Contactavonden Monumentenzorg NCM Monumentendagen en Muzikaal monument P.J. Yperlaan overleden Onderzoek nauwe samenwerking Heemschut/VOM Europa Nostra Restauratie Fonds Heemschut-agenda EXPOSITIES Het Nationaal Contact Monumenten organiseert in het najaar in een achttal provincies contactavonden monumen tenzorg. Het doel van deze avonden is drieledig: discussie, informatievoonie- ning en het leggen van contacten. Tijdens de avonden staan twee thema's centraal: het nieuwe Besluit rijkssubsidiëring restauratie monu menten 1997 (Brrm 1997) en het steunpuntennetwerk. Met de invoe ring van het Brrm 1997 zal de taakver deling tussen gemeente en provincie aanzienlijk veranderen. De provincie krijgt een belangrijke taak in de verde ling van de gelden. Slechts de grotere gemeenten behouden de verdeling in eigen hand. Tijdens de contactavon den zal de stand van zaken worden weergegeven. Naast het Brrm 1997 staat het steunpuntennetwerk centraal. In een aantal provincies vindt momenteel een experiment plaats waarbij naar een geschikte werkvorm wordt gezocht. In andere provincies vindt gedachtenvorming plaats. Doel van het steunpuntennet is het bewerk stelligen van een betere samenwerking tussen de participanten in de monu mentenzorg: de particuliere organisa ties, de gemeenten, de provincies, de RDMZ en de ROB. Naast de twee centrale thema's kunnen deelnemers vooraf ook zelf onderwerpen aange ven, die ze behandeld zouden willen zien. De avonden beginnen om 19.30 uur. Sluiting uiterlijk om 22.00 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Degenen die zich aanmel den krijgen vooraf relevante docu mentatie toegezonden. Voor meer informatie en opgave: NCM, Paul Vesters (020-6277706). Schema van de contactavonden: - dinsdag 19 november Leeuwarden - donderdag 21 november Goes - maandag 25 november Arnhem - dinsdag 26 november Zwolle - maandag 2 december Vught - dinsdag 3 december Gouda - maandag 9 december Utrecht - dinsdag 10 december Amsterdam Op 16 en 17 november organiseert de Vereniging Open Monumenten Monumentendagen in Breda. Het startpunt om 11.00 uur is in de Grote Kerk van Breda aan het Kerkplein. Ook het Kasteel van Breda (nu Koninklijke Militaire Academie) is open. Op 16 december is er in Amsterdam een 'Muzikaal Monument' in het Scheepvaartmuseum. Voor aanmel ding voor beide evenementen bellen naar tel.020-4205557. Op 16 september j.1. overleed te Voorburg op 79 jarige leeftijd de heer P.J. Yperlaan, tot aan zijn pensionering in 1981 directeur Musea, Monumenten en Archieven bij het Ministerie van CRM. Zowel de (rijks)musea als de monumentenzorg en het archiefwezen hebben veel aan hem te danken. Het geven van een enigszins volledige opsomming van de projecten en aktiviteiten, waarbij hij tijdens zijn ambtelijke jaren (van 1969 tot 1982) was betrokken, is onmoge lijk. Uit de veelheid daarvan doe ik een willekeurige greep: de totstandkoming- van het Catharijne Convent, het Buitenmuseum in Enkhuizen en het Rijksmuseum Vincent van Gogh, de instandhouding van het Nederlands Instituut in Rome, de bouw van het nieuwe Algemeen Rijksarchief, de verhuizing van de RDMZ naar Zeist, de ontwikkeling van de Monumentenwacht en de organisatie van het Monumentenjaar '75. Pieter Yperlaan was als directeur MMA een begrip in de hele wereld van de musea, de monumenten en de archieven. Altijd aanwezig, altijd aanspreekbaar Architectuurfotografie Fons Brasser; t/m 10-11 in ABC-architectuurcentrum Haarlem, Groot Heiligland 47. Industriële monumenten Zuid- Kennemerland en hun hergebruik; t/m 12-1 in zelfde centrum (zie boven). Amsterdamse School in Kampen; t/m 16- 11 in Stedelijk Museum te Kampen. De fiscus onderdak, architectuur Belastingdienst Rotterdam; t/m 30-3 in Belastingmuseum, Parklaan 14 Rotterdam. Restauratie Zonnestraal; t/m 3-11 in De Koepel, Loosdrecht- sebos 7 Hilversum. Tel. 035-6232990. Oud-Commissaris van de Koningin in Groningen de heer H.J.L. Vonhoff onderzoekt in opdracht van het Prins Bernhardfonds en het VSB-fonds hoe 'binnen het kader van het NCM een nauwe samenwerking tussen de Bond Heemschut en de Vereniging Open Monumenten gestalte zou kunnen krijgen.' Heemschut richt zich sinds haar oprichting in 1911 primair op de bescherming van cultuurmonumenten. De Vereniging Open Monumenten, die in februari 1994 werd opgericht, richt zich op het vergroten van de belangstelling voor monumenten. voor iedereen, altijd zich inspannend om de belangen van de M, de M en de A tot het uiterste te dienen. Het zou bijvoorbeeld onvoorstelbaar zijn dat onder zijn verantwoordelijkheid het monumentenbudget zo in het slop zou raken als in de jaren na zijn vertrek is gebeurd. Voor al dat gereorganiseer en geprivatiseer, al dat bezuinigen en dat steeds maar weer te hulp roepen van geldverslindende adviesbureaus kon hij geen enkel begrip opbrengen. In zijn tijd was van dat soort toestan den dan ook nauwelijks sprake. 'Beleid' sprak hem niet zo aan, 'doen' des te meer. Voorop stond: hoe berei ken wij iets Gedreven, ideeënrijk, aimabel, integer en vasthoudend, maar ook sober en eenvoudig, altijd bereid zelf de verant woordelijkheid te nemen en te dragen, nooit te beroerd om zelf de handen uit de mouwen te steken, wars van uiter lijk vertoon en een steunpilaar voor allen, die hij op zijn weg ontmoette, zo was Yperlaan en zo zullen allen, die met hem te maken kregen, hem blijven herinneren. G. W. van Herwaarden Historie Erasmusbrug Rotterdam; tot 15-12 in Maritiem Museum Prins Hendrik Leuvenhaven 1 Rotterdam. Tel.010-4132680. Architectuur 1927-1962 in Heerlen; van 2-11 tot 5-1 in Stadsgalerij Heerlen, Raadhuisplein 19. Tel.045-5604449. De sprong over het IJ, visionaire ontwer pen van Jan Galman; t/m 1-12 in het Gemeentearchief, Amsteldijk, Amsterdam. Architectuur Victor Horta; tot 5-1 in Paleis voor Schone Kunsten, Brussel. Tel. 02-5078594. Bij Europa Nostra, het Europese samenwerkingsverband van monu mentenorganisaties kunnen weer de formululieren worden opgevraagd voor het aanvragen van een schenking uit het Europa Nostra Restauratie Fonds t.b.v. een restauratieproject. Aanvragen voor een schenking kunnen uiterlijk tot 31 december worden ingediend bij Europa Nostra, Lange Voorhout 35,2514 EC Den Haag ter attentie van mrs. Els Quarles van Ufford. 26 oktober Excursie Overijssel naar Oldenzaal, georg. door Heemschut Overijssel. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 41