Patatkraam aan de Waalkade: de miskleun van de laatste jaren. de uitvoering mist kwaliteit. Er is hier en daar te veel beknibbeld met het doel de kosten zo laag mogelijk te houden. Nieuwbouw 't best samen met oudbouw De nieuwe invulling is het meest geslaagd waar men op het laatste nippertje ook nog oude panden heeft weten te behouden. Ik vind in het algemeen dat je terughoudend moet omgaan met nieuwe invullingen, doe het niet zo rigoureus.' We komen langs de Priemstraat. 'Hier is men veel terughoudender geweest. Oude panden zijn bewaard gebleven, men heeft hier en daar nog een oud huis, en ertegenover een wand met nieuw bouw.' Aarzelend kan Marga Jetten nog enkele moderne panden in de binnen stad aanwijzen die haar kwaliteitstoets min of meer kunnen doorstaan. De meeste zijn grauw, middelmaat, zonder kraak of smaak, al zijn dat niet haar woorden. Deventer 'In Deventer hebben ze het veel beter gedaan. Het voordeel van Deventer is dat ze de stad niet in de jaren '60, maar pas later hebben aangepakt. Daar waar in steden doorbraken zijn gemaakt, rigoureus is afgebroken waar we nu spijt van hebben: dat is allemaal jaren '60! Maar daar waar men geen geld had om eraan te beginnen, is men nu het gelukkigst af. In de jaren '70 ging men zich pas realiseren waar men mee bezig was en toen was het voor veel plannen al te laat.' We lopen langs de Waal, over de Waalkade, Nijmegens waterfront, dat 's zomers vol terrassen is. Daar is niet zo lang geleden het Casino verrezen. 'Over het Casino is heel erg nage dacht, in de parcellering van het gebouw heeft men willen teruggrijpen op de herenhuizen die er gestaan hebben, maar toch staat het er als een blok, een massaal gebouw; waarom is het niet geworden wat ervan verwacht werd? Waarom heeft men de bij de De meest geslaagde nieuwbouw aan de Waalkade. bouw ontdekte Romeinse muur, uniek in Nederland, gesloopt?' Ook de vele moderne woonblokken aan de Waalkade overleven Marga's kwaliteitstoets niet, maar het diepte punt is een patatkraam. 'Dat is dè miskleun van Nijmegen van de laatste jaren. Het was eerst een gewone frie tentent, bij hoogwater kon je er niet bijkomen. Op een gegeven moment heeft men toestemming gegeven om op de kademuur daarboven een vast verankerd gebouwtje van twee verdie pingen te maken, een mal optrekje op het mooiste plekje van Nijmegen!' Masterplan Er wordt nog steeds gesleuteld aan de Nijmeegse binnenstad. Zo is er een ver reikend en al aangenomen master plan van de Amsterdamse steden bouwkundige Sjoerd Soetersvoor een doorsteek tussen twee winkelstraten, de Burchtstraat en de Ziekerstraat. De doorsteek zelf moet ook een winkel straat worden, over twee verdiepin gen. Marga Jetten: 'Een rigoureus plan omdat de doorsteek dwars door en over alles heen gaat. De nieuwe straat gaat via een gigantische poort onder het oude Arsenaal door, nu gemeente-archief, en komt verdiept te liggen, met twee verdiepingen winkels. Men wijst op voorbeelden elders. Rotterdam, doorkijkjes in Italië, besloten pleintjes, de werfkel- ders in Utrecht. Maar men onder graaft wel een monument, het Arsenaal, gaat dwars door de funderin gen heen. Men maakt geen gebruik van het al bestaande winkelcentrum Mariënburg, de doorsteek moet daar zonodig langs lopen, vervelend voor dat winkelcentrum, en en passant worden nog eens twee aardige 19de- eeuwse gevels aan de Ziekerstraat gesloopt. Ze slopen ook het pand van de Sociale Dienst, dat op zich best aardige architectuur is, een veel aardi ger gebouw dan het politiebureau, dat wèl blijft staan. Het plan had zoveel subtieler kunnen zijn. Ik zou meer hebben laten staan en gebruik hebben gemaakt van de bestaande mogelijkhe den. De doorsteek van het Arsenaal is zo kunstmatig, dat had ook op een andere manier gekund. De Mariënburgkapel komt nu vrij geïso leerd op een plateau te staan, vanwaar je tegen een verdiepte straatwand aankijkt. Maar de kapel heeft nóóit op een plateau gestaan! Al ben ik het er wel mee eens dat er iets met de omge ving moet gebeuren. Door de afslui ting van het Mariënburgplein geef je vervolgens de Mariënburgsestraat en de Hertogstraat op, die zullen verpau peren als er nieuwe winkels in de doorsteek komen. Het heeft allemaal zo zijn gevolgen.' De Nijmeegse monumentencommis sie heeft helaas in meerderheid voor het plan gestemd; Heemschut en de Nijmeegse Historische Vereniging Numaga waren tegen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 12