Een Delfenaar aan het woord Delft derde stad van Holland Interview met wethouder Van Leeuwen LEOVANDERMEULE Driemaal is scheepsrecht. In tegenstelling tot wat gebruikelijk is heeft in Delf niet de wethouder voor cultuur monumentenzorg in zijn portefeuille. De wethouder voor ruimtelijke ordening dan? Nee, in Delf koos men ervoor monumentenzorg onder te brengen bij ing. W.A. G. van Leeuwen, wethouder voor sociale zaken, volkshuisvesting en milieu. Heemschut sprak met hem en kwam veel te weten over het Delfis monumenten wel en wee. De stad Delft, behoort tesamen met Dordrecht (1220) en Haarlem (1245), tot de drie oudste en belangrijkste steden van Holland. Delft is ontstaan uit een nederzetting in een moerassig gebied waar kreekjes doorheen liepen. Eb en vloed hadden er vrij spel. Zo ontstonden wat hoger gelegen kleipla- ten in het veen. De oudste woonkern bevond zich bij de Oude Kerk op het Oude Delft. Dit gedeelte ligt 2 meter boven de zeespiegel. De gracht wallen zijn hier veel hoger dan bijvoorbeeld in deMolslaan en Vlamingstraat. Over de oorsprong van Delft zijn verschillende lezingen. Een ervan is afkomstig uit oude gegevens van de Abdij van Egmond. Hertog Godfried van Lotharingen, veroverde het graaf schap Holland in 1070 en stichtte in de omgeving van Delft een vesting of kasteel waar omheen Delft zou zijn ontstaan. Een andere lezing is dat Delft ontstaan is rondom een grafelijk slot onder de Hollandse graven. Om het grafelijk hof in verbinding te brengen met de buitenwereld werd van Overschie tot Rijswijk een 11 km. lang kanaal gegra ven. Dit kanaal, een Delf genoemd, afgeleid van delven, zou de tegen woordige Oude Delft zijn. Later is een tweede kanaal gegraven evenwijdig met de Oude Delft. Dit kanaal droeg de naam Nieuwe Delft en heeft nu de namen:Voorstraat, Hippolytusbuurt, Wijnhaven, Koornmarkt en Geer. Dit gebied kreeg in 1246 het eerst de stadsrechten. In 1268 volgde het gebied rondom de Oude Delft. Graaf Willem II stichtte 'Het Binnenhof in Den Haag. Buiten Delft had hij een buitenverblijf of Uithof. Hij was Rooms-Koning en daarom noemde men de Uithof 'Koningsuithof of Koningsveld'. Deze hof werd bewoond door Jonkvrouwe Richardis, een tante van de graaf. Zij heeft door haar bezittingen en invloed er veel toe bijgedragen dat Delft in 1246 van Graaf Willem II stadsrech ten heeft gekregen. Rondom hof, klooster en kanalen is de stad Delft ontstaan. De stad werd ommuurd. Het grachtenstelsel breidde zich uit. Delft binnen de veste bestond uit 14 eilandjes, verbonden door vele bruggen. Het Marktveld, ook een eiland, verbonden door brug gen met de omgeving, werd in 1436 door Philips de Goede geschonken aan de stad. Delft wilde een eigen haven en in 1389 werd de Delfshavense Schie naar de Maas gegraven. Het huidige Delfshaven in Rotterdam was de haven van Delft. Delft ondervond veel economische concurrentie van Dordrecht. Dit was één van de aanleidingen voor de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Pauline van der Heijden is stadsgids en lid van de Commissie Behoud Stadsschoon van Delfia Batavorum. De achtergrond van wethouder Van Leeuwen is zonder meer bouwkundig te noemen. Hij werkte zelfs enkele jaren op het bekende Delftse bureau Raue en Koorenman, verantwoordelijk voor veel restauraties in de stad. Daarna werkte hij voor de gemeente Den Haag bij de dienst Volkshuisvesting. Later, tijdens onze wandeling door de stad wijst de bestuurder het huis aan waarin hij geboren is. Want Wim van Leeuwen is Delfenaar, dit in tegenstelling tot inwoners van de stad wier wieg elders heeft gestaan die het nooit verder zullen brengen dan tot Delftenaar. Het is een huis met een hoge lijstge- vel, de daknok evenwijdig aan de rooi lijn. Het pand staat er goed bij, we schatten dat dit deel uit het begin van de vorige eeuw moet stammen. Als we wat verder weg een lager dak haaks op het voorste deel zien aansluiten komen we beiden tot de conclusie dat het achterhuis wel eens beduidend ouder zou kunnen zijn. Wie in zo'n pand geboren is en dan nog eens bouwkunde gestudeerd heeft kan niet anders dan begaan zijn met het lot van de hem toevertrouwde monumenten. Van Leeuwen geeft er herhaaldelijk blijk van sterk betrokken te zijn bij de oude stad en haar aantrekkelijk en leefbaar te willen houden voor Delfenaren èn Delftenaren. De vele toeristen die de stad van Johannes Verm,eer jaarlijks bezoeken genieten stilletjes mee. Dat Van Leeuwen ook een bestuurder is die dicht bij zijn burgers staat komt onder andere tot uitdrukking in de vele malen dat hij, zo wandelend door de binnenstad, gegroet wordt of zelf een hand opsteekt. 'Als je hier een oud pand wilt slopen zie je de bevolking overeind komen, ook de raad volgt alles nauwgezet', noteren we uit zijn mond. Men heeft bestuurlijk-organisatorisch in Delft gekozen voor een opzet waar binnen de diensten zijn opgedeeld in sectoren. Per sector is één bestuurder verantwoordelijk voor het formuleren van het beleid en de uitvoering daarvan. De sector Algemene Zaken, Monumenten en Archeologie (AMA) valt onder de dienst Stadsontwikkeling. Van Leeuwens collega Boelens is verantwoordelijk voor de (rijks)monu- menten in gemeentelijk bezit, maar ook voor stedebouw en het ontwerp van de openbare ruimte, verkeer en vervoer, wegen en bruggen. Als we opmerken dat aan die beleidsterreinen toch ook monumentale aspecten kleven wijst Van Leeuwen op de intensieve samenwerking en het goede contact. Wandelend om het koor van de Nieuwe Kerk vertelt hij over de schaalvergro ting die het gevolg was van het dempen van de Nieuwe Langendijk. Het betekende het verdwijnen van een aantal kleine wevershuisjes, voor Van Leeuwens tijd, dat wel. In een stad als Delft, voortdurend in ontwikkeling, moéten de werkterreinen van Boelens en Van Leeuwen wel met elkaar in contact komen. Binnen AMA zijn in ieder geval alle vormen van deskundigheid aanwezig die voor een goede monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8