(f1 Er wordt een duidelijk overzicht van alle straatprofielen gegeven.' De Atlas geeft tevens de waarde van de 19de- eeuwse uitbreiding aan. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tussen 'waardevolle' en 'meewerkende' straatwanden alsmede 'gave' en 'te verbeteren' straatprofielen. Behalve het beschermde gedeelte (gebied A) is er in de Atlas ook de aangrenzende wijk uit de periode van het Interbellum (gebied B) opgeno men. De Atlas vormt een uitstekend hulpmiddel bij het verlenen van wijzi gingsvergunningen. Bij de uitvoering van het vergunningenstelsel laat B en W zich adviseren door de gemeentelijke monumentencommissie. Advisering omtrent nieuwbouwplannen in de schil heeft volgens Velthuyzen commissielid en beroepsmatig steden bouwkundige zijn beperkingen. 'Wij adviseren alleen, indien er een directe relatie bestaat met het Beschermd Stadsbeeld, denk hierbij aan tegen de oorspronkelijke bebouwing te plannen bouwwerken. De taken van de monu mentencommissie en de welstands commissie zijn derhalve duidelijk gescheiden.' Reageren op signalen Velthuyzen erkent, dat het gemeente lijke beschermingsbeleid ten aanzien van de 19de-eeuwse uitleg zijn tekort komingen heeft. 'Het betreft geen initiatiefvol, naar de eigenaren van monumenten gericht beleid. Er wordt slechts gereageerd op signalen van buitenaf, zoals van de leden van onze commissie. Hierdoor verdwijnen cultuurhistorische waarden wel eens.' Gebrek aan een al te stimulerend beleid van gemeentewege naar buiten toe is volgens hem wel verklaarbaar. 'Immers, dat zou bij de burger alleen maar te hoge financiële verwachtingen wekken. En we weten allemaal, dat voor een optimaal instandhoudingsbe- leid de middelen helaas ontoereikend Bebouwing 19de-eeuwse stadsuitleg. zijn.' Het financiële beheersinstrument, dat de gemeente hanteert, is een op maat gesneden subsidieregeling, die is ondergebracht in de Subsidie verordening Stadsvernieuwing 1987, zoals die geldt per 1 januari 1990. Jaarlijks neemt de gemeente een besluit ten aanzien van de budgetverdeling in het kader van het UPS (Uitvoerings programma Stadsvernieuwing). Hierin zijn dus ook de reserveringen opgenomen voor uitvoering van het monumentenbeleid. De bijdrage voor de 19de-eeuwse uitleg is bijna 9 ton per jaar. De elementen, die in aanmerking komen voor subsidie, hebben betrek king op behoud van het 'beeld', d.w.z. gevel, dak, tuin en hekwerk. Toch zal de gemeente over andere vormen van financiering moeten gaan nadenken, aangezien het Stadsvernieuwingsfonds in 2005 ophoudt te bestaan. 'Wij denken aan het scheppen van financie ringsfaciliteiten in het kader van de Bebouwing 19de-eeuwse stadsuitleg. Onroerend Goed Belasting. Ook zijn er onderhandelingen met een bank gaande over een regeling van subsidië- ring-op-termijn. In ieder geval zal het accent van restauratie naar onderhoud verschoven worden', aldus M. Theeuwes, collega van Verstappen. Aanwijzing van de schi 1 als rijksmonument in het kader van het MS/MRP is in dit verband niet interessant, 'want het rijk heeft in financiële zin de eigenaren van monu menten niets te bieden.' En waar geen geld, geen monumentenzorg Interbellum-gebied onbeschermd Overigens is het merkwaardig, dat slechts de 19de-eeuwse uitleg onder het beschermingsbeleid van de gemeente valt en niet het eveneens cultuurhistorisch gezien hoogwaar dige Interbellum-gebied. Voor het behoud van de daar aanwezige bebou wing van middenstands- en arbeiders woningen voelt zij zich momenteel slechts in beperkte mate verantwoor delijk. Theeuwes: 'Alleen hekwerken aldaar kunnen in aanmerking komen voor subsidie.' En hoe zit het met het beheer van de stadsuitleg vanuit de planologische invalshoek Velthuyzen: 'Voor het directe singelgebied bestaat een bestemmingsplan. Hierdoor is bijvoorbeeld het ooit gelanceerde idee voor een zesbaansweg gelukkig geen realiteit geworden.' Echter, hij moet toegeven, dat alle overige bestem mingsplannen nog allemaal geactuali seerd moeten worden. Een effectiever planologische bescherming buiten de singels is dan ook voorlopig toekomst muziek. Toch is Velthuyzen tevreden over de aanpak van de 19de-eeuwse stadsuitleg: 'het kan altijd wel beter, maar ik ben van mening, dat de gemeente met de nodige zorgvuldigheid een type beschermingsbeleid voert, dat uniek is in Nederland.' 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25