalitatieve hoogwaardige woonomgeving vorm dient te krijgen, een zeer belangrijk thema vormt. Behoud van dit erfgoed dient dan ook uitgangspunt te zijn bij verdere planvorming, juist omdat daardoor identiteit, schaal en kwaliteit kunnen worden veiliggesteld. Waar wordt gesproken van vrijko mende agrarische bebouwing, wordt in het streekplan aangegeven, dat binnen karakteristieke bedrijfsgebou wen een tweede woning kan worden overwogen. Hoewel Heemschut erkent dat een strikte regelgeving gewenst kan zijn om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen, vraagt zij zich af of binnen de toegestane alternatieven het behoud van de veelal volumineuze bedrijfsgebouwen voldoende kan worden veiliggesteld. Waar het hier gaat om een relatief klein aantal, zou het toestaan van meerdere woningen kunnen worden overwogen, zonder dat het uitgestip pelde beleid geweld wordt aangedaan. Tenslotte merkt Heemschut Zeeland op dat bij de beschrijving van de ontwikkelingsperspectieven een extra rode draad niet zou misstaan. Gedoeld wordt op een centraal beleidsuitgangs punt, dat kwaliteit centraal dient te staan bij het toekomstige ruimtelijke beleid, waarbij respectvoor de over geërfde kwaliteiten leidraad zou moeten zijn. Gerard Baijens is PR-medewerker van Heemschut Zeeland Fraai dorpsgezicht opTholen. Foto J.W. Schulte Noordholt uit 1967. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 35