Verwaarloosd deel Westzijde Pakhuizen (1652), Jakarta. bestond. De projectontwikkeling zit bepaald niet stil. Aan de kust, ten oos ten van de oude stad, is een enorm hoogbouwproject gepland - zonder meer een ernstige aantasting van his torisch erfgoed. De historische stad, die vanaf de Java Zee tot nu toe de eerste kennismaking met Jakarta vormde, wordt een onaanzienlijke verzameling van gebouwtjes. Bestuurders met culturele belang stelling zijn er overigens wel degelijk (geweest). Gouverneur van Jakarta Alt Sadikin (1968-1979) is zelfs een motor geweest voor tal van herstelprojecten in de oude stad. Tijdens zijn gouver neurschap werden onder meer geres taureerd: het oude stadhuis, Museum Wayang, de Uitkijk, de Westzijde Pakhuizen. Het is voor de oude stad, inclusief het toerisme, van enorme betekenis is geweest. In de jaren tach tig echter was de belangstelling voor monumentenzorg over het algemeen een stuk minder, al werden bijvoor beeld in 1987 de oude stadsschouw burg en het gebouw van de KPM gerestaureerd. Op dit moment onderneemt het stads bestuur allerlei activiteiten die met monumentenzorg te maken hebben. Een hoge ambtenaar vertelt me uit voerig wat er allemaal gebeurt. Het te beschermen gebied wordt helemaal in kaart gebracht. Gebouwen worden onderverdeeld in zeldzaamheidscate gorieën. Archeologen doen onderzoek naar de oudste periode van Sunda Kelapa, zoals stad oorspronkelijk, dus nog vóór de Hollandse tijd, heette. En de Kali Besar wordt dus autovrij. In het Jakarta waar de auto een ware terreur uitoefent op alle zintuigen betekent dat een kleine revolutie. Maar het staat nog niet vast, laat staan dat er een tijdpad is. Hoe de toekomst eruit ziet, is niet makkelijk te voorspellen. Er zijn hoopvolle signalen. Jongeren lijken meer oog voor historische gebouwen Museum Bahari in Jakarta, voorheen Westzijde Pakhuizen. te hebben dan oudere generaties. Tal van architecten onderkennen tegen woordig het grote belang van monu mentenbescherming Een gezagheb bend architectuurtijdschrift wijdt elke aflevering een artikel aan de oude stad. En er is een neiging om eigenaren van oude gebouwen alleen nog vergun ning voor nieuwbouw te geven, als ze behoorlijk onderhoud in hun histori sche panden plegen. Stimulansen vanuit Nederland Misschien kan de groeiende belang stelling voor de oude stad vanuit Ne derland een stimulerende rol spelen. Kali Besar, Toko Merah. Boeken, krantenartikelen en televisie programma's besteedden aandacht aan Jakarta en andere steden. Een groepje prominente Nederlanders richtte in 1991 de stichting Oud Jakarta op. Deze wil in Nederland de aandacht voor de oude stad stimuleren, draagt expertise over en probeert fondsen te werven voor restauratieprojecten in Jakarta - dat laatste lukt nog niet zo erg. De stichting Oud-Jakarta onderhoudt contacten met vooraanstaande Indo nesische organisaties en was mede organisator van een symposium in Jakarta over de oude stad. Persoonlijk vraag ik me af of hier langzamerhand ook niet een taak voor Heemschut ligt. Strijd voor behoud van een bijzonder gemaal in de Beemster is groots werk, maar wie langs de Kali Besar loopt, langs gebou wen met een historie van duizeling wekkende omvang, ziet daar ook wel weer het betrekkelijke van in. Nadere informatie over de stichting Oud-Jakarta of opgave als donateur: Prof. M. van der Ploeg, secretaris. Adres: Fruinlaan 2,2313 ER Leiden, tel. 011-514 60 90. Van de hand van bestuurslid drs. J.R. van Diessen verscheen het voortreffelijke boek Jakarta/Batavia. Uitgeverij Cantecleer, de Bilt. 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 29