X Azsip National. Vleugels rond binnentuin krijgen open galerijen met ballustraden. Kathedraal (1901) in Jakarta. Portugese Buitenkerk Niet ver van het oude, karakteris tieke station (Kota 1928, Ghijsels) bevindt zich een 17de eeuwse zaal kerk met vrijstaande klokkestoel uit 1695. Het is de Portugese Buitenkerknu Gereja Sion of Gereja Portugis genoemd. Het is de enige kerk uit de tijd van de V.O.C. die bewaard is gebleven. Was geen onderdeel van het zuidelijker Weltevreden, maar is wel buiten de stadsmuren van het oude Batavia gebouwd. De kerk behoorde toe aan Portugees spre kende inwoners van de stad, die door de Nederlanders in de 17de eeuw in diverse Aziatische locaties, onder meer Malakka, gevangen genomen en naar Batavia waren vervoerd. De geschiedenis van deze 'zwarte Portugezen' is buitengewoon interessant. Ze mochten hun katholieke gods dienst niet belijden, op straffe van de dood, en werden gedwongen over te gaan tot het protestan tisme. Aldus 'bevrijd', kregen ze het recht hun eigen kerk te bouwen. De Rotterdammer Ewout Verhagen ontwierp het in 1695 gereedgekomen gebouw. Het is een eenvoudige zaalkerk. Geelwit gepleisterde muren, boogramen met ronde en hartvormige trace ringen, geknikt pannendak met de in Indië karakteristieke uitsteker. Los van de kerk staat een houten klokkestoel. Het interieur is aller minst sober. Houten tongewelven worden geschraagd door zes dikke zuilen, preekstoel en orgel hebben rijk Bataviaans-barok houtsnij werk, er hangen koperen kroon luchters met acht armen, het meubilair is van kostbaar ebben hout. De Portugese Buitenkerk, de meest complete kerk uit de tijd van de V.O.C, werd in 1978 grondig gerestaureerd, na een periode van verwaarlozing in de Soekarno-tijd, en verkeert nu in goede staat. Sterker, het gebouw geniet wette lijke bescherming en wordt in het geheel niet bedreigd. ciële ontvangsten. Het Paleis Konings plein (1879), nu Istana Merdeka, waar de soevereiniteitsoverdracht werd ondertekend. Of het neo-classicistische gebouw van het Bataviaansch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen uit 1868, dat nu een grote reputatie geniet als Museum Nasional of Museum Pusat - het veel te kleine gebouw herbergt een collectie van ongekende kwaliteit. De Stadsschouwburg (Gedung Kesenian) uit 1821, gerestaureerd in 1987. En het Hoofdpostkantoor uit 1913 ernaast, gebouwd in de kenmerkende 'post- kantorenstijl' van de Dienst Burgerlijke Openbare Werken van Nederlandsch Indië. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 33