Delft 750 jaar cultuurstad f Thema:Delft Over Bruggen' Dat is het thema voor Delft bij de herdenking van 750jaar stadsrechten. Bruggen zijn karakteristiek voor de historische binnenstad. Wie aan Delft denkt ziet grachten en bruggen. Maar het thema heeft een dubbele betekenis. De hele geschiedenis door heeft Delft bruggen geslagen. De stad heeft zon rijk en boeiend verleden dat men er nooit over uitgeschreven raakt. Bij dit artikel is mijn probleem een keuze te maken uit de veelheid van onderwerpen. PAUUNEVAN DER HEIJDEN 7 De Oude Kerk, gezien vanaf Het Prinsenhof. Foto Rob Tiller. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie zei burgemeesterH.V.van Walsum: 'Dit jubileumjaar wordt een zenuwenjaar, maar we gaan eraan beginnen'. Tot nu toe is er héél wat te genieten geweest aan festiviteiten.Veel monumenten hebben een opknapbeurt gekregen. De renaissance voorgevel van het stad huis staat er weer gekleurd op zoals in de tijd van Henclrick de Keyser. Veel woonhuizen zijn opgeknapt en de bruggen opnieuw in de witte verf gezet. De scheve toren van de Oude Kerk stond tot aan de nok in de stei gers. Het Prinsenhof heeft een flinke aanpassing ondergaan om in aanmer king te komen voor een belangrijke tentoonstelling van 'Tijdgenoten van VermeerDe enorme toeloop naar Vermeer in Den Haag ging gepaard met veel drukte in Delft. Duizenden bezoekers stonden vertederd te kijken naar de binnenhuistafereeltjes van Pieterde Hoogh. Het paneeltje van CarelFabritius 'Gezicht in Delft' werd als een topstuk bewonderd. Dirk Coster, onze stadsliterator zei het al: 'Het wezen en de schoonheid van Delft ligt in het spel van de verhoudin gen van grachten, pleinen en machtige torens'. Het schildersoog heeft het ontdekt in de 17 de eeuw. Johannes Vermeer in zijn meest volmaakte vorm. Hij plaatste Delft in een prach tig licht en wolkenspel als een icoon drijvend op het water. Delft is het waard om op een bijzondere manier gekoesterd te worden. Vanaf z'n ontstaan heeft het alle tegenslagen overwonnen en steeds weer mensen voortgebracht die ver boven de middelmaat uitstaken. Anton, van Duinkerken schreef: 'Delft is een stad van burgerlijke mensen en toch altijd een stad van vurigen'. Wie een stadswandeling maakt vanaf de Markt, Camaretten, Boterbrug, Oude Delft naar het Prinsenhof ziet een gave Hollandse historische stad met een rijkdom aan gebouwen en een sfeer zoals hij die nergens vindt. Heel wat slopers Toch zijn er heel wat slopers aan het werk geweest. De eerste sloper was

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 5