Herbouw van het Valkhof: een (boze) droom? ppa Imï WILLEM JAN PANTUS Wat is er nu mooier dan het verwezenlijken van een jongensdroom? Stelt u zich eens voor.de keizerpalts van Karei de Grote, de burcht van Barbarossa, roept u maar. Het kan echt, het is allemaal weer terug te halen, op een cultuurhistorisch verantwoorde manier, en het brengt nog geld op ook! Dat was kort samengevat de boodschap die, begeleid door een uitstekend voorbereide PR-campagne, met pakkende slogans, computersimulatie en videopresentatie, door de Nijmeegse Valkhofvereniging in 1995 naar buiten gebracht werd. De Sint-Nicolaas of Karolingische Kapel uit ca. 1047. Foto's A. Pantus. Economisch motief voorop De gemeenteraad, geconfronteerd met dit plan, hoefde alleen maar groen licht te geven en de bouw zou van start kunnen gaan, zonder gemeenschaps geld, zonder dure investering van de kant van de altijd noodlijdende gemeente. Een projectontwikkelaar zou zich ontfermen over het plan en van Nijmegens Akropolis een hoog waardig centrum maken voor 'specialty-expo's' ten behoeve van produktpresentatie in combinatie met een viersterren-hotelaccommodatie, aangevuld met 'thematische horeca' en detailhandel. Dat alles, wel te verstaan, in het gewaad van een middeleeuwse burcht, met hoge donjon, dikke muren, trotse torens en kantelen. En zie wat er gebeurde: hadden burge meester en wethouders bij een eerdere poging van diezelfde Valkhof vereniging in 1987/1988* nog laten weten, na adviezen te hebben inge wonnen bij onpartijdige deskundigen, dat zij een herbouw van het Valkhof vanuit cultuurhistorisch oogpunt onverantwoord vonden, nu er iemand met een geldbuidel rammelde, werd het nieuwe herbouwplan bijna unaniem omarmd en met een positief advies bij de raad neergelegd. Weliswaar haalde de gemeente nog het 'innovatieve' instrument van de stadsraadpleging - een soort vrijblijvend referendum onder 1000 burgers - uit de kast, maar de uitkomst daarvan (43 voor herbouw, 47% tegen) mocht niet meer baten: de raad stemde voorjaar 1996 in principe in met het herbouw plan, mits het de gemeente geen geld kost. In afwijking van alle eerdere plannen staan ditmaal de economische aspec ten op de voorgrond, en het is dan ook deze kant van de zaak die voor de raad bij zijn besluit de doorslag gegeven heeft. Het bedrijfseconomische plan dat aan de herbouw ten grondslag ligt, gaat immers uit van een PPS-construc- tie waarbij 70% van de stichtingskos- ten gedragen zal worden door private bedrijven en 30% uit Europese subsi dies voor werkgelegenheid en toerisme zal moeten worden geput. Opmerke lijk is daarbij dat men het bedrag aan stichtingskosten van het enorme complex met zijn ingewikkelde struc tuur, civieltechnisch moeilijke locatie en de hoge eisen die er ten aanzien van het monumentale karakter aan gesteld worden, niet hoger dan 48 miljoen gulden inschat. Ter vergelijking: in Braunschweig spreken de initiatiefne mers bij een overeenkomstig plan tot herbouw van het in de Tweede Wereldoorlog totaal verwoeste slot over 120 miljoen DM, terwijl de plaat selijke overheid 180 miljoen DM eerder als realistisch aanmerkt. Als economische effecten van de herbouw van het Valkhof worden onder meer genoemd het stimuleren van de internationale handel, het toerisme en de werkgelegenheid, en ook wordt er een belangrijke 'spin-off verwacht. Het zijn deze aspecten die het moge lijk maken de stad 'weer een zichtbaar en historisch imago te geven'. Ook wordt er wel gesproken van het 'herstellen' van het stadssilhouet en zelfs van het 'ongedaan maken' van de geschiedenis, waarmee dan gedoeld wordt op de onfortuinlijke afbraak van de burcht in de nadagen van de Franse Revolutie, tegen de zin van de stad. Of in de woorden van de initiatiefnemers: 'De sfeer die ons voor ogen staat, is die van een monumentale burcht die in de tijd vele veranderingen heeft onder- 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 17