Oppassen voor te enge benadering cultureel erfgoed Commentaar Heemschut-voorzitter J.Franssen op Landelijke Heemschutdag: De Bond Heemschut vreestdat de restauratie van woonhuismonumenten in het gedrang komt nu de extra 215 miljoen voor monumentenzorg in de praktijk grotendeels naar topm,onum.enten dreigt te gaan. Bovendien mag het extra geld van de regering alleen besteed worden aan Rijksmonumenten en dan nog alleen, aan die rijksmonumentendie direct in hun voortbestaan worden bedreigd. Franssen vindtdat een veel te enge benadering van het cultureel erfgoed. Monumenten zijn geen losse objecten maar moeten in hun hele stedelijke context worden bekeken. Niet een geïsoleerd rijksmonument moet worden aangepakt m.aar de hele omgeving, inclusief de woonhuizen. Dat is des te belangrijker nu ook de stadsvernieuwing reeds in 2005 moet zijn afgerond en daarvoor straks, zeker buiten de vier grote steden, weinig geld meer zal komen. Heemschut ziet stadsvernieuwing als een permanent proces, dat geen einde zal kennen. Heemschut-voorzitter J. Franssen zei dit op de Landelijke Heemschutdag op 7 september in Woudrichem bij de uitreiking van de Heemschut Persprijs aan de Amsterdamse stadshistoricus Richter Roegbolt. Deze ontving de prijs voor een analyse van de stadsvernieu wing in het tijdschrift Spiegel Historiael. Staatssecretaris Nnis zei in een eerste reactie, dat de 275 miljoen extra niet alleen grote projecten ten goede mag komen maar die krijgen in de media nu eenmaal meer aandacht. Verder deelt hij de mening van Heemschut, dat de stadsvernieuwing nooit af is. De staatssecretaris schonk het jubile rende Heemschut een bedrag van f 10.000,- voor een project van de Bond om jongeren meer bij de monu mentenzorg te betrekken. De winnaar van de Heemschut Persprijs Richter Roegholt hield het jubilerende Heemschut in een monu mentaal dankwoord voor, dat de geschiedenis de Bond met zijn onver droten ijveren voor het cultureel erfgoed gelijk zal geven. Een samen vatting van zijn boeiende betoog staat op pag. 31 De Landelijke Heemschutdag was als vanouds een succes. Ruim 300 heem schutters genoten van de excursie, die door Gorinchem en Woudrichem voerde en tenslotte eindigde op Slot Loevestein. De restauratie van woonhuismonu menten komt de komende tijd sterk onder druk te staan doordat volgend jaar een nieuwe subsidieregeling van kracht wordt, die de subsidie met tien procent verlaagt. De Landelijke Vereniging voor Woonhuismonu menten Behouden Huis vreest terecht, dat dit veel eigenaars zal afschrikken om nog te investeren in de restauratie van hun woning. Daar komt nog bij, dat de in het ontwerp-subsidieregeling voorge stelde nieuwe regelgeving zeer gecompliceerd is. Ook niet bepaald een stimulans voor eigenaars van woonhuismonumenten. Onrendabele monumenten zullen ook worden getroffen door de nieuwe regeling. Zij worden vaak beheerd door non-profitorganisaties. Deze kunnen onvoldoende uit de voeten met de voorgestelde regeling, zeker nu de subsidie verlaagd wordt. In een brief aan de staatssecretaris vroeg daarom de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel terecht om eem aanvul lende subsidiemogelijkheid voor onrendabele monumenten. Tenslotte blijft in de concept-regeling het onderhoud buiten beschouwing. Voor een effectief monumentenbeleid is het nodig, dat onderhoud en restau ratie meer geïntegreerd worden toegepast. Heemschut en het Amsterdamse Stadsherstel dringen dan ook aan op een onderhoudsregeling voor woon huismonumenten in rélatie tot de nu voorliggende subsidieregeling. j.K. Kadootje De laureaten Harmen van der Werf en Haro Hielkema, die in Woudrichem een eervolle vermel ding in het kader van de Heemschut Persprijs in ontvangst namen. Burgemeester Worrell van Woudrichem biedt staatssecretaris Nuis en Heemschut-voorzitter Franssen na hun toespraak een boek aan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 4