Noten Pand Elandsgracht 43 Amsterdam voor de restauratie door Stadsherstel Amsterdam. met een ingewikkeld kaartspel. Regelmatig wordt gediscussieerd over restauratie-opvattingen; over herbouw (De Waterleidingpanden), recon structies en nieuwbouw (Koestraat, op 't Blaue Erf). Stadsherstel behoud het uitgangspunt: behouden gaat voor vernieuwen en op vattingen veranderen nagenoeg niet. Natuurlijk worden ook in deze Nieuwsbrief vele restauraties en ook nieuwbouw beschreven. De kroon op het werk van Stadsherstel is in deze periode de restauratie van de Amstel- kerk, sedert 1990 het onderkomen van de Maatschappij. Situatie wordt moeilijker 'De komende jaren zullen niet makke lijk worden voor Stadsherstel', aldus Eggenkamp in zijn laatste hoofdstuk dat hierna grotendeels volgt. 'Op de eerste plaats zullen subsidies voor restauraties waarschijnlijk niet ver beteren. Sterker nog: er is al weer een verlaging van 10% van de rijks-monu mentensubsidie voorgesteld in het kader van het nieuw op te stellen Besluit Rijkssubsidiƫring Restauratie monumenten. Stadsherstel heeft in middels het initiatief genomen te proberen die verlaging althans voor restaurerende instellingen te voor komen. Een tweede probleem betreft een onderhoudssubsidie voor woonhuis monumenten. Stadsherstel trok in de afgelopen 15 jaar 16.74% van de huur opbrengsten uit voor onderhoud, ter wijl dit 30% had moeten zijn. Meer was nauwelijks mogelijk. Ook in dat opzicht nam Stadsherstel onlangs landelijk het voortouw om dit alsnog voor elkaar te krijgen. De alsmaar lager wordende subsidie deed de huur dienovereenkomstig steeds meer stij gen, waarbij de marktgrenzen bereikt zijn. Een ander probleem vormen de steeds maar stijgende onroerendgoed prijzen: restauraties in de huursector beginnen mede daardoor onmogelijk te worden. Opereren in de koopsector levert weer andere problemen op met name op subsidiegebied (subsidie op termijn). De werkvoorraad van Stadsherstel in de binnenstad levert bij een jaarlijks volume van 10 miljoen gulden nog 5 jaar werk op. Nieuwe aankopen komen moeizaam tot stand. Het ligt voor de hand om ook buiten de bin nenstad te gaan kijken, zodat de des kundigheid op restauratiegebied niet verloren hoeft te gaan. Beheer en onderhoud zijn een vak apart. Qua onderhoud kan in de komende jaren volop geprofiteerd worden van de woningcartotheek en het daarop te baseren meerjarenpro gramma onderhoud. Naast onderhoud vergt ook beheer de nodige kundigheid. Alleen al de juridi sche aspecten rond huur en verhuur Elandsgracht 43 na de restauratie in 1982. van woningen en bedrijfsruimten ver eisen specifieke kennis Te over wegen zou zijn die kennis en ervaring tegen betaling aan derden ter beschik king te stellen. Dat zou ook op restau ratiegebied overwogen kunnen worden. De maatschappelijke betrokkenheid bij het werk van Stadsherstel is groot. Daarom kon de Vereniging van Vrienden van Stadsherstel in dit jubi leumjaar uitgroeien van 1300 naar 2000 leden. Hopelijk zullen ook de aandeelhouders bereid blijven steeds weer geld te stoppen in de Amster damse binnenstad, die niet voor niets behoort tot de vijf grootste historisch waardevolle binnensteden van de wereld. Wanneer alle partijen, die bij het werk van Stadsherstel betrokken zijn, zich de komende jaren hiervoor blijven in zetten, moet het mogelijk zijn de ver wachte moeilijkheden te overwinnen. In ieder geval kan teruggezien worden op 40 jaar bruisende activiteit, die gemaakt heeft, dat Amsterdam 350 van zijn meest bedreigde monumen ten heeft zien opknappen.' Zie ook: Heemschut 1995, afleve ring 6 gewijd aan de discussie over herbouw en reconstructie. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 33