Decorstuc3 n Winkelcentrum Alle stuc ornamenten zoals hoekenkooflijsten, cirkels en applikaties, hij ons verkrijgbaar. Elegant en bijna altijd toepasbaar. ft Langs de Hey 16 6136 KR Sittard Telefoon 046-4522136 Fax 4521917 7 bisschoppelijke hiërarchie in 1853 bouwden de katholieken twee grote neo-gotische kerken. Ook dit ging ten koste van waarde volle gebouwen en verstoorde het stadsgezicht. Intussen staat er op de plaats van een van deze kerken een goedkoop gebouwd schooltje, wat nog veel erger is. Het enige overblijfsel van allure is het kerkhek in de stijl van architect P. Cuypers. In deze tijdsperiode kreeg de Nieuwe Kerk zijn derde en hoogste spits na een brand door blikseminslag in 1872. Aan het begin van deze eeuw was Delft, ondanks alles, een buitenge woon fraaie stad. Wie scherp toekeek zag veel verval en achterstallig onder houd. De eerste woonhuisrestauratie was die aan een klein geveltje in de Choorstraat in 1904. Hierop volgde de bekende gevel van de Handboog aan de Koornmarkt nr. 81 en de H. Geestkapel op de hoek van de Nieuwstraat in 1910. De periode tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog is de voorbe reidingstijd geweest voor alle restaura ties die daarna tot stand zijn gekomen. Ir R. Meiscbke schreef in het voor woord van 'Twintig jaar restaureren in Delft (1945-1965)'. Het is goed te bedenken dat Delft niet alleen in ons land doch ook in Europa het verst gevorderd is op de weg naar een volle dige restauratie van het gehele monu- mentenbezit'. In de Tweede Wereldoorlog was er geen oorlogsschade aangericht. Delft heeft zijn historisch stadscentrum behouden en het was alleen zaak om het in oude luister te herstellen. De jaren zestig brachten een zesde sloper voort. Midden in de oude binnenstad verscheen het winkelcen trum 'In de Veste'. Prof. Ir. J.H. Froger zei: 'We offeren het minder goed bewaard gebleven deel van de oude binnenstad op, om het waardevolle deel zo gaaf mogelijk te kunnen behouden.' Hiervoor moesten 760 woningen worden afgebroken en 219 bedrijven het veld ruimen. De wilde plannen zijn niet helemaal ten uitvoer gebracht. De grachten mochten niet worden gedempt van de provincie en uiteinde lijk zag men in dat ook wat historische panden best konden blijven staan. Delftenaren houden van htm stad. Met argusogen wordt naar hun beschermde stadsgezicht gekeken. Als het nodig is wordt er actie gevoerd. Het gemeen tebestuur heeft het er soms moeilijk mee. Hoopvol is dat nieuwbouw langs één van de grachten resoluut werd weggestemd. Veel particuliere initia tieven verrijken de stad. Ir.T.Deelstra heeft een totaal uitgewoond rijksmo nument Oude Delft 73 van de gemeente gekocht om het tot in alle details in oude glorie te herstellen. Delft met z'n 92 duizend inwoners, qua grootte de 9de stad van Holland,is uniek. Het ligt nog steeds als een lust prieel in het midden van het heerlijk Delfland, zoals Reinier Boitet schreef in zijn stadsbeschrijvingen. Op de plaats van veel malse weiden en eeuwenoude boerderijen zijn echter huizenzeeën ontstaan om de vele Delftenaren van een woning te voorzien. Burgemeester H. V. van Walsum heeft gezegd dat hij aan het einde van zijn ambtsperiode in 1997 Delft 'schoon' wil achterlaten. Dit zal net als het thema 'Delft Over Bruggen' een dubbele betekenis hebben. Delft kan héél wat klappen opvangen zonder z'n schoonheid te verliezen. Anthonie Donker dichtte: In dit uitgestrekte laagland zonder vlucht, is er iets hemels in het hooggewelfd toren- en wolkenspel hoven het oude Delft in tinten om voor altijd te beminnen. Zie vervolg pag. 8 Informeert u eens bij ons, voor een kreatie op hoog niveau! STUCORNAMENTEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7