KORTE BERICHTEN Noord-Holland Abri Barsingerhorn herbouwd Stichting Vondelparkfonds opgericht Huisje Van Eeden rijksmonument? Kerk van Cuypers mogelijk rijksmonument Geld voor restauratie pakhuizen Utrecht/Zuid-Holland Hendrick de Keyser verwerft unieke panden Kabinet: meer aandacht voor monumentenzorg en kwaliteit architectuur Barsingerhorn. - De abri van de voor malige stoomtram tussen Schagen - Van Ewijcksluis is herbouwd en op 7 september in gebruik genomen. Hij is echter niet bestemd voor het openbaar vervoer, maar voor fietsers, wandelaars en kanovaarders. In de abri is een informatiepunt ingericht over het provinciaal beschermd dorpsgezicht van Barsingerhorn èn de recreatieve routes die door het omringende gebied van de Schagerkogge zijn aangelegd. Het informatiepunt is door Jan Konings en Jurgen Bey ontworpen. Amsterdam - In de hoofdstad is de stichting Vondelparkfonds opgericht. De stichting wil de middelen bijeen brengen om een grote restauratie van het park te realiseren. Het Vondelpark - op 24 mei 1996 als eerste park in Nederland aangewezen tot Rijksmonument - verzakt ieder jaar 1 tot 3 cm, doordat het in 1864 op een waterige veenpolder aangelegd. Door de verzakking komen de boomwortels bloot te liggen en verliezen zij hun houvast. Een aantal boomsoorten is daardoor niet meer levensvatbaar. De stichting roept mensen op dona teur te wórden voor 35,- per jaar. Donateurs krijgen ieder jaar een geschenk, dit jaar een plattegrond uit 1864 en eenT-shirt met de slogan: 'Laat het Vondelpark niet zakken!!'. Bedrijven kunnen een boom of boom groep, maar ook een niet-groen object adopteren. De TROS heeft de afgelo pen maanden drie televisieprogramma's gewijd aan het Vondelpark. Informatie: (070) 350 71 71. Bussum- Het huisje en het bijbeho rende hutje, waar Frederik van Eeden o.m. De Kleine Johannes schreef wordt vermoedelijk rijksmonument. Gemeente en provincie werken op het ogenblik aan een onderzoek, dat deze status moet voorbereiden. Het huisje was eens een onderdeel van de land bouwkolonie Walden (Waar allen luieren daar eet niemand die Van Eeden op deze plek had opgericht. Hilversum- B en W van Hilversum heeft het voorstel van het Cuypers- genootschap de R.K. Clemenskerk aan de Bosdrift voor te dragen als rijksmonument overgenomen. Een jaar geleden heeft het kerkbestuur te kennen gegeven, dat een sluiting van de kerk onontkoombaar was. De laatste kerkdienst heeft op 6 oktober plaatsgevonden. Mogelijk verandert bisschop Bomers nog van gedachten, de kerk voor de eredienst te sluiten, want volgens een enquête in het dagblad de Gooi-en Ëemlander heeft ruim zestig procent van de parochia nen laten weten na sluiting in het geheel niet meer naar de kerk te gaan en niet van zins te zijn het voorstel van de bisschop, uit te wijken naar de Sint Jan in de Kerkelanden, te volgen. Zaanstad- Het moederbedrijf Sara Lee/Douwe Egberts heeft drie miljoen gulden uitgetrokken voor de restaura tie van de Lassiepakhuizen: Lassie, Silo, Donau en Koningsbergen aan de Veerdijk langs de Zaan bij Wormer. De provincie Noord-Holland, die onlangs het pakhuis Mercurius aankocht om er een archeologisch museum in te huisvesten, heeft een bijdrage van veertig procent van de restauratiekosten toegezegd. De pakhuizen vormen samen met de aan de andere kant van de Zaanbrug gelegen fabriekspandenjava, Hollandia, Saigon en Batavia een zo uniek histo risch fenomeen, dat deze totale gevel- wand is voorgedragen voor de Werelderfgoedlijst van de Unesco. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Amsterdam - De Vereniging Hendrick de Keyser heeft twee unieke panden verworven: 'het Zeepaert' in Dordrecht en een woonhuis in Utrecht van archi tect S. van Ravesteyn. Beiden zijn rijksmonument. 'Het Zeepaert', Wijnstraat 113 in Dordrecht, is een laat-gotisch pand uit 1530. De gevel is geheel opgetrokken uit blokken Namense steen, een zeld zaamheid in die dagen. Het huis bevat een tweede verdieping die de laatste 200 jaar niet is gebruikt, waardoor het 16de eeuwse houtskelet nog geheel aanwezig is. Algehele restauratie is de enige mogelijkheid tot behoud van het Zeepaert. Het huis van Van Ravesteyn staat aan de Prins Hendriklaan 112 te Utrecht. Het is een vrijstaand woonhuis met twee bouwlagen uit 1934. Het exteri eur wisselt strakke rechte lijnen af met ronde en gebogen vormen. Ook in het interieur komt de golvende lijn terug. Het huis was gebouwd voor een periode van vijftig jaar, maar verkeert nog in redelijke staat. Beton en kozij nen zijn echter wel aan herstel toe. Den Haag - In de nota 'De architec tuur van de ruimte' kondigen vier bewindslieden aan meer aandacht te willen schenken aan de kwaliteit van de architectuur. De voorbeeldfunctie die de overheid heeft, wordt versterkt en uitgebreid tot landschapsarchitec tuur en stedenbouw. Marktpartijen die op genoemde terreinen een rol spelen, worden gesti muleerd om te streven naar architec tonische kwaliteit. Er komen ook tijdelijke ontwerp-platforms om de ontwerp-kwaliteit van grote projecten te ondersteunen, zoals de Betuwelijn en de HSL. Rijksbouwmeester, Rijksgebouwendienst en Ned. Architectuur Instituut spelen een rol in dit geheel. In een nota van staatssecretaris Nuis, 'Pantser of ruggegraat', kondigt de bewindsman aan op scholen en cultu rele instellingen extra aandacht te willen geven aan cultuuroverdracht aan jongeren, al dan niet van buiten landse afkomst. Daarvoor is structureel 12 miljoen gulden beschikbaar. Monumentenzorg en archeologie krijgt in de periode 1996-2000 een extra impuls van 275 miljoen gulden voor restauratie en onderhoud. Maar dat was al bekend. B.F. Doorkijkje op de Grote Kerk van Woudrichem vanaf de vestingwallen. Foto Jaap Kamerling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 40