Voor het pakhuis Java/Sumatra/Bomeo aan de Rijnhaven, dat aanvankelijk gesloopt zou worden, bestaat nu interesse bij een aspirant-gebruiker. Geslaagd hergebruik: deel van het voormalige HAKA-gebouw aan de Vierhavenstraat, waarin nu Eurostorage is gevestigd. grond gegaan. Meijer: 'Het havenbe drijfhad werkelijk geen idee van de cultuurhistorische waarde van dit complex.' Daarentegen is het omvangrijke gebouwencomplex van de Coöpera tieve groothandel 'De Handelskamer' (HAKA), aan de Vierhavenstraat - in 1932 ontworpen door de architecten H.F.Mertens en J.Koeman - behouden. Het gebouw werd in 1994 gekocht door Eurostorage, een firma die zich bezig houdt met de opslag van archie- Veel van de oude havensfeer kun je ook terugvinden in de omgeving van de St.Jobs- en de Schiehaven, waar ook al een herontwikkelingsproces gaande is. Het hoofdgebouw van het GEB krijgt een nieuwe bestemming, het ketelhuis en andere gebouwen worden gesloopt. Enkele waardevolle pakhuizen in dit gebied zullen, naar het zich laat aanzien, een andere bestem ming kunnen krijgen. En nabij de Waalhaven zal hetMeneba-complex de status van monument moeten krijgen, meent Meijer. Achting Enkele maanden geleden heeft de wethouder met zijn beleidsmede werkers per bus en boot een deel van het industrieel erfgoed in de haven bekeken. Toen ook zijn plannen gesmeed om binnen afzienbare tijd voorstellen te doen ter bescherming van een aantal, hier genoemde indus triële monumenten. Meijer constateert met genoegen dat 'er een groeiende achting is voor het industrieel erfgoed.' Het is in kaart gebracht en nu is het zaak met voor stellen te komen, die moeten leiden tot bescherming van belangrijke objecten. Meer zorgen heeft hij over de weder- opbouw-architectuur in Rotterdam, die bedreigd wordt. Eerder heeft hij zich daarvoor als raadslid ingezet. En dan is er dat ene topmonument: de Van Nelle-fabriek. Meijer met een geruststellend gebaar: 'De suggesties voor hergebruik stapelen zich op...' Een van de omvangrijke opslaggebouwen aan de St. Jobshaven, dat ook een andere bestemming krijgt. Droogdok Maatschappij (RDM), te beschermen. Hij wil het gehele terrein van deze maatschappij de status van monument geven samen met het dorp Heijplaat, dat jaren geleden het veld had moeten ruimen, hetgeen gelukkig door actie van de bewoners kon worden voorkomen. Meijer: 'Het is een uniek ensemble, dat bescherming verdient.' Pratend over de herontwikkeling van oude havengebieden zegt hij het 'doodzonde' te vinden dat de gebou wen van het Oranjelijn-complex aan de LekstraatAfierhavenstraat zijn gesloopt. Het complex is in het begin van de jaren vijftig ontworpen door de architecten /- H- van den Broek, J.A.Brinkman tn J.Bakema. Nog niet zo lang geleden is het laatste, nog resterende poortgebouw tegen de 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 25