Fort Kijkduin verwacht geen oorlog meer Een belegering zal het fort Kijkduin bij Den Helder niet meer kunnen weerstaan. Of het moet er een zijn door toeristen. En dan graag. Want er valt veel te genieten van het uitzicht op zee maar ook van inzicht in de historie van het fort, dat volledig gerestaureerd en als toeristische trekpleister aantrekkelijk gemaakt, deze zomer door Prins Willem-Alexander werd heropend. JAN-DERK GERRITSEN Het gemoderniseerde Fort Kijkduin. Foto's Broers en Vonk, Kampen. Napoleon De eer van de eerste opening zou te beurt gevallen zijn aan keizer Napoleon, ware het niet, dat de bezet ting van Nederland door de Franse keizerin 1814 eindigde, het jaar waarin de bouw van het fort voltooid werd. Napoleon, die in 1799 moest aanzien, dat de Engelsen zonder slag of stoot tussen Callantsoog en Den Helder ons land waren binnengevallen wist, dat zoiets bij zijn zuidelijkste haven Gibraltar nooit kon gebeuren. Hij ging op 15 oktober 1811 een kijkje nemen bij Den Helder in wat hij noemde 'Het Gibraltar van het Noorden', waar de strateeg een herha ling van vijandelijke acties wilde voor komen. De Stelling Den Helder, die hij daartoe liet bouwen door 1500 daar gevangen gehouden Spanjaarden, zou vijf forten omvatten Du Falga, Morland oftewel fort Kijkduin La Salie, 1' Ecluse en du Gommier. Drie daarvan zijn onder Napoleon gebouwd Fort Kijkduin, 1'Ecluse en du Falga, dat in 1814 door de terug trekkende admiraal Huell werd opge blazen. Projectontwikkelaars En zoals het zo vaak gaat met verwaar loosde zaken, zoals fort Kijkduin eind jaren tachtig: er was eens een project ontwikkelaar. Hij kwam op het lumi neuze, niet erg originele idee het fort af te breken en daarvoor in de plaats een appartementencomplex te bouwen. Protest uit brede kringen van de Helderse samenleving leidde tot de oprichting van de Stelling Den Helder, die alles in stelling bracht om het fort, dat onder meer een uniek gangenstel sel bevat, te behouden. En zie wat er nu staat, dank zij gelde lijke steun uit Den Haag, Brussel en de eigen provincie. Een geweldige injectie voor het nogal noodlijdende toerisme in de Kop van Noord-Holland, zoals de afgelopen maanden al bleek. De grootste publiekstrekker blijkt daarbij te zijn het zeeaquarium, waar de bezoeker via een tunnel doorheen kan lopen. Met zijn 16 meter lengte is deze tussen-water-tunnel de grootste van Europa. Restaurant De architect van het geheel - ook technisch adviseur van Heemschut - is Doorkijkje interieur Fort Kijkduin. de heer W.Schagen uit Nieuwe Niedorp. Hij liet de betonnen overkoepeling, die de Duitsers in WO II hadden aangebracht verwijderen en kwam zo uit bij het oorspronkelijke dak van het fort uit 1814. Dit is met een loden beschermlaag overdekt. Er is een zeer ingenieuze constructie uitge voerd om deze grootste loden daklast van Nederland 75.000 kilo) te torsen. Onder dat dak bevindt zich het restau rant, dat een riant uitzicht biedt op het natuurgebied, de Grafelijkheidsduinen en de zee. Doordat het dak naar buiten ver oversteekt is uiterlijk niet te zien, dat er ramen in zijn aangebracht. Via een lift komt men in de diepste gewel ven en onderaardse gangen. De geschutskoepel, die in 1897 werd aangebracht met zijn gietijzeren wenteltrappen, schietgaten en schrijf- hokjes is in de oorspronkelijke staat gebleven De stichting Stelling Den Helder is hiermee niet opgeheven. Immers, behalve dat toch nog veel aanvullende functies te verwachten zijn op Fort Kijkduin zelf, liggen er ook nog plannen klaar voor de andere twee overgebleven forten van de Stelling: 1'Ecluse ofwel Fort Dirks Admiraal en het fort Westoever, dat bij de ingang van de stad ligt. Dus voorlopig valt er voor projectontwikkelaars hier weinig te verdienen. Fort Kijkduin is 7 dagen per week open van 10.00 tot 18.00 uur. In herfst en winter vanaf 1 september 's maan dags gesloten m.u.v. de herfst- en kerstvakantie. 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 36