De Markt met op voorgrond beeldje Marieke van Nimwegen. ANWB uit 1980, een prachtige wandel route voor u uit van ongeveer zes km. Als u met de trein in Nijmegen aankomt op het bekoorlijke bakstenen station van Sybold van Ravestein - het veel mooiere station van oud-rijks- bouwmeestet Peeters (zie de maquette in de hal) is in de oorlog verwoest - moet u maar even niet naar het lelijke gebouw van ANWB en de Dienst Volkshuis vesting aan de overkant kijken. U laat dat gebouw links liggen en loopt rechtuit langs de Burg. van Schaeck Mathonsingel. Aan de linkerkant fraaie villa's in gebruik als kantoor, rechts wat saaie flats. Aan het eind van de singel het monumentale Keizer Karelplein met op het middenplant soen het standbeeld van Karei de Grote. Linksaf over de Nassausingel wandelt u naar het fraai aangelegde Kronen burgerpark, een oud stadspark, dat op onnederlandse wijze afdaalt naar het oude stadshart. U loopt in de lengte richting door het park naar beneden en passeert de Kruittoren, een ronde vestingtoren uit 1425. Aan het eind van het park loopt u rechtsaf de Lange Hezelstraat in, na het bombardement van Nijmegens centrum in 1944 een van de weinige overgebleven oude winkelstraten. Achterom kijkend ziet u het aardige bakstenen poortviaduct van NS. U loopt het vijfde zijstraatje linker zijde, de Begijnenstraat, in. Een schil derachtig straatje, geplaveid met oude klinkers. U komt langs een aardig poortje van het vroegere Protestantse Kinderweeshuis uit de 16 de eeuw. Als u langs het huis loopt en links even de tuin in gaat ziet u een tweede poortje, nog wat sierlijker: dat naar het Katholieke Weeshuis. Terug naar de straat en even doorlopen en de tweede zijstraat rechts, de Lange Brouwerstraat in en daarna de tweede straat rechts, de Ganzenheuvel in, tot de Lange Hezelstraat. Linksaf door de Stille Hezelstraat gaat u omhoog naar de Grote Markt. Een intiem marktplein met fraaie monumenten w.o. de Waag, een mooi renaissancegebouw uit 1612 in Hendrick de Keyserstijl, gerestaureerd in 1977. De strakke gevels van V D en Hema doen afbreuk aan de sfeer van dit plein. U wandelt eerst even verder de Burchtstraat in tot het stadhuis. Op de kruising met de Groote Straat ligt in het midden van de straat in het plaveisel de Blauwe Steen, die de plaats aangeeft, waar vroeger de beul zijn werk deed. Het stadhuis is 'n juweeltje van renais- sancearchitectuur met gotische invloe den uit de 14de eeuw. Herbouwd in 1554 en in 1954 nadat het in de oorlog geheel was uitgebrand, waarbij de hele voorgevel verloren ging. Dan loopt u weer terug naar de Markt en loopt door een poortje uit 1605 in een prachtige renaissancegevel LANGE BROUWERSTRAAT 'ACNTEI 'BISSCHOP HAMERSTRAAT S-HERTOGENBĂ“SCh// VENLO

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 15