Literatuur De langgerekte gevel van het Berchmanianum (arch. Jos Cuypers, 1927/29. school gebruikt, ook Bethlehem en het Berchmanianum zijn nog steeds in handen van de oorspronkelijke gebrui kers, maar de toekomst van deze gebouwen is nog niet geheel veilig gesteld, ook al ontwikkelt de gemeente nu beschermende bestem mingsplannen voor de belangrijkste kloosterterreinen. Het Albertinum als testcase Wat er allemaal mis kan gaan is in de afgelopen drie jaren gebleken bij het Albertinum, een complex van lande lijke betekenis, met een uitzonderlijke plattegrond en detaillering. Het was onderwerp van talrijke discussies en acties van de Werkgroep Behoud Albertinum en de Stichting Vrienden van het Albertinum.. Door de architec ten H. Bijlard en K. van Geyn van het bureau Ed. Cuypers werd het in 1932 gekarakteriseerd als een 'ridderhof stede in het heuvelland', maar de lasten van het gebouw werden te groot voor de dominicanen, zeker nadat de theologische faculteit het gebouw had verlaten. Het valt te betreuren dat de orde dit zo sfeervolle gebouw zonder meer verkocht heeft aan de Beekse projectontwikkelaar Wibeco, en niet gezocht heeft naar andere mogelijkhe den. Wibeco wilde weliswaar het gebouw behouden, maar tevens gebruik maken van een leemte in het oude bestem mingsplan, en een groot deel van de door de firma J.H. Ebben en Zonen in samenhang met het klooster ontwor pen min bebouwen. Hoewel de gemeente al jaren geleden was geat tendeerd op de grote waarde van de kloostertuinen, was in dit geval actie van de buurtbewoners nodig. In 1995 is er als gevolg hiervan een voorberei- dingsbesluit genomen en zijn de Het Albertinum, de trapeziumvormige plattegrond met kapel en kloosterhof, kort na de bouw met tuinaanleg van J.H. Ebben. Foto KLM Aerocarto 1932. bouwplannen gestuit. De gemeente besefte dat ze een zeer waardevol groengebied dreigde te verliezen, dat elders slechts tegen zeer hoge kosten aangelegd zou kunnen worden. Binnen twee jaar moet een nieuw bestemmingsplan opgesteld worden, waarbinnen het geheel een groenbe- stemming gaat krijgen. De min is na lang aarzelen begin 1996 ook als gemeentelijk monument beschermd, omdat deze onlosmakelijk deel uitmaakt van het kloostercomplex. Onlangs zijn echter zonder vergun ning paden verhard en is er een tweede uitgang gemaakt. Door dergelijke relatief kleine ingrepen en door gebrek aan onderhoud worden de waarden sluipenderwijs aangetast, terwijl de sociale controle door actieve buurt bewoners wordt bemoeilijkt door de afsluiting van het eens openbare gebied. Momenteel wordt het klooster nog gedeeltelijk gebruikt door de domini canen. Op de verdiepingen zijn appar tementen gebouwd, waarbij het uiter lijk van het gebouw amper is gewijzigd. Wel werden de kleine dakkapellen uit de bouwtijd verwijderd en de dakvlak- ken doorbroken met talrijke dakra men. De zeer sfeervolle ruimten op de begane grond, de in baksteen over welfde kloostergang en de kapel met haar rijzige paraboolgewelven zullen worden gehuurd door het new age- centrum Oibibio uit Amsterdam, dat ook belangstelling heeft voor de min. Het behoud van de sfeer van deze ruimten lijkt bij deze gebruiker in goede handen, al is de parkeerproble- matiek nog onopgelost. Met veel geluk, wijsheid en vermoedelijk ook grote sommen geld, ziet de toekomst er voor het klooster nu wat beter uit. Ondanks alles is er tevredenheid over het feit, dat dit gebouw niet net als het zustercomplex, het Dominicuscollege, plaats heeft moeten maken voor non- descripte vrije sectorwoningen. Veel problemen hadden voorkomen kunnen worden als de gemeente eerder een visie had ontwikkeld op de problematiek van de monumentale kloosters en hun tuinen en de orden en congregaties meer liefde, conside ratie en geduld hadden gehad met hun architectonisch erfgoed. Hopelijk zullen de ontwikkelingen rondom de overige monumentale kloosters en hun minen soepeler verlopen. dr. A.J.C. van Leeuwen is kunsthistoricus en voorzitter van het Cuypers Genootschap. Hij werkt bij de Provincie Noord-Brabant als projectleider M. S.P. D. Nicolaisen (red.), Een veelkleurig habijt. Kloosters in'Nijmegen in de negen tiende en twintigste eeuwGrave 1989. Werkgroep Behoud Albertinum, Groenewoudseweg 27, 6524 TN Nijmegen. 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 23