Landview in Hoorn tien jaar Aan de basis van een verantwoord beleid op het terrein van de bescherming van cultuurmonumenten ligt een degelijk historisch geografisch onderzoek. In zijn beleidsvisie heeft Heemschut deze stelling als een van zijn uitgangspunten neergelegd. De oprichtingtien jaar geleden, van een bureau, dat het cultuurhistorisch erfgoed in kaart brengt lag dan ook voor Heemschut in de logische en toegejuichte lijn der verwachting. JAN-DERK GERRITSEN Vliedberg bij Gapinge (Zeeland). Op dergelijke heuvels stonden in de Middeleeuwen kleine kasteeltjes. Er zijn er nog zo'n 50 in Zeeland. Foto H.G. Baas. Het bureau Landview vierde vorige maand onder grote belangstelling in zijn vestigingsplaats Hoorn dat tien jarig bestaan. Aan de bakermat ervan stond de gemeente Wognum in Noord-Holland, dat aan het bureau de opdracht gaf de wortels bloot te leggen van het omliggende buitenge bied de Leekerlanden. Een herhaling van het Noord-Hollandse debacle van het Geestmerambacht zagen ze daar liever niet. Dat zogenaamde 'Rijk van de duizend eilanden', waar elke 'kool tuinder' zijn kaveltje slechts met de schuit kon bereiken langs grillige slootjes ging volledig op de schop en zie hoe de moderne tijd de historie voorgoed heeft ondergespit. Snel en efficiënt begaanbaar, dat wel, maar het maakt dan ook geen verschil meer of je nu in de Wieringermeer of de Noord oostpolder ofin het polderblinde Geestmerambacht de verrekijker aan de ogen zet. Leekerlanden Het Wognumse gebied kent een eeuwenoude waaiervormige verkave ling. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat het éen restveengebied was met resthemen, een droogmakerij met kade en ringsloot, enkele kerken- en schoolpaden, een meerwal en vele veenstroompjes. Het ging hier om een verkaveling, die aan de hand van de aanbevelingen van het bureau kon worden gespaard, zo dat niet alleen de agrariërs weer vooruit konden maar de historische sporen niet rigoureus hoefden te worden uitgewist. Zo werd bereikt, dat het Noord-Hollands Landschap de Kerkepolder met zijn vele grillige veenstroompjes aankocht, in het restveengebied het hoogwater- peil bleef, door een stelsel van aanleg- vergunningen de waaierverkaveling werd gehandhaafd en kerken- en schoolpaden het historische beeld bleven bepalen. Groot winstpunt was voor het bureau, behalve de waarde ring van Wognum zelf, het enthou siasme op de jubileumdag van grote buurman Hoorn met zijn land- en woningbouwhonger over de zorg voor het historisch buitengebied. Natuurbouw Alsof we alle goeds mogen verwachten van het moderne toverwoord natuur bouw laten velen zich door deze schijnbaar zaligmakende kreet om de tuin leiden. En dat zijn niet eens de geringsten. Historisch geograaf Henk Baas van Landview noemt zelfs Natuurmonumenten, die 'alles onder water zetten of bos planten en verge ten dat die gebieden door mensenhan den zijn gemaakt. Want niets anders dan dat is cultuurhistorie. Natuurbouw krijgt hoge subsidies. Weg boeren en welkom aan de natuur, maar dat wel tussen aanhalingstekens. Zo gemakke lijk wordt er tegenwoordig gedacht.' Voor grote bouwprojecten worden milieueffectrapportages gemaakt maar vaak gaat het juist om kleinschalige sporen in het landschap en daar zijn geen wettelijke instrumenten voor. Landview pleit dan ook voor het opnemen van een post voor het inpas sen van cultuurhistorische waarden in nieuwe bestemmingsplannen. Prijs Bij een jubileum hoort ook een cadeau. Niet voor de jarige zelf maar voor bijzonder begrip, dat werd getoond voor het historisch geografisch onder zoek. Het mag geen verwondering wekken, dat de Landviewprijs ten bedrage van 3000 gulden naar het Historisch Geografisch Tijdschrift is gegaan, dat 'erin is geslaagd niet alleen binnen het vakgebied zelf nieuwe inzichten te propageren maar ook ruimte heeft gegeven aan studies, die betrekking hebben op aanverwante vakgebieden zoals de toponymie en de historische ecologie en zodoende een breder lezerspubliek heeft bereikt.' Een eervolle vermelding ging naar de 'Lesbrief Heerhugowaard in kaart', gemaakt door S. Dekker en K. Jonk, die bestemd is voor de leerlingen van het Fortmancollege in Heerhugowaard. De lesbrief draagt met zijn schets van ontstaan en ontwikkeling van droogmakerij de Heerhugowaard op uitstekende wijze bij tot de identiteits bepaling van de huidige bewoners van de polder. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 27