Op de bres voor het Weeshuis Hessen berg ti tv Gemeente Nijmegen wil Rijksmonument slopen Schouder aan schouder met de plaatselijke historische vereniging Numaga en het Cuypersgenootschap vecht de Bond Heemschut voor het behoud van het voormalig R.K. Weeshuis op de Hessenberg in Nijmegen. Hoewel onze kennis rondom dit eeuwenoude pand, dat niet zonder reden voorkomt op de Rijkslijst van beschermde momenten, de afgelopen jaren aanmerkelijk is toegenomen, ziet de gemeente Nijmegen, die het gebouw wil slopen, daarin nog, steeds geen reden om haar plannen aan te passen. WILLEM-JAN PANTUS Urti De problemen begonnen, toen de gemeente in 1991 in Europees verband een architectuurprijsvraag uitschreef voor het stukje binnenstad dat zou vrijkomen na het vertrek van het krantenbedrijf 'De Gelderlander'. In strijd met de wettelijke bepalingen had de gemeente in de randvoorwaar den, die niet vooraf door de monu mentencommissie getoetst waren, de afbraak van het voormalige R.K. Weeshuis laten opnemen. Alleen een natuurstenen poortje uit 1640 zou monumentwaarde hebben en op enigerlei wijzè in of in de buurt van de nieuwbouw opgenomen dienen te worden. In een gesprek van vertegen woordigers van de belangengroepe ringen met de wethouder wezen die hem op de monumentale status van het pand. De gemeente stelde zich toen echter op het standpunt, dat de Het complex van het voormalig R.K. Weeshuis te Nijmegen in zijn oorspronkelijke dimensies. Vogelvlucht van Ben Luderer, .1996. Monumentenwet 1988 in het kader van de decentralisatie aan gemeenten de bevoegdheid verleent om panden van de Rijkslijst af te voeren. Aangezien de gemeente Nijmegen 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 34