Rentokil GEEFT ZEKERHEID, NU ÉN STRAKS Heemschut: het Van Dishoeckhuys De Berckepoort Literatuur: o? 06 Rentokil is een wijdvertakte, internationale organisatie met vestigingen in meer dan 40 landen. Rentokil heen specialisten op alle gebieden: houtbescherming, vochtwering, bestrijding van knaagdieren, preventieve maatregelen tegen duiven, ongedierte- bestrijding, bestrijding van zwammen, houtworm en wat dies meer zij. B.V. Rentokil Services Volmerlaan 9, 2288 GD Rijswijk Postbus 52 2280 AB Rijswijk Telefoon: 070-3996564 Telefox: 070-3191097 Telex: 32440 rtkil Documentatie over reeds gerestaureerde werken Fa. Hekkers v. 't Spijker Walstraat 58-86 Deventer Tel. 0570-614410 Fax. 0570-672148 Meubelmakerij gespecialiseerd in antiekrestauratie 'Zoveel geld en alles nog ev'n oud!', alsof het niet de bedoeling is dat het 'oude' oud blijft! Ookvan kasteel de Cannenburch is gezegd: 'het gebouw heeft zijn geheimzinnigheid behou den!' Maar in bijzondere situaties schroomt hij niet voor reconstructie van verdwenen elementen, zoals bij de uit 1544 daterende Johanniter Commanderij Montfoort waar laat- gothiek en vroeg-renaissance bij de bouw gelijktijdig zijn toegepast (zie illustraties). Temminck Groll kiest voor een conserverende aanpak, met reconstructie van die elementen waar omtrent volstrekte zekerheid bestaat. Zo ook herkreeg kasteel Cannenburch zijn vroeg-renaissance torenbekroning [Heemschut 1995/6 p. 9] en krijgt nu het voorhuis bij het beroemde 'Achterhuis' van Anne Frank weer de indeling uit de oorlogsjaren; mits op of in het monument zélf de datering van de herbouw wordt aangebracht. In 1960 waarschuwt TG in Heemschut [1960/5 pp. 99-103] ca twintig jaar voor datum al voor de sloop van het van Dishoeckhuys. Bij bestudering van een plan voor het centrum van Vlissingen ziet hij op de kaart een onduidelijke markering en is zijn reactie: 'Of wordt hier gespeeld met de gedachte aan de verplaatsing van het Raadhuis (Dishoeckhuis)?' Schrijver dezes leerde hem kennen bij een der meest geruchtmakende en omvangrijke monumentenprocessen die de Nederlandse monumentenzorg dit decennium gekend heeft: de 16de eeuwse Berckepoort in Dordrecht [Heemschut 1992/1, pp. 23-27]. Op verzoek van Heemschut schrijft Coen Temminck Groll een advies samen met de archeol oog prof dn. HansL. Janssenen de bouwhistoricus ir. Ad H. van Drunen. In haar conclusie wijst deze 'commissie' de rigoureuze verbouwingsplannen van dè gemeente Dordrecht af. Zij wordt daarin onder steund door. prof.mr. W. Dnk, prof.dr. C.J.A.C. Peeters, profil'. L.C. Rölinge n prof.dr. H.L. de Schepper. Het advies van de commissie luidt vervolgens: 'een bouwhistorisch en archeologisch onderzoek voorafgaand aan en tijdens de bouw te verrichten en de resultaten daarvan in de restauratie te laten meewegen'. Uiteindelijk is het aan dit wetenschappelijk gezelschap te danken dat de Berckepoort aanzienlijke sloop bespaard is gebleven. Citaat uit de rapportage: 'Al langer dan één 'werk- generatie' loop ik mee in de monu mentenzorg en heb ik menigeen zien komen en gaan. Ik ken de oordelen van nu over wat ik een generatie geleden heb zien doen en kan van daaruit de verzekering geven dat men een generatie later in brede kring het huidige gemeentebestuur, zijn archi tect en de toekomstige gebruikers dankbaar zal zijn, wanneer nu een voorzichtiger aanpak wordt gekozen.' Wat hem naast zijn liefde voor het vak tot een zo 'bijzonder' hoogleraar maakt is zijn mensopvatting: 'Ik behoor niet tot het soort mensen die anderen iets kwalijk nemen.' De stenen droom. Opstellen over bouwkunst en monumentenzorg opgedragen aan Coenraad Liebrecht Temminck Groll. Zutphen 1988. (bevat bibl.TG] HenryE. Goomans [et-al.] Building tip thefuturefrom the past. Studies on the Architectural and Historie Monuments in the Dutch Caribbean. Zutphen 1990. [bevat bibl.TG] C.L. Temminck Groll Delft als stad van zestiende-eeuwse woonhuizen. In: 'Delftse Studiën' pp. 62-114, Assen 1967. C.L. Temminck Groll; De gebouwen van de Johanniter commanderij te Montfoort. In: Johanniter Orde en haar Commanderij Montfoort. pp. 10-25. Montfoort 1976. Drs H. Bollebakker is lid van de redactieraad en lid van de Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland. HOUTWORM? DUIVEN? ZWAM? ERKEND SCHILDER 9 Restauratie, Reconstructie Conservering van: - Historische beschilderingen (interieur exterieur) - Schilderijen 9 Verguldingen 9 Hout- en marmerimitaties Lid VeRes belangenvereniging restauratoren Nederland. Donkerstraat 3 - 2611 TE Delft - Tel. 015-2122017 b.g.g. 06-52885402 Sinds 1922 Eig. A.G.M. Willemsen Privé 0571-261769 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 30