m:s. De kapel van het Canisiusziekenhuis met schilderingen van Joannes Collette voor de sloop. Foto B. Bersch, 1984). kantoorruimte en onmerkbaar inwen dig verbouwd. Massale burchten als de Nebo en het Canisiuscollege, maar ook vriendelijker complexen als het Dominicuscollege zijn echter moeilij ker her te bestemmen. Afbraak tegenover herbestemming Toen ik met collega-kunsthistorici in 1989 een jarenlang onderzoek afsloot met de in 1994 met de Numagaprijs bekroonde publicatie Een veelkleurig habijt. Kloosters in Nijmegen in de negen tiende en twintigste eeuw, bleek dat onderzoek nog juist op tijd te zijn geweest. Er waren negentig klooster vestigingen gedocumenteerd, maar de lotgevallen van de gebouwen in de periode tussen 1989 en 1996 geven een scherp beeld van de problematiek. Twaalf zijn er intussen gesloopt, twaalf kregen een nieuwe bestemming en twee zijn er gerestaureerd. Helaas waren het niet alleen minder waardevolle gebou wen die met de grond gelijk gemaakt werden, integendeel. Onder de verlie zen tellen we enkele belangrijke gebouwen als het Canisiusziekenhuis met klooster en het Dominicuscollege, twee zeer.fraai en subtiel in baksteen gedetailleerde complexen van het Amsterdamse bureau Ed. Cuypers, voorzien van rijk beschilderde kapellen. Ondanks de rijksbescherming is de kapel van het Dominicuscollege kort voor de realisering van een nieuwe bestemming door brandstichting volledig verloren gegaan, inclusief de unieke expressionistische glasramen van de Duitser Walter Vits. De kapel van het ziekenhuis is na juridische procedures tegen de weigering van het gemeentebestuur het gebouw op de monumentenlijst te plaatsen, alsnog gesloopt. De schilderingen van Joannes Collette gingen daarbij volledig verloren. Van het neogotische Rosaklooster van de Nijmeegse architect W. van der Waarden (1911-12) bleven althans de glasramen over, die in de kerk te Puiflijk (bij Druten) herplaatst konden worden. Het neorenaissance huis Stella Maris werd na ernstige brandschade door de universiteit gesloopt, waarbij een gebeeldhouwde kolom als een trofee in de nieuwe aula is geplaatst. Daarentegen bleef het Canisiuscollege (N. Molenaar 1898-1900) na 15 jaar actievoeren gedeeltelijk behouden. De kapel van A.J. Kropholler, de inter naatsvleugels en de fraai betimmerde toneelzaal werden gesloopt, maar het hoofdgebouw is rijksmonument en thans weer in gebruik voor onderwijs doeleinden. Villa Wolfskuyl werd kantoorgebouw, evenals het augustij nenklooster aan de Graafseweg (J. Kayser, 1925). De internaten Jonkerbosch en Westerhelling en het studiehuis van de carmelieten aan de Doddendaal werden omgebouwd tot appartementen en studentenwonin gen. Het Jozefklooster aan de Kerk straat van de Nijmeegse architect J.G. Deur (1930) werd kloosterbejaar denoord en het uitzonderlijk mooi gelegen neogotische internaat van J. van Groenendael in Beek-Ubbergen woongemeenschap. De kapel is hier na brand weer geheel hersteld. Gemeentelijke en rijksmonumenten Twee kloosters, het Bisschop Hamerhuis met het markante Chinese torentje ChEstourgie, 1928) van de in China werkzame missionarissen Van Scheut en Huize Bethlehem zijn gemeentelijk monument. Vier kloos tergebouwen konden na jarenlange acties van het Cuypersgenootschap eveneens toegevoegd worden aan de gemeentelijke lijst. Het gaat hierbij om het Albertinum van het bureau Ed. Cuypers (1930-32), hetBerch- manianum van Jos Cuypers (1927-29), Mariënbosch van Estourgie (1923) en het Neboklooster vin Jan Stuyt (1926- 28). Al deze gebouwen zijn omgeven door ruime, parkachtige tuinen en ware ankerpunten in het stadsbeeld. Deze gebouwen komen gelukkig ook voor op de indicatieve lijst van toekomstige rijksmonumenten van het Monumenten Selectie Project in Gelderland. Dit kan opgevat worden als een erkenning van de monumen tale waarde, die tot voor kort door de gemeentelijke deskundigen gering schattend werd afgedaan. Mariënbosch is in handen van een projectontwikke laar die een deel van de tuin wil bebouwen en een nieuwe bestemming zoekt voor het bakstenen hoofdge bouw, dat in silhouet even doet denken aan het radiogebouw Kootwijk. Het Hamerhuis heeft een goede bestem ming. De Nebo wordt als klooster en De Krophollerkapel van het Canisiuscollege tijdens de sloop in 1987. Foto Wies van Leeuwen. Vervolg zie pag. 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 22