SERVICE BRIEVEN Uitzendingen industrieel erfgoed succes Lezingen en excursies over Amsterdam Fietsroutes in het Westerkwartier Groningen-kalender 1997 Gouden Eeuw in Groningen Cd voor orgel Verveningen Winterkerkentocht Heemschut-agenda Gezicht op Delft Gibraltar Prettige Kerst Dé serie televisie uitzendingen van Teleac/NOT over industrieel erfgoed is een enorm succes. De eerste zes af leveringen, in het najaar uitgezonden, werden per uitzending door 350.000 a 400.000 mensen bekeken. Ook de uitgaanstip aan het eind van elke uit zending sloeg aan - de aangekondigde evenementen waren steeds uitver kocht. De eerste zes afleveringen worden sinds 15 november herhaald. Een tweede serie van zes afleveringen volgt in januari 1997 De Universiteit van Amsterdam en het Amsterdams Historisch Museum organiseren vanaf januari 1997 dertien lezingen over de stad. Dertien specia listen analyseren de sociale en stede- bouwkundige ontwikkelingen van Amsterdam vanaf 1200 tot 1850. Aan de lezingen zijn excursies en stadswan delingen verbonden. Aanmelden: Historisch Seminarium, H.M. Beliën, Spuistraat 134,1012 VB Amsterdam. Overmaken:/350,-op giro 6719957 t.n.v. H.M. Beliën, o.v.v. 'Cursus geschiedenis van Amsterdam'. Informatie: tel. (020) 525 44 71. Lekker fietsen en cultuur opdoen. Denkt u alweer aan het voorjaar? Dan is de fietsroute 'Westerkwartier langs putto en pingo' misschien een leuk idee. Aan de hand van dit boekje wordt u op de fiets door het Westerkwartier geleid met veel uiteenlopende infor matie over de streek, o.a. over het ontstaan van het landschap, kerkge bouwen en borgen. Het boekje kost 7,50, ISBN 90-73453-09-7. B.F. Groningen op zijn mooist, landschap pen en kerken, ziet u op de nieuwe Groningen-kalender voor 1997. Omke Oudeman maakte de foto's. Het formaat van de kalender is 42 x 21 cm. De prijs is/21,50. Infor matie: St. Oude Groninger Kerken, telefoonnummer 050-3123 569. Dat is de titel van de grote manifestatie die van juni tot en met oktober 1997 in de provincie Groningen zal plaatsvin den. De manifestatie, waaraan meege werkt wordt door enkele musea, de grote borgen en Stichting Oude Groninger Kerken, belicht, met als hoofdpersoon schilder Hermanmts Collenius{1650-1725) de periode die ook wel Groninger Barok genoemd wordt. Er worden toeristische routes uitgezet langs kunstwerken en -objecten in interieurs, kerken en tuinen. De manifestatie geeft een beeld van het hoge artistieke peil in Groningen rond 1700, en van het luxueuze leven van de welvarende klasse. Over leven en werk van schilder Hermannus Collenius zal een monografie verschijnen. Het orgel in de 13de-eeuwse kerk van Tolbert moet nodig gerestaureerd worden. Musici en zangers uit de dorps gemeenschap hebben een cd en een muziekcassette volgezongen en -gespeeld, 'Muziek in d'olle buurt', die te koop zijn voor resp. 25 en 20 gulden. Het geld wordt benut voor de restau ratie. Het orgel uit 1867. is door P. van Oeckelen en zonen uit Haren gebouwd. Informatie: H. Ruitenberg Wissingehof 4, 93 51 RT Leek, tel. 0594-51 21 37. Het cultuurhistorisch tijdschrift 'Stad Lande', nummer 3/1996 besteedt aandacht aan de grootschalige verve ningen in het Zuidelijk Westerkwar tier, van ca. 1550-1862, en de (weinige) sporen in het landschap die verveningen achter hebben gelaten. Informatie: Vereniging Stad Lande, Sintjansstraat2, 9712 JN Groningen, tel. 050-312 73 47. Op zaterdag 4 januari vindt er een excursie per touringcar plaats naar de kerken van Nuis, Marum, Tolbert en Niebert. Kerken vol architectonische en artistieke verrassingen, voor u verklaard door enthousiaste gidsen. Kosten: 37,50. Vertrek 10.30 uur vanaf het Groningen CS. Informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, A-weg 5c, 9718 CS Groningen, tel. 050 3123 569. Over de kerk van Marum, een van de oudste bakstenen kerken in Groningen staat in 'Groninger Kerken' een boeiend artikel. Saskia Simon 24januari 20.00 uur Bijeenkomst Heemschut resonansgroep Dordrech t met lezing dr. J. Verbij over de veranderde positie van Heraut en Heraldiek in de 12 de eeuw. Plaats: Statenzaal Hof. 22 februari om. 10.30 uur Eerste regio-bijeenkomst Heemschut in Korenmetershuis te Amsterdam (voor Noord- en Zuid-Holland, Utrecht). 1 maart om 10. 30 uur Tweede regio-bijeenkomst Heemschut in Zwolle (Voor Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel). 8 maart om. 10.30 uur Derde regio-bijeenkomst in Den Bosch (voor Gelderland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg). Met belangstelling las ik het artikel 'Je mag Vermeer's gezicht op Delft toch niet bekrassen.' door J. Kamerling (Blad Heemschut nr.5, oktober 1996). Als bewoner van de omringende oud bouw en voorzitter van de Bewoners werkgroep Stadsvernieuwing Binnen- StadNoord (BSN) wil ik toch enige opmerkingen maken. Door de manier van bouwrijp maken en bouwwijze van de nieuwbouw heeft de omringende bebouwing te maken gekregen met grondwateroverlast. Duidelijk is dat te zien aan de hand van een tekening uit een grondwateronderzoeks rapport, uitgegeven door WARECO. Vloerpeilen van de oude bebouwing (ongeveer +0,1 Om NAP) liggen lager dan het grondwaterpeil in en om de nieuwbouw van de Schutterstraat. Voor de bouw was de maaiveldhoogte van het bouwterrein aan de Schutter straat veel lager. De afwatering was ook anders. Thans lopen schuren, kruipruimtes en kelders in de winter vol met water. Zowel gemeente als bouwers voelen zich niet verantwoor delijk voor deze problematiek. Het ziet er niet naar uit dat er een oplos sing komt voor de oudbouw. Ondanks het feit dat er voor de bouw gevraagd was om maatregelen te nemen die grondwateroverlast zou tegengaan. Dus voor de eigenaren van de oud bouw (inclusief de beeldbepalende panden van het Rietveld en Raam) is dit experiment niet geslaagd. J. T. Gravestijn, voorz. Bewoners- werkgroep SV Binnen Stad Noord. Napoleon zou ongetwijfeld gaarne de beschikking hebben gehad over Gibraltar als 'zuidelijkste haven' van zijn Rijk, maar hij heeft het nooit mogen bezitten. 'The Rock' is gedu rende de gehele 'Napoleontische' periode Brits gebleven ondanks pogin gen tot verovering door Fransen en/of Spanjaarden. dr. Ph.M. Bosscher, lid Bond Heemschut Bestuur, medewerkers en redactie van Heemschut wensen alle leden prettige Kerstdagen toe en een goed 1997. Het landelijk bureau is van 24 december t/m 1 januari gesloten. 31 m,ei Algemene Ledenvergadering Heemschut 6 september Landelijke Heemschutdag in Drenthe. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 41