Heemschut in de polder Een Provinciale Commissie Heemschut in Flevoland MATH BERKERS Het bestuur van de Bond Heemschut heeft het plan opgevat om in de Provincie Flevoland een Provinciale Commissie in het leven te roepen. In samenspraak met de burgemeester van de gemeente Noordoostpolder, drs. M. Knip, werd 24 oktober jl. een eerste oriënterende vergadering georganiseerd in het gemeentehuis te Emmeloord. Deze vergadering, onder voorzitterschap van de heer Knip, verliep voor Heemschut uiterst positief. Het pleidooi van Heemschut om ook in de Provincie Flevoland een Provinciale Commissie in te stellen werd door de aanwezigen, onder andere enkele wethouders en gemeenteambtenaren, enthousiast begroet. Een tiental m.ensen is bereid gevonden om op korte termijn bijeen te komen om de oprichting van de nieuwe Provinciale Commissie voor te bereiden. Voorgedragen voor Werelderfgoedlijst Het Gemaal Lovink bij Harderwijk. Zuiderzeedijk: een belevenis Geen beperkingen Niet iedere lezer van dit blad zal direct overtuigd zijn van de noodzaak om in Flevoland een Provinciale Commissie samen te stellen. Onomstreden is na tuurlijk de cultuurhistorische waarde van Schokland en Urk maar de rest van het grondgebied van de provincie is nieuw polderland. De Noordoost polder, de oudste van de drie polders, is pas 45 jaar geleden drooggelegd. Maar ondanks de jonge leeftijd van de Zuiderzeepolders mogen deze wat mij betreft gerekend worden tot een van de hoogtepunten van de Nederlandse cultuurmonumenten. Het is dan ook niet zonder reden dat de hele Noord- oostpolder is voorgedragen voor de Werelderfgoedlijst van UNESCO. Flevoland, land gewonnen uit zee: verre einders, polders, dijken, sluizen en gemalen. Polderlandschappen zijn typisch Nederlands. Van de eeuwen lange strijd tegen de zee - een cliché, maar zeker waar - zijn de Zuiderzee werken, samen met de Deltawerken, de voorlopige bekroning. Vanzelf sprekend moeten we daar zuinig op zijn. Zuinig, niet alleen omdat anders het water het land weer in bezit neemt, maar zeker ook zuinig vanuit cultuur historisch oogpunt. Ingepolderd land: goed, wij Nederlan ders weten niet beter, maar toch is het altijd weer een belevenis om te voet of per fiets de voormalige Zuiderzeedijk te verkennen. Aan een kant ligt het oude land met kronkelende wegen en rustieke dorpjes, aan de andere zijde strekt zich het oneindige landschap van de polder uit: vlak, kaal en rechte wegen. De Noordoostpolder ligt met een tegen het bestaande land aan. De slingerende Zuiderzeedijk is de scherpe grens tussen oud en nieuw. De twee Flevopolders zijn van het oude land gescheiden door de randmeren. De kaarsrechte ringdijken vormen een schril contrast met de Zuiderzeedijk. Tussen het droogvallen van de Noordoostpolder en Zuidelijk Flevoland, de jongste polder, zit net iets meer dan 25 jaar. Desondanks is de inrichting van alle drie de polders verschillend. In die 25 jaar is Neder land totaal veranderd. Een voorbeeld: Toen de plannen gemaakt werden voor de Noordoostpolder was een auto een zeldzaamheid en bromfietsen waren er nog nauwelijks. Vandaar dat de dorpen in de Noordoostpolder op fietsafstand van elkaar liggen. Het is om deze zelfde reden dat verspreid in de polder, dichtbij de boerderijen, Woningen gebouwd zijn voor de land arbeiders, een beroep dat al snel daar na door de voortgaande mechanisatie van de landbouw zo goed als geheel zou verdwijnen. Een kwart eeuw later maakt de massa-motorisering de aan leg van Lelystad en Almere mogelijk. De inrichting van polders is zo inte ressant omdat de plannenmakers niet gehinderd worden door de beperkin gen van een bestaande situatie. Zoals de 17 de eeuwse droogmakerijen, de Purmer, de Schermer, de Beemster en de Wormer, een ideaalbeeld weerspie gelen uit de Gouden Eeuw, zo zijn de polders van de Zuiderzeewerken op hun beurt wensbeelden van de 20ste

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8