Molen de Ster in Utrecht Schalkwijk Arnhem Vestingwerken N-Brabant Militaire stad naar Matilo; sporen van de Romeinen in Leidendoor Els Lems. De geschiedenis van het transport, aanvankelijk voornamelijk over water, wordt voorafgegaan door een be schrijving van het landschap rondom Leiden; deze bepaalde immers in belangrijke mate de ontwikkeling en mogelijkheden van transport. Later kreeg de mens steeds meer invloed (grachten, trekvaarten, kanalen en later het transport over weg en rails). Ook wordt beschreven het vervoer binnen Leiden en de laatste ontwik kelingen sedert W.O. II. Matilo was de Romeinse nederzetting ter hoogte van het huidige Roomburg en is de naam zoals die op de Tabula Peutingeriana (vermoedelijk een 15de eeuwse kopie), de oudste kaart waarop Nederland voorkomt, staat genoemd. Afgebeeld is het Romeinse rijk om streeks 200 na Chr, wanneer de groot ste omvang ongeveer bereikt is. Matilo, sedert 1976 wettelijk beschermd, wordt in het boekje beschreven: over de legerplaats en de nederzetting waar familieleden van de soldaten woon den, werkten en handel voerden. Dit jaar zal er in verband met woningbouw met (nood)archeologisch onderzoek in de Roomburgerpolder begonnen worden, waarbij een stroom van nieuwe gegevens te verwachten is. De deeltjes zijn te verkrijgen hij de boek handels in Leiden, het Stadhuis en Stads- bouwhuis. Of ze zijn te bestellen bij m,evrouw E.M. Idema, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. De prijs per deel De Stichting de Sterremolen is nog steeds op zoek naar sponsors en donateurs. Daartoe heeft de Stichting een boek uitgegeven: 'Houtzaagmolen De Ster; opkomst, ondergang en wederop bouw van een molen in Utrecht', samen gesteld door Bemet van Leeuwen. Men streeft naar de herbouw van de hout zaagmolen, de kroon op de restauratie van hetmolenerf De Ster, gelegen langs de Leidsche Rijn. Dit rijks monument is in ons land een van de weinige vrijwel compleet bewaard gebleven houtzaagmolenerven. De achtkantige stellingmolen werd in 1911 onttakeld. Inmiddels heeft men al 1 miljoen gulden bijeen gebracht. Maar de Stichting heeft nog 450.000 gulden nodig voor herbouw, die in samenwer king met de Utrechtse Mij tot Stads herstel wordt uitgevoerd en welke ca twee jaar in beslag zal nemen. Het startsein hiervoor werd jl. 13 november gegeven door de Commissaris van de Koningin Jhr. Beelaerts van Blokland. Het boek bevat vele foto's ook uit het privéalbum van de familie De Wit, van 1876 tot de onteigening in 1982 eige naar van het molenerf. Donateurs (minim,aalf2 5, - per jaar) ontvangen het boek gratis. Informatie: Stichting de Sterremolen, Molenpark 8, 3531 EKUtrecht. Tel030-2942553. Ondanks het feit dat er over de kerk weinig archiefstukken bewaard zijn, is de auteur er toch in geslaagd een lijvig boekwerk samen te stellen over de kerk van Schalkwijk, nu gemeente Houten. 'De kathedraal van het Sticht; De parochiekerk van de heilige aartsengel Michael te Schalkwijk', samengesteld door P.M. Heijmink Liesert. De kerk werd tussen 1877-1879 in neo-gotische stijl gebouwd naar een ontwerp van de architect Alfred Tepe, een enorme kerk voor zo'n kleine gemeente. Het interieurontwerp is van F. W. Mengelberg. Bijzonder is dat de oorspronkelijke inventaris, waaronder het Batzorgel bewaard is. De inven taris is grotendeels vervaardigd door kunstenaars, lid van het Bernulphus- gilde te Utrecht. Behalve de geschie denis, de bouw en de diverse restaura ties van de kerk en haar verschillende voorgangers, wordt ieder onderdeel van het interieur uitvoerig beschreven. Houten, Ibero Publikaties, 1995 168p. ISBN90.6746.016.8 Prijs f50,- Het boek is rechtstreeks bij de 'uitgever te bestellen. Tel. 03403-72082 Uitgeverij Matrijs startte onlangs een nieuwe serie: 'De Arnhemse Monumentenreeks'uitgegeven in opdracht van Stichting Monuscript Deel 1 verscheen ter gelegenheid van de Open Monumentendag jl. en heeft als titel:'De binnenstad; duizend jaar wonen in Arnhem, tussen Singels en Rijn door C.J.B.P. Frank en F.A.C. Haans. In het boekje wordt een chronologi sche verkenningstocht beschreven langs monumentale woonhuizen, verspreid over een periode van bijna duizend jaar. De afgelopen jaren is in opdracht van de gemeente een inven tariserend onderzoek verricht naar uit historisch oogpunt waardevolle panden. Deze gegevens zullen in verschillende deeltjes van de nieuwe serie verwerkt worden. De hoofdstuk- Huis Rennenenk te Arnhem. Dia A.A.Dullé. ken werden in perioden ingedeeld, de geschiedenis van het ontstaan van de stad of het stadsdeel wordt verteld en de ontwikkeling van de verschillende bouwstijlen. Foto's met uitgebreide bijschriften dienen als toelichting op de tekst. Het boek heeft meer een informatief karakter en is minder geschikt als gids. Dit komt ook omdat registers jammer genoeg ontbreken. Utrecht, Matrijs, 1996. 63 p. ISBN 90.5345.094.7 Prijs f 19,95. Onder redactie van de Studiecommissie van de Stichting Menno van Coehoom verscheen 'Atlas van historische vesting werken in Nederland; Noord-Brabant'; samengesteld door wijlen J. Sneep, J.P.C.M. van Hoof, G.J.L. Koolhof en S.H. Poppema. Tussen 1956 en 1972 verscheen er met een zekere regelmaat een serie atlassen. De provincies N-Brabant, Limburg en Zeeland zijn echter nooit aan de beurt gekomen. In deze leemte wil de Stichting Menno van Coehoorn nu voorzien. De nieuwe atlas kent een andere opzet. In een aan tal inleidende hoofdstukken worden o.m. de landelijke ontwikkeling op staatkundig gebied, de provincie in krijgshistorisch perspectief en de vestingbouwkundige ontwikkelingen beschreven. Daarna worden de ver schillende verdedigingswerken of wat er van rest afzonderlijk beschreven. Vele kaarten begeleiden de tekst. Zutphen, De Walburg Pers, 1996. 224p. ISBN90.6011.816.2f49,50. In de Brochurereeks van de sectie mili taire geschiedenis' verscheen als deel 16: 'Bergen op Zoom als militaire stad' door R.A.J.A. van Gils, W. Klinkert en H. Roozenbeek. In het boek wordt de roemrijke mili taire geschiedenis van Bergen Zoom beschreven. Het boekje werd uitgege ven ter gelegenheid van de sluiting van de laatste kazerne. Den Haag, 1996.152 p. ISBN90.70677.43.1 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 36