Sloopvergunning Leidse meelfabriek geweigerd Strijd gaat dit jaarverder WIBO BURGERS EXPOSITIES Villa Omval ontruimd De strijd om het behoud van de Leidse meelfabriek De Sleutels gaat dit jaar verder. Aanvankelijk zag het er naar uit dat in het voorjaar een beslissing zou kunnen vallenmaar mede door het toenemend verzet tegen sloop van het monumentale complex aan de Zijlsingel heeft het Leidse stadsbestuur de door het Meneba-concern aangevraagde sloopvergunning voorlopig geweigerd. Intussen blijft de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) zich inzetten voor het behoud van het gehele complex. De beslissing om de sloopvergunning voorlopig niet te verlenen kwam nadat de gemeentelijke monumentencom missie voorstander bleek van behoud en hergebruik van een belangrijk deel van het fabriekscomplex, één van de laatste die herinnert aan Leiden als bloeiende industriestad. De commissie adviseert het stads bestuur belangrijke, aaneengesloten gedeelten van, het complex met onder andere de silogebouwen uit de jaren '30 en '50, het meelpakhuis en het kantoorgebouw op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het waterfront van de meelfabriek zal zo geheel behouden kunnen blijven. Reeds eerder was in het kader van het Monumenten Selectie Project (MSP) plaatsing op de rijksmonumentenlijst gevraagd voor de oudste gedeelten van de meelfabriek, het ketelhuis uit 1896 en het silogebouw uit 1904: het oudste silogebouw in gewapend beton dat ons land kent. Deze opvatting van de commissie heeft ertoe geleid dat wethouder Tjeerd van Rij een onderzoek zal laten instellen naar de economische haalbaarheid van herbestemming van het fabriekscom plex. Ook komt aan de orde de vraag in hoeverre de meelfabriek na aanpas sing voor een nieuwe functie nog monumentale waarde heeft. Op basis van dit onderzoek zal het Leidse stadsbestuur met een voorstel over de toekomst van de meelfabriek komen. De wethouder zelf heeft zich uitgesproken voor sloop van het complex om de groenstrook langs de singels te kunnen doortrekken. De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden heeft intussen een commissie van advies en bijstand geformeerd, bestaande uit deskundigen op het gebied van het industrieel erfgoed, hergebruik van fabrieken, architectuur en de financieel-economische aspecten daarvan. Van de commissie, die het onderzoek van de gemeente Leiden ten behoeve van STIEL zal beoorde len, maken deel uit prof. dr. H. de Vries, tot 1994 hoogleraar sociale en economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden, (voor zitter), prof. ir.J. Oosterhojf, tot 1985 hoogleraar bouwconstructies aan de faculteit Bouwkunde van de TU Delft, Ed Schulte, architect en sinds 1976 verbonden aan de faculteit bouwkunde van de TU Eindhoven, en P. Kamper, tot voor kort financieel specialist voor projectontwikkeling bij het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en thans als zelfstandig consulent belast met onder zoek naar herbestemmingsprojecten op non-profitbasis. Ook stelt STIEL een onderzoekin naar de mogelijkheid van een Europese subsidie bij herge bruik van de meelfabriek. Wibo Burgers is medewerker industrieel erfgoed Bouwkunst in Bergen-, deze expositie over het tijdvak 1900 tot 1940 met fraaie ontwerpen van Berlage, Kropholler, Springer en Staal is nog tot en met 11 mei te zien in Museum Kranenburgh in Bergen-binnen. De fiscus onderdak, architectuur van de Rotterdamse belastingdienst-, nog te zien t/m 30 maart in het Belastingmuseum, Parklaan 14 Rotterdam. Op zicht 1997-, wat wensen architecten bureaus in Utrecht stad en omgeving toe. T/m 9 maart in architectuur centrum Aorta, Achter de Dom 14, Utrecht. Inside Randstad Holland-, bekroonde resultaten ontwerperscompetitie over verhouding Randstad en het Groene Hart. Tevens een expositie over toekomst visies voor de regio Groningen-Assen tot 2030. T/m 21 maart in Centrum voor Architectuur en Stedebouw, Ge- dempte Zuiderdiep 98 in Groningen. G.H.Breitner en Harold Strak-, stads gezichten van beiden in de Hortus Botanicus, Plantage Middenlaan 2A Amsterdam. T/m 21 maart. Nederlandse tekeningen uit de 17de eeuw; gezichten op stad en landschap van beroemde meesters als Rembrandt, Albert Cuyp, Jan van Goyen en Jacob van Ruisdael. T/m 25 mei in het Teylers Museum in Haarlem, Spaarne 16. Nadat de rechtbank opnieuw heeft beslist, dat Amsterdam de gekraakte villa Omval aan de Amstel mag ont ruimen is dat uiteindelijk gebeurd. In een laatste poging ontruiming en sloop tegen te houden hadden de kra kers in een kort geding geëist, dat de villa zou worden gespaard totdat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft beslist of het gebouw rijksmo nument kan worden. De kans daarop was echter klein, mede omdat stadsdeel Watergraafsmeer er niet achter staat. Het stadsdeel heeft destijds met Delta Lloyd afgesproken, dat op de plaats van de villa een kantoor moet komen. Het stadsdeel had toen geen benul van de waarde van de schepping van Joseph Herman uit 1923. Molen bij Wijk bij Duurstede van Jacob van Ruisdael 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 34