HEEMSCHUT ACTIEF Overijssel Villa Waterloo gered Groningen Verzet groeit Stadion restaureren Drenthe Heemschut Drenthe met kijkersquiz op TV Drenthe Zuid-Holland De gerestaureerde Villa Waterloo, die dankzij actie van Heemschut van de ondergang werd gered. Foto Bernard Duimel. Wijhe - De totaal verwaarloosde Villa Waterloo in Wijhe is, dankzij actie van Heemschut en de plaatselijke bevolking, van de ondergang gered. Het pand is ingrijpend gerestaureerd en geschikt gemaakt als bedrijfsgebouw. Een vastgoedonderneming, een make laarskantoor en een ingenieursbureau hebben zich in Waterloo gevestigd. Er zijn nog ruimten te huur. Schaphalsterzijl - Moeten de oude uitwateringssluizen hier gerestaureerd worden in hun huidige staat of moeten de sluizen omgebouwd worden tot schutsluizen, met plaatsing van een modern 'transparant' gemaalgebouw op de wal? In Winsum is men er nog niet uit. Als het aan de gemeente ligt, worden de oude sluizen omgebouwd. Maar het aantal tegenstanders van veranderingen op deze plaats groeit. Ook Heemschut Groningen heeft zich nu tegen wijzigingen verklaard, vanwege de cultuurhistorische en landschappe lijke waarden op deze plaats. De gemeenteraad heeft op 17 septem ber met een stem meerderheid een voorbereidingsbesluit tot wijziging van het bestemmingsplan genomen. Hiermee is de definitieve verandering van Schaphalsterzijl een stapje dich terbij gekomen. Heemschut nodigt geinteresseerden uit Schaphalsterzijl te bezoeken om een mening te kunnen vormen. Vanaf Groningen rijdt u naar Winsum, aan de noordkant van de rotonde linksaf rich ting Schouwerzijl. Het Winsumerdiep volgen, en waar de weg afbuigt, 200 meter langs het Winsumerdiep recht door. Een vergelijkbaar, zeer modern, gemaalgebouw als er in Schaphalsterzijl zou moeten verrijzen vindt u in Den Deel, in het Winsumerdiep, tussen Onderdendam en Middelstum. Haren - De gemeente Groningen wil het Be Quick-voetbalstadion op de Esserberg verbouwen, en onder andere de zijvleugels van het gebouw slopen. Daartegen is een particulier in Groningen in het geweer gekomen. Hij vindt dat het gebouw, een ontwerp van architect Evert van Linge, uit 192 8, zelfs een monumentenstatus zou moeten krijgen. Voor de eventuele restauratie biedt deze liefhebber uit eigen portemonnee alvast 100.000 gulden aan. Het voetbalstadion is niet meegenomen in het MIP - het Monumenten Inventarisatie Project. Saskia Simon Heemschut Groningen Assen - Op initiatief van Heemschut Drenthe is de komende maanden vanaf 5 september wekelijks een monumentenquiz op TV Drenthe te zien. Donderdagsavonds zullen tussen zes en zeven korte filmpjes te zien zijn van bekende en minder bekende bouwwerken in Drenthe. Elk filmje eindigt steeds met een kijkersvraag. Om die te kunnen beantwoorden moet je als kijker of het monument goed kennen of je moet er eigenlijk even naar toe... Samen vormen de in totaal vijftien filmpjes een aardig over zichtvan de Drentse monumenten van de vroege middeleeuwen tot en met de jonge bouwkunst. Heemschut Drenthe hoopt met deze quiz de belangstelling voor het gebouwde verleden te verbre den (en uiteraard zelf ook belangrijke extra aandacht te krijgen). De uitzendingen op TV Drenthe zijn mogelijk geworden door subsidies van onder andere het Hoegenfonds, het Steunpunt Monumentenzorg Drenthe en de provincie Drenthe. Ook heeft de sponsoractie van Heemschut Drenthe voor de nodige bijdragen uit het bedrijfsleven gezorgd. Voor de goede antwoorden zijn wekelijks een aantal prijzen beschikbaar. Degene die na afloop van de serie van in totaal vijf tien uitzendingen de meeste goede antwoorden heeft ingestuurd, krijgt een kunstreis naar Praag aangeboden voor twee personen. De Drentse VW's hebben de actie opgepikt door op de zaterdagen na de uitzending activiteiten rond het 'monument van de week' te organiseren. Ook het Nieuwsblad van het Noorden besteedt in zijn weekendbijlage de komende weken steeds met een grote foto en een artikel over de geschiedenis aandacht aan het monument. De eerste uitzending in september ging over het Kasteel van Coevorden. In de quizvraag ging het erom welk wapen op het gevelsteentje bij de ingang van het Kasteel stond. Het was niet Rudolf van Coevordenzoals de velen dachten, het was ook geen Bommen Berend, maar hertog Karei van Gelre. Gelukkig wisten enkele tiental len Drenten het goede antwoord. Bertus Boivin Heemschut Drenthe Nieuwbouwplan Damplein beter Leidschendam-De provincie heeft de verklaring van geen bezwaar tegen het oorspronkelijke nieuwbouwplan geweigerd, zo heeft de gemeente in een schrijven aan Heemschut en de door Heemschut in deze zaak bijge stane Stichting Behoud Erfgoed Leidschendam (StiBEL) laten weten. Uit het antwoord van de gemeente blijkt duidelijk, dat de beide bezwaar schriften tegen het plan aan het Damplein intussen hebben geleid tot een beter resultaat. Het bouwplan wordt met twee verdiepingen verlaagd, waar door het niet meer zichtbaar is vanaf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 38