HEEMSCHUT ACTIEF Zuid-Holland Oude stadswal respecteren Dijkhuisje restaureren Woonhuis verdwenen Boerderij niet slopen Noord-Holland Haarlem nog niet klaar met Heemschut Groningen Redding Weiwerd nabij Nieuwpoort-Juist buiten de oude stads wal van de kleine stad Nieuwpoort stond een schoolgebouw uit de jaren vijftig. De school is kortgeleden ge sloopt en nu wil men op de open plek een supermarkt in twee bouwlagen realiseren. De gemeente hanteert hiervoor, op de bestemmingsplan wijziging vooruitlopend, een z.g. artikel-19 procedure. Heemschut heeft hiertegen, bezwaar aangetekend en tegelijkertijd bij de gemeente bepleit het beschermd stadsgezicht, geldend voor de zeer nabije oude stad, uit te breiden tot en met het onderha vige bouwterrein. Heemschut vraagt dit om schending van de oude stadswal in diens ruimtelijke werking als vrijlig- gend verdedigingswerk te voorkomen. Hardinxveld-Giessendam- Ondanks toepassing van de Boertien-maatstaven en uitgekiend ontwerpen en uitvoeren is bij de dijkverzwaringsoperatie te Hardinxveld-Giessendam een dijk huisje, met de status van gemeentelijk monument, ernstig verzakt en bescha digd. De eigenaar heeft nu een sloop- aanvraagbij de gemeente ingediend. Het verzoek wordt door hem onder bouwd met een rapport opgesteld door een aannemer, maar die zou wel eens een stevig financieel belang bij sloop en vervangende nieuwbouw kun nen hebben. Het waterschap steunt de eigenaar, niet omdat men zo begaan is met diens lot maar omdat ingeval van sloop vrijwel zeker minder schadever goeding hoeft te worden betaald. Tot tweemaal toe heeft de gemeente het sloopverzoek dan ook niet ontvankelijk verklaard. De derde keer dreigt men echter (om van het gezeur af te zijn?) accoord te gaan. Heemschut wil dit voor zijn. De bond wijst de gemeente in een schrijven op de noodzaak van een echt haalbaarheidsonderzoek naar restauratie, te verrichten door een architect met voldoende restauratie ervaring. Technisch adviseur ir. F. Goppt'l van Heemschut ziet een der gelijk onderzoek, ongeacht de uitslag, met aanmerkelijk meer vertrouwen tegemoet. Het woord is aan de gemeente. Vianen- Buiten de oude stadswal en -poort van Vianen heeft zich in de loop der eeuwen een voorstad ontwik keld in de richting van de rivier de Lek. Een gedeelte van die bebouwing ligt weer wel binnen de winterdijk en die moest worden verzwaard. Technisch adviseurA.C. Bitteren drs.J.J. Bolle- bakker (Heemschut-afgevaardigde in de Commissie Dijkverzwaring) waren met het gemeentebestuur in een bespreking overeengekomen dat een aantrekkelijk woonhuis, daterend uit het begin van deze eeuw, hier gespaard zou kunnen worden. Bij een recent bezoek aan Vianen constateerde de heer Bitter echter dat het pand ver dwenen is. Gesloopt, of voorzichtig gedemonteerd om na de werkzaamhe den aan de dijk weer op zijn vertrouw de plaats terug te keren? De zaak wordt verder onderzocht. Graafstroom- Aan de Gijbelandse dijk staat een boerderij te verpieteren. De boerderij is een beschermd rijksmonu ment, een terechte status gezien de oudheidkundige, bouwhistorische en landschappelijke waarde. Al die jaren heeft de eigenaar geen onderhoud aan de boerderij gepleegd, wellicht ook omdat deze inzet is van een erfenis kwestie. Op zich is de bereidheid tot restaureren aanwezig, maar de eige naar (eigenaars?) had problemen met de voorfinanciering van dit omvang rijke werk. Ten einde raad heeft men een sloopvergunning aangevraagd en door enkele forse nalatigheden op ambtelijk niveau is die pro forma verleend. Heemschut is hier pas sinds kort van op de hoogte. Zeer recent evenwel zijn via het Nationaal Restauratie Fonds de mogelijkheden tot voorfinanciering aanzienlijk uit gebreid. Met deze kennis in handen onderneemt Heemschut via onder handelen en het rond de tafel brengen van de betrokken partijen een laatste reddingspoging. Het wordt erop of eronder. Leo van der Meuk Heemschut Zuid-Holland Haarlem- De gemeenteraad van Haarlem heeft alle 1750 bezwaar schriften tegen de plannen voor het Enschede-complex, waaronder ook die van Heemschut naast zich neer heeft gelegd en het besluit genomen het gewraakte plan van de Catalaanse architect Busquet te omarmen (zie hierover de eerdere artikelen in Heemschut) en het bestemmingsplan dienaangaande vast te stellen. De bezwaarmakers rest nu niets anders dan het hogerop te zoeken bij de provincie, die het plan moet toetsen. Aangezien de provincie het plan te omstreden vindt om het marginaal door het college van GS te toetsen wil ze een hoorzitting houden met de desbetreffende statencommissie van ruimtelijke ordening. Samen met de historische vereniging Oud-Haarlem, de wijkraad binnenstad en de vrienden van de Bavo zal Heemschut hier niet alleen acte de présence geven maar ook wederom zijn bezwaren tegen het plan kenbaar maken. Heemschut heeft intussen bij G.S. een bezwaarschrift ingediend tegen het door de raad van Haarlem vastgestelde bestemmings plan De Appelaar (voorm. Enschedé- complex). Zie hiervoor ook het decembernummer van 1995. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Weiwerd- Redding van de wierde Weiwerd, waarvoor Heemschut zich Boerderij in Graafstroom: rijksmonument, dat staat te verpieteren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 6