ütsir*1 3 11 mm Spooteing'ef De vooroorlogse Spoorsingel met rechts de inmiddels gedempte Wateringse vest en de Phoenixstraat. Op de achtergrond Molen de Roos. HertogAlbrecht van Beieren. Tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten zwoer hij een dure eed. Droogvoets zou hij door de vestinggrachten het Marktplein bereiken. Zo gebeurde. De stad Delft werd geslecht in 13 59. In 1396 konden we weer aan de opbouw beginnen. Delft is daarna vooral een kloosterrijke stad geworden en een cultureel centrum. Handel en nijverheid bloeiden er. De tweede sloper was de brand in 1536. Tweederde van de stad werd door het vuur ernstig beschadigd. Alles werd weer opgebouwd. De structuur van de binnenstad bleef hetzelfde. De toren van de Nieuwe Kerk kreeg een andere Spits. De derde sloper was de beeldenstorm. Onvoorstelbaar veel religieuze kunst is toen verloren gegaan. In 1654 deed de vierde sloper zijn vernielend werk. Het buskruitmaga zijn van de staten van Holland en Westfriesland ontplofte in het voor malig Clarissenklooster. De schade was enorm. Veel is verloren gegaan, maar niet het wezen en de structuur van Delft. De stad behield zijn schoonheid. Franse tijd De Franse tijd heeft ons arm gemaakt. Het inwoneraantal daalde en er gebeurde niet veel. We waren ingesla pen maar enkele vurige Delftenaren maakten ons wakker. Industrialisatie en wetenschap gingen hun stempel drukken op Delft. Dit had grote bouwkundige gevolgen voor de stad. Mogen we zeggen dat in de 19de eeuw de vijfde groep slopers aan het werk is geweest of noemen we het vooruit gang. Zeven van de acht stadspoorten gingen verloren. De Nieuwe Langendijkwerd gedempt. De grote Markt was niet langer een eiland. Een gedeelte van de Brabantse Turfmarkt en de Burgwal werden eveneen gedempt. De romantische Westvest en Phoenixstraat verloren hun karak ter. Ternauwernood bleef de waltoren en molen de Roos gespaard. De stadsmu ren verdwenen en langs de Phoenixstraat werd het water gedempt ten behoeve van de spoorlijn. In 1843 waren er vergevorderde plannen om de toren van de Oude Kerk tot de hoogte van het dak af te breken. Een brief aan de koning zorgde ervoor dat van uitstel afstel is gekomen. Gezicht op Delft 'verdween' De omlijsting van de stad leed de meeste schade en vormt nog steeds een grote bron van zorg. Het oorspronkelijke gezicht op Delft is er niet meer. Fabrieken verrezen om de ^.stad heen en universiteitsgebouwen in de stad. Na het herstel van de DEN HAAG nootdorp DEN HAAG NOOTDORP DEN HAAG Terpate Gasthui Nlë'üwe Verlaat renbriöuc Esdoor 'tods-rn? oelenui? Rietveld Ovord waters Plattegrond oude binnenstad Delft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 6