Ontdekkingstocht rond Weltevreden Batavia's laatste bestuurscentrum Het graf van de Hollanderzo werd Batavia sinds de 18de eeuw algemeen genoemd: het leven was er erg ongezond en duurde niet zo lang. Dat kwam door het ernstig vervuilde water van Bataviawaarop sinds het eind van de 11de eeuw talrijke naburige suikerrietplantages hun afval loosden. De milieuramp die er het gevolg van wasstaat bekend als de vroegste die in Azië door menselijk ingrijpen is veroorzaakt. Logisch dat vele rijken vanaf 1130 elders gingen wonen. In de latere 18de eeuw verplaatste ook het bestuurscentrum zich en wel naar omgeving van het landhuis Weltevreden. Hier.ten zuiden van de oude stadontstond dus ook nieuwe koloniale architectuur.waarvan nog talloze voorbeelden te vinden zijn. BERTFRANSSEN Interieur Portugese Buitenkerk (Gezeja Sion) in Jakarta. De enige kerk uit de tijd van de VOC, die bewaard is gebleven. Foto's Bert Franssen. Weltevreden werd ruim opgezet met veel groen en brede lanen. De over heidsinstellingen werden verspreid over aparte gebouwen rond het Koningsplein (het huidige Medan Merdeka) en Waterlooplein (Lapangan Banteng). Doordat het centrum van de stad meer zuidelijk kwam te liggen, raakten de oude gebouwen in het noorden na 1730 in verval, overheids gebouwen werden verwaarloosd. Gouverneur-generaal Daendels (1808- 1811liet de oudste zelfs afbreken. Wat er nu nog over is van Weltevreden, verkeert over het alge meen in een betere staat dan de monu menten van de Kota, de oude stad in het noorden. Een hoogtepunt van de koloniale architectuur buiten de oude stad is het Arsip Nasional (Nationaal Archief), Jl. Gajah Mada 111uit 1760, dat op het punt staat gerestaureerd te worden. Het is het enige nog overgebleven historische gebouw aan het toenma lige kanaal Molenvliet. Architect Han Awal leidt me rond in dit voormalige landhuis van Renierde Klerk, waar deze woonde toen hij nog geen gouverneur- generaal was. Het gebouw is, met zijn grote voor- en achtertuin, een oase van rust in het verkeersdrukke Jakarta. Witgepleisterde voorgevel, vensters met luiken, een ingangspartij met pilasters en rijk bewerkt bovenlicht: heel Hollands allemaal, afgezien van de Indische uitsteker. Binnengekomen blijkt dat iedere deur een bovenlicht heeft met zeer rijk bewerkt houtsnij werk. Han Awal, bezig met het ontwerp voor een volledige restauratie van het Arsip Nasional, wil het terugbrengen naar de situatie van vóór 1900. Dat betekent dat de lange, nu gesloten vleugels rond de achtertuin open gale rijen met balustraden krijgen. Dit deel is nogal verwaarloosd vanwege een gebrekkige waterhuishouding: bij regen staat de tuin blank en trekt het vocht langs de muren omhoog. Het hoofdgebouw heeft een soortgelijk probleem - de goten en het dak zijn er slecht aan toe - maar is desondanks niet in vervallen staat. Tijdens de restauratie wordt vooral het dak aangepakt, 'want dat beschermt alles,' zegt Han Awal. De architect kan flink uitpakken dankzij de vier miljoen gulden die het Comité Nationaal Cadeau van Nederlandse Bedrijven geschonken heeft in het kader van het 50-jarig bestaan van de Republiek Indonesia. Ook de tuin wordt opnieuw ingericht, mogelijk als Franse tuin. De uitvoe ring is in maart begonnen. Het Arsip Nasional krijgt een herbe stemming als Centrum van VOC- studies en een klein museum voor

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 30