Gemeenteraad accoord met volproppen Enschedé-complex HEEMSCHUT ACTIEF Noord-Holland Alleen Provincie kan nog spaak in het wiel steken Heemschut krijgt gelijk Referendum over IJburg Haarlem- Door de actievoerende groeperingen waaronder de Vereniging Oud-Haarlem is Heemschut gevraagd mee te denken over nieuwe stappen om de negatieve ontwikkelingen rond het Enschedé- terrein bij de Grote Markt in de Noordhollandse hoofdstad, het zogenaamde Appelaar-plan te keren. Het college van B en W heeft namelijk in meerderheid besloten het ook door de bevolking gewraakte plan van de Catalaanse architect Busquet te omarmen d.w.z. de bouw van een hotel, een nieuwe schouwburg en een gerechtsgebouw op die plek in de schaduw van de eeuwenoude Bavo te realiseren. Inmiddels is ook de desbe treffende raadscommissie op een vergadering zonder wethouder Schouten, die juist met vakantie was, met dit voorstel van B en W accoord gegaan. De gemeenteraad is vervol gens ook accoord gegaan. De op de commissie-vergadering aanwezige rijksbouwmeester Patijn, die zijn eigen plan had ingediend - d.w.z. een lagere rechtbank en geen schouwburg, want de oude op de voorlopige monu mentenlijst staande schouwburg kan z.i. best aangepast worden - kreeg onvoldoende bijval. De voorkeur, die ook de rijksgebouwendienst voor het plan-Patijn heeft, kon aan het nega tieve inzicht van de commissiemeer derheid weinig bijdragen. De hoop is nu gevestigd op de provin cie, die misschien meer moeite heeft met de 1860 ingediende bezwaren tegen het plan van de gemeente, die daarop nog nooit een antwoord heeft gegeven. Bovendien moet de gemeente op een verlies van bijna dertig miljoen gulden rekenen als de provincie, die ook de voorkeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voor het plan- Patijn kent, het plan afwijst. Zes miljoen claimt de projectontwikkelaar ING-Vastgoed sowieso al contractu eel voor de tot nu toe gemaakte kosten. J.D.G. Medemblik- G.S. van Noord-Holland heeft gedeeltelijk goedkeuring onthouden aan het bestemmingsplan buitendijkse gronden van de gemeente. Het provinciale college is ook tegemoet gekomen aan de overwegende bezwaren, die Heemschut tegen deze plannen had. Het Heemschut-alterna tiefbuiten het grondgebied van Medemblik maakt behalve havenuit breiding ook de bouw van een histori sche scheepswerf en de aanleg van een haven voor de chartervloot mogelijk. In het plan van de gemeente dreigt aantasting van zowel het historische aanzicht van Medemblik als van het provinciale monument, de West- Friese Omringdijk. J.D. Gerritsen Heemschut Noord-Holland Amsterdam- Ondanks protesten van verenigingen voor natuur- en milieu bescherming en Heemschut*) heeft de gemeenteraad van Amsterdam het plan-IJburg, de bouw van 18.000 woningen in het IJmeer tegenover het historische dorpsgezicht van Durgerdam, vastgesteld. De Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer, die de acties coördineert heeft nu al zijn kaarten gezet op de organisatie van een referendum, waarvoor 24 duizend handtekeningen nodig zijn. Nu dit aantal gehaald is kan het referendum begin 1997 plaatsvinden. De Vereniging Natuurmonumenten is met het oog op dit referendum een grootscheepse actie gestart. De adver tentie, die zij plaatste, is veel mensen w.o. leden van Natuurmonumenten en ook de gemeente Amsterdam in het verkeerde keelgat geschoten. Amsterdam vindt, dat Natuurmonumenten de woning zoekenden in de kou laat staan en ingezonden stukkenschrijvers in o.m. Het Parool vonden de advertentie nogal suggestief. Er wordt gesugge reerd alsof Amsterdam het IJmeer grotendeels zou willen laten volbou wen, wat niet het beleid is. Heemschut diende begin oktober nog bezwaren in bij G.S. Red. Maquette van IJburg. 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 37