4ag O ^6 VX Tras troef! K '<v. arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-5481581 Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras Beschermd stadsgezicht Hypermodern maar ingetogen inent- 9 onontbeerlijk zijn. Kunstgeschiedenis, bouwhistorie, alle aspecten van het restaureren in de praktijk alsmede de juridische en financiële kant van het werk, AMA heeft voor elk van deze zaken een deskundige ambtenaar en is dan ook een van de groter sectoren binnen Stadsontwikkeling. Niet verwonderlijk voor een stad met een dergelijke schat aan monumenten en beeldbepalende panden. De Delftse binnenstad is beschermd stadsgezicht. In 1976 heeft men voor dit gebied een apart bestemmingsplan Conplan '76 opgesteld. Op dit ogen blik wordt gewerkt aan een technische herziening. Twee belangrijke uitingen van de werking van dit plan zijn het beleid en de regelgeving met betrek king tot gevelreclame en rolluiken. Door middel van heldere, overzichte lijke folders wordt de middenstand duidelijk gemaakt wat wel en niet kan of mag en in hoeverre men aanspraak kan maken op een geldelijke tege moetkoming. Buiten, schuin tegen over zijn geboortehuis nota bene, laat Wim van Leeuwen zien hoe een videotheek met zijn werkelijk afzichte lijke onderpui twee mooie eeuwen oude gevels verknalt. Maar vrijwel op dezelfde plek kan hij ook iets positiefs aanwijzen: een fraaie, in meerdere kleuren en met verguldsel uitgevoerde gevelsteen. Het was de wethouder en zijn staf opgevallen dat zoveel van deze oude 'reclame-uitin gen' en huistekens hun oppervlakte afwerking kwijt waren. De eens letter lijk veelzeggende staaltjes van 'beeldsnijkonst' waren verworden tot vale, pokdalige vlekken op de gevels. Mits juist toegepast zijn verf en verguldsel niet alleen mooi maar ook een prima bescherming van de zich eronder bevindende, kwetsbare natuur steen. We komen onderweg nog enkele prachtig opgeknapte gevelstenen tegen. Een waar feest voor het oog en Van Leeuwen steekt het plezier dat hij hierin heeft dan ook niet onder stoelen of banken. Delft heeft ook een eigen monumen tenverordening, gebaseerd op het model van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Men is aanvankelijk gestart met een monumentencommis sie los van het Welstandstoezicht. Dat leidde een enkele maal tot tegenstrij dige adviezen. We weten het allemaal, het speelt overal en zeker op de agenda's van Heemschut-commissies in heel Nederland: nieuwbouw in een historische context, het blijft een moeilijk karwei. Uw verslaggever is erg te spreken over een hypermodern, maar heel ingetogen pandje op de hoek van de Raam en het Rietveld. Ongetwijfeld 'delfse' logica maar het Rietveld is een gracht en even verderop, in de grachtwand staat ook een eigentijds pand dat de gemoede ren nogal verhit heeft. Men neemt weinig of niets waar van de enigszins terugliggende gevel, die ongetwijfeld grotendeels uit glas zal bestaan. Voor de gevel bevindt zich namelijk een lamellen-structuur. Grote, horizon tale lamellen, die de complete gevel in feite degraderen en versimpelen tot een soort mega-persienne. Dat hori zontale met name doet het hem, in negatieve zin dan wel te verstaan. Juist de smalle, hoog opgaande gevels in zo'n enigszins schuin verlopende grachtwand geven het totaalbeeld een sterk verticale structuur waarop naar onze mening meer aansluiting gezocht had moeten worden. De op zich te waarderen poging eerlijk en eigentijds te bouwen op deze plek krijgt nu onwillekeurig iets van 'kijk mij eens eventjes lekker modern staan te wezen.'Jammer. Men heeft dan ook sinds mei '95 een commissie voor alle zaken van Welstand en Monumentenzorg. Uit de oude monumentencommissie is nog wel een groep samengesteld die, met het accent op de binnenstad, een gemeentelijke monumentenlijst gaat opstellen. Men hoopt daarmee voor jaar 1998 gereed te zijn. Ongetwijfeld loopt de wethouder nu al te denken over een manier om dan de nieuw komers in zijn bestand van passende (monumenten)zorg te voorzien. Leo van der Meule is PR-medew erker van Heemschut Zuid-Holland. *iV

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 9