Hessenberg-gat: geplande nieuwbouw veel te grootschalig. Oranjesingel Met de auto - het is 4 graden onder nul - rijden we over de Oranjesingel, mooie statige straat met liefst zes bomenrijen. Daarvan moesten er in de visie van de gemeente twee wijken. 'De singel moet dienst doen als hoofd ader voor het busverkeer. De bus moet de stad uit, daarvoor moeten goede mogelijkheden zijn en daarom wilde men twee van de zes bomenrijen opof feren. Het hele profiel is dan naar de knoppen. De Oranjesingel is een van de mooiste singels van Nijmegen, valt in het beschermde stadsbeeld. Als hier veel bussen over rijden, zouden ook bomen van de resterende rijen er wel eens aan kunnen gaan. Er is veel protest tegen het plan gerezen. Een alternatief plan, onder andere gesteund door de groene politieke partijen, bewoners en Heemschut, maakt nu een goede kans. Voorgesteld is om de ventwegen van die brede straat als busbaan te gebruiken en de parkeer plaatsen aan de ventwegen op te heffen. Daar zijn de vele kantoren uiteraard niet gelukkig mee. Maar het is een redelijk alternatief.' ■/s- -erf ie A Dwars onder het Arsenaal gaat nieuwe straat lopen. Te hoge flats We naderen de westelijke randvan het beschermde stadsgezicht. Daar staat iets heel curieus te gebeuren. 'Hier aan de Kronenburgsingel, aan de rand van het beschermde gezicht, bouwen ze veel te hoge flats met twaalf verdie pingen. Hebben we als Heemschut tegen geprotesteerd, want waar ben je als stad mee bezig? Als je een beschermd gezicht hebt, hou je toch ook rekening met de rand van dat gebied?' Hessenberg-gat We lopen iets verder, naar het Hessenberg-gat, waarvoor ook een plan bestaat. 'Bij het plan Hessenberg is iets soortgelijks aan de orde. Er komen zes futuristische flats van 6 verdiepin gen hoog, veel te grootschalig op deze plek in de binnenstad. Het weeshuis met zijn middeleeuwse kern moet hiervoor wijken, waar we tegen gepro testeerd hebben, een rij huizen aan de Kroonstraat moet wijken, en het niveauverschil wordt danig aangetast - van oudsher is het een heel markant hellend terrein - omdat men één grote bak wil plaatsen die functioneert als garage. Het ergste is dat men bereid is het bestemmingsplan aan te passen en op een puntje met uitzicht op het Kronenburgerpark een hoogte van meer dan 30 meter toestaat. Maak hier een leuk binnenterrein van waar mensen kunnen vertoeven, met de contouren van de kapel! Gebruik de oude structuur!' 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 13