Amerikanen maken begin met bescherming cultureel erfgoed Inde Verenigde Staten bestaat geen 'Monumentenzorg'en geen Heemschut zoals wij die kennen. De Verenigde Staten hebben een grote achterstand op het gebied van de bescherming van het culturele erfgoed. Maar.er wordt aan gewerkt. Het zal in het land van de onbegrensde mogelijkheden nooit zo worden als bij ons, maar op hun eigen wijze zullen de Amerikanen er voor gaan zorgen dat een deel van de voor bescherming in aanmerking komende gebouwen voor het nageslacht behouden blijft, ondanks de bedreigingen die er van alle kanten opduiken en ondanks de grote moeilijkheden waarmee zij in het bijzonder financieel worden geconfronteerd. En daar zal ook het Hollandse erfgoed, dat in verschillende delen van de VS een historisch betekenisvolle rol speelt, mee gebaat zijn. JAN HOF Kort na 1742 werd dit huis gebouwd in een door vele Nederlanders druk bewoond gebied in New Jersey, door Barent van Home, een achterkleinzoon van Christiaan Barentsen van Hoorn, zoals de naam al zegt afkomstig uit Hoorn. Christiaan kwam 100 jaar daarvoor naar het nieuwe land. Het ging onS, bij ons bezoek aan Bergen County - in het noordelijk deel van de staat New Jersey - om de rol en de betekenis van de Hollandse settlers in dit bij de befaamde water weg de Hudson liggende voormalige koloniale gebied. Maar al heel gauw raakten we toevallig in de Heemschut sfeer en werd als vanzelf de koers van het gesprek in de richting van dit inte resseveld verlegd. Al in 1602 waren het Nederlanders die bezit namen van het gebied nabij de Hudson en er de naam New Nether- lands aan gaven. Dat waren zeevaar ders en ander avontuurlijk volk maar zij werden al spoedig gevolgd door mensen, die uit andere overwegingen het land, dat nog maar net de tachtig jarige oorlog achter de rug had, verlie ten. Ik doel op de zeer godvruchtigen, die zich groepsgewijs en vaak in gezinsverband lieten overbrengen, om hun streng reformatorische geloofs leven in de nieuwe gebieden, al gauw 'Nieuw Nederland' genoemd, in sterk sectarisch verband voort te zetten. Tientallen jaren lang hebben zij door het stichten van verscheidene kerken de Dutch Reformed Church een hoofdrol in het nationale leven laten spelen. Daar kwam vlak voor de eeuw wisseling een eind aan, toen de Pro testant Episcopal Church bij wet de officiële kerk werd. De meer preciezen waren daar niet gelukkig mee, vooral niet omdat ze werden gedwongen een belangrijke bijdrage te leveren aan de 'kerk van de wet'. Dat kwam vooral ongelegen, omdat men zelf veel geld nodig had voor het onderhouden van de eigen geloofsgemeenschappen. Daarvoor liet men (eerst met hulp van de Westindische Compagnie) met regelmaat dominees uit het oude vaderland overkomen. Dutch houses Jarenlang hebben deze groepen Hollanders op hun eigen wijze stand gehouden in het ruwe land, dat door hun ondernemingszin een duidelijk Hollands stempel kreeg. Dat werd vooral uitgedrukt in de grote aantallen, wat men toen noemde 'typische Hollandse huizen', waarvan er vele honderden zijn gebouwd. Hoe belang rijk de Hollandse bouwkunst was, vindt men weergegeven in een meer dan vierhonderd grote pagina's omvattend standaardwerk, 'Pre-revolutionar Dutch Houses and Families, in Northern Newjersey and Southern New York' (de stad, die natuurlijk ook een belang rijke rol speelde, al was het alleen maar omdat Peter Stuyvesant 'Nieuw Amsterdam' stichtte en het later aan de Engelsen verkwanselde). Monument in Wyckoff Het was door deze geschiedenis, dat we een ontmoeting hadden met de ruim tachtigjarige Arthur Madsen, uit Wyckoff, een gepensioneerde wiskun deleraar, die een jarenlange studie heeft gemaakt van de geschiedenis van de streek en daardoor in belangrijke mate van de Hollandse invloeden. Hij werd daar in 1962 mee geconfronteerd, toen hij een huis kocht met een onmisken bare Hollandse geschiedenis, een huis dat doorging voor zo'n 'Typical Dutch House'. De historie van dit huis gaat terug tot halverwege de 18de eeuw. Het werd kort na 1742 in drie fases gebouwd door Barent van Home, een achterkleinzoon van de uit Hoorn afkomstige Christiaan Barentsen van Hoorn, die zich al voor 1650 in New Amsterdam vestigde. Barent, in 1727 getrouwd, completeerde eerst het kleinste gedeelte, woonde daar bijna twintig jaar in en had toen kennelijk geld genoeg om er een stuk bij aan te bouwen, in dezelfde stijl, maar wat groter. Nog voor de revolutie moet hij het derde gedeelte, gelijk van vorm maar weer groter en nu met een complete kelder eronder, eraan vast hebben gekoppeld. Het is haast onvoor stelbaar, dat een familie zo lang in dat kleine eerste gedeelte heeft gewoond. Het dient nu als keuken voor het echt- 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 37